Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Borelioza u psa – dowiedz się więcej

Borelioza (choroba z Lyme) jest wywoływana przez bakterie należące do krętków Borrelia burgdorferi. Jej przenosicielami są kleszcze z rodzaju Ixodes (kleszcz pospolity). Bakterie mogą zaatakować stawy, wszystkie organy wewnętrzne i tkanki.

Coraz więcej kleszczy nosi w sobie bakterie boreliozy. Choroba ta dotyka nie tylko ludzi, lecz także zwierzęta domowe. Niebezpieczeństwo zakażenia jest największe w okresie od maja do października.

Objawy kliniczne u psów

Objawami boreliozy są: gorączka, brak apetytu, apatia i powiększenie węzłów chłonnych. U zakażonych psów występuje w ciągu dwóch do pięciu miesięcy bolesne zapalenie stawów i kulawizna, która może utrzymywać się kilka dni lub kilka tygodni. Stan zapalny pojawia się najpierw w stawie znajdującym się najbliżej miejsca ukąszenia przez kleszcza.

U niektórych zwierząt mogą występować również schorzenia serca i objawy neurologiczne takie jak napady agresji i zaburzenia zachowania, a także choroby nerek. Stany zapalne nerek obserwuje się zwłaszcza u labradorów, golden retrieverów i berneńskich psów pasterskich. Zakażone psy nie przenoszą boreliozy.

Skuteczne zapobieganie ukąszeniom

Istnieje szczepionka przeciwko boreliozie, jednakże nie wszyscy lekarze weterynarii zalecają ją bez zastrzeżeń. Najlepszym sposobem zapobiegania chorobie jest więc unikanie ukąszeń przez kleszcze. A ponieważ mogą one przenosić także inne zarazki chorobotwórcze, działania profilaktyczne przeciwko tym pasożytom są bardzo ważne.

Po każdym spacerze właściciel powinien dokładnie obejrzeć psa i od razu usunąć kleszcze. Wiadomo bowiem, że bakterie wywołujące boreliozę są przenoszone z kleszcza na żywiciela dopiero po upływie kilku godzin, a nawet dni. A zatem im dłużej kleszcz ssie krew, tym większe jest prawdopodobieństwo przeniesienia.

Wszechstronna profiaktyka

Poza szczepieniami i regularnym przeszukiwaniem sierści można stosować także inne środki, na przykład tabletki, obroże i krople. Zapewniają one ochronę nie tylko przed kleszczami, lecz także przed pchłami. Godne polecania są specyfiki, które uśmiercają kleszcze przed ukąszeniem, gdyż znacznie obniża to ryzyko zakażenia.

 

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY