Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Czym karmić królika?

Czym karmić królika? Maxi Zoo

Sprawdź, czym karmić królika

Układ trawienny królików pracuje inaczej niż ludzki. Ich żołądki są tak zbudowane, że pokarm przechodzi dalej do jelit dopiero, gdy więcej jedzenia zacznie się do niego dostawać „od góry”. Dlatego też króliki muszą jeść cały czas, jedzą aż do 80 małych posiłków dziennie! W związku z tym potrzebują stałego dostępu do wysokiej jakości pożywienia, opartego na surowej diecie roślinnej jak sianko, trawa i słoma. Sprawdź, czym najlepiej karmić futrzastych przyjaciół.

Świeża trawa

Kiedy natura budzi się do życia, dla Twojego królika pojawia się wiele nowych możliwości. Jednak warto wiedzieć, że zwierzaka trzeba stopniowo przyzwyczajać do zmiany diety. Jeśli pierwszego dnia wiosny przyniesiesz mu sporą porcję świeżej trawy, to później może mieć on problemy z jej strawieniem. Najlepiej powoli zwiększać ilość zieleniny, żeby organizm królika miał czas na przyzwyczajenie się do nowego jadłospisu. Podawaj również tylko jeden rodzaj zieleniny na raz by sprawdzić, na który rodzaj najlepiej reaguje, a który mu bardziej szkodzi.

W tym okresie uważniej obserwuj zachowanie pupila. W szczególności zwracaj uwagę na młode osobniki, które nie są jeszcze przyzwyczajone do tego typu pożywienia. Sprawdzaj jego odchody i również okolice odbytu – jeśli będą zabrudzone moczem lub kałem pomoże ci to wykryć że ma biegunkę..

Które warzywa i zieleninę wybrać?

Króliki lubią jeść różne rodzaje zieleniny. Najbardziej smakują im świeże trawy z łąk, dzikie zioła i mlecze, ale od czasu do czasu chętnie także zjedzą bazylię, koperek, melisę, miętę lub pietruszkę. W ich jadłospisie powinny znaleźć się również warzywa – marchew, cukinia, brokuły, ogórki, koper. Od czasu do czasu można też dać królikowi kilka liści sałaty.

Pupile powinny mieć ograniczony dostęp do mleczy, koniczyny, lucerny i pietruszki by uniknąć ryzyka powstania kamieni moczowych.

Nigdy nie wolno serwować pupilowi mokrej lub spryskanej nawozami trawy!

Ostatnia wskazówka: w czasie upałów najlepiej podawać królikom świeżą zieleninę wieczorem, by zapobiec fermentacji w żołądku i by żywność pozostała dłużej świeża i nie zwiędła zbyt szybko.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY