Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Pustynia w Twoim salonie

 

Jeśli chcesz, aby w twoim salonie zamieszkały zwierzęta stepowe, pustynne lub mieszkańcy sawanny, musisz przygotować dla nich suche terrarium. Ten rodzaj terrarium wymaga minimalnej ilości pracy i jest szczególnie odpowiedni dla początkujących hodowców.

„Pustynia” zdaje się być niegościnnym środowiskiem dla istot żywych, tymczasem jest to siedlisko znacznego odsetka gadów, jakie są hodowane w domach, w szczególności jaszczurek. Agama brodata czy gekon lamparci to najbardziej popularni przedstawiciele gatunków pustynnych, jednakże również legwan obrożny, biczogon, scynk aptekarski (zwany także ślizgą), a także niezliczona liczba innych gatunków jaszczurek zamieszkuje obszary suche.

Założenie suchego terrarium jest bardzo proste. Najlepiej jest użyć do tego średniodrobnego piasku do terrariów. Jeśli wymieszasz go z pyłem gliniastym, podłoże będzie bardziej stabilne. Możesz stworzyć całe krajobrazy lub utworzyć jaskinie z piasku. Możesz także użyć piasku gliniastego, który jest dostępny w sklepach specjalistycznych. Im więcej gliny dodasz do piasku, tym stabilniejsze będą jaskinie, jakie zbudujesz w twoim terrarium.  Pamiętaj jednak, że zawartość gliny nie może być zbyt duża, ponieważ podłoże stanie się wtedy zbyt twarde, a twoje zwierzątko nie będzie mogło swobodnie w nim kopać. Musisz także upewnić się, że do pazurków zwierzęcia nie przyczepia się glina, która zasycha po wyschnięciu.

 

Czy piasek akwariowy lub budowlany są odpowiednie dla terrarium?

Nigdy nie używaj piasku dla ptaków. Zawiera on wapń, który zachęca zwierzęta do połykania piasku, co z kolei prowadzi do zaparć. Piasek akwariowy jest zbyt ostry, natomiast piasek budowlany może zawierać zbyt dużo kurzu lub szkodliwych zanieczyszczeń – ich również nie powinieneś używać.

Tak jak w swoim środowisku naturalnym zwierzęta żyjące w suchym terrarium uwielbiają chować się w piasku, zakamarkach i pod kamieniami. Dlatego też sztuczne jaskinie czy budowle z prawdziwych kamieni są ich ulubionym schronieniem. Pamiętaj o umieszczeniu ich bezpośrednio na dnie terrarium, aby uniknąć wypadków spowodowanych podkopywaniem się zwierząt pod te struktury.

Możesz zasadzić w swoim terrarium bezkolczaste kaktusy lub inne sukulenty, jednakże nie są one niezbędne do stworzenia pięknego terrarium suchego. Nigdy nie używaj kolczastych kaktusów, a jeśli hodujesz zwierzęta roślinożerne, nie wkładaj do terrarium trujących roślin lub roślin z plastiku.  Z łatwością stworzysz klasyczny pustynny klimat używając suchego drewna, kości zwierzęcych lub szkieletów kaktusów. Niezależnie od aranżacji twojego terrarium lub od tego, czy twoje jaskinie są funkcjonalnym czy jedynie ozdobnym elementem całości, upewnij się, że możesz z łatwością wypatrzeć zwierzę bez podnoszenia kilku elementów. Nie będziesz także chciał, aby żywy pokarm miał zbyt wiele kryjówek, a świerszcze urządzały wieczorne koncerty. Lepiej będzie, jeśli szybko trafią do brzucha twojego zwierzaka.

Powinieneś zadbać także o szybkie usuwanie odchodów. Zalecamy używanie do tego celu łyżki lub szklanki odłożonej specjalnie do tego celu. A tak przy okazji: niektóre gatunki, takie jak na przykład gekon lamparci, są dobrze wychowane i traktują jako łazienkę zawsze tylko jeden wybrany kąt terrarium.  

Zwierzęta pustynne są przyzwyczajone do naprawdę mocnego słońca, dlatego też mieszkańcy twojego terrarium potrzebują mocnej lampy zapewniającej wystarczającą ilość światła, ciepła i promieni UVB. Wypróbowane połączenie składa się z lamp fluorescencyjnych zapewniających podstawowe oświetlenie i silnych lamp wyładowczych tworzących silnie nasłonecznione obszary. Temperatura w miejscach przez nie ogrzewanych może wzrosnąć nawet do 45° Celsjusza. Jednak w terrarium muszą także znajdować się chłodniejsze miejsca, gdzie zwierzęta mogą się schować. W nocy temperatura terrarium może spaść do temperatury pokojowej.

 

Podłoże musi być zawsze wilgotne

Suche terrarium nie powinno być całkowicie suche, jednak powinno być o wiele suchsze niż na przykład terrarium tropikalne. Jeśli podłoże nie gromadzi choć niewielkiej ilość wilgoci, u twojego zwierzaka szybko pojawią się problemy dermatologiczne lub rozwinie się choroba nerek. Niektóre gatunki jaszczurek prawie nie piją. Zamiast tego wchłaniają potrzebne im płyny odpoczywając w wilgotnych jaskiniach. Powierzchnia podłoża powinna być sucha, jednak jej głębsze warstwy w jaskiniach i pod kamieniami powinny być lekko wilgotne. Zalecamy dlatego zraszanie terrarium każdego ranka lub wieczora, a także wlewanie niewielkiej ilości wody w piasek od czasu do czasu. Należy jednak upewnić się, że w żadnym fragmencie terrarium nie stoi woda, nie jest ono mokre, a podłoże nie staje się błotniste. Oczywiście nie zapomnij także o wstawieniu do niego miseczki z wodą, którą będziesz mógł umyć i napełnić każdego dnia.

Założenie suchego terrarium nie jest bardzo czasochłonne. W związku z tym, że nie wymaga ono także wiele pracy bieżącej, jest to idealne terrarium dla początkujących. Sprawia ono jednak tyle satysfakcji, że nawet doświadczeni i profesjonalni entuzjaści terrariów chętnie je zakładają.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY