Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

3 sposoby na naturalne jedzenie dla gryzoni

W zgodzie z naturą

Dzicy krewni domowych gryzoni i królików spędzają większość czasu na poszukiwaniu pokarmu. Odżywiają się przede wszystkim trawami, ziołami, kwiatami i nasionami.

Choroby takie jak nadwaga, na które coraz częściej cierpią nasze domowe zwierzęta, praktycznie u nich nie występują. By utrzymać gryzonie i króliki w dobrym zdrowiu i kondycji, należy przede wszystkim stosować się do zasady: ich odżywianie powinno być możliwie jak najbardziej zbliżone do naturalnego.

Oznacza to, że trzeba zrezygnować z pokarmu o wysokiej zawartości tłuszczu, cukru i dodatków chemicznych, a także od czasu do czasu zachęcać zwierzęta do „zapracowania” na pożywienie. Gryzonie i króliki przyjmują pokarm wielokrotnie w ciągu dnia, mniej więcej od 30 do 50 razy. Ich układ trawienny funkcjonuje bez zarzutu tylko wtedy, gdy nieustannie otrzymują małe porcje pokarmu. Króliki, świnki morskie, szynszyle i koszatniczki potrzebują niskokalorycznego pożywienia o wysokiej zawartości błonnika.

Idealną podstawą ich diety jest siano. Podczas żucia włókien ścierają się końce zębów, co jest to bardzo istotne, ponieważ ich zęby stale rosną – nawet do dwóch centymetrów w ciągu trzech miesięcy. Jeżeli ścieranie nie przebiega prawidłowo, konsekwencją może być nieprawidłowy zgryz i inne problemy zdrowotne. Dlatego warto pamiętać, by zwierzęta miały zawsze do dyspozycji świeże siano. Możesz podawać im także świeże gałązki drzew owocowych i leszczyny.

 

Świeże zioła dla wzbogacenia diety w witaminy

Mniszek lekarski, pokrzywa, nagietki, stokrotki, melisa, kwiaty lipy, pietruszka i rumianek z własnego ogrodu lub sklepu z żywnością ekologiczną dostarczą zwierzętom niezbędnych witamin. Bardzo ważne, aby zioła były nieopryskane żadnymi chemikaliami, tak aby czworonogi nie pobierały szkodliwych substancji. Warzywa są również dobrym źródłem witamin. Większość małych zwierząt lubi marchew, paprykę i ogórki. Jeżeli nie są one przyzwyczajone do świeżego pokarmu, na początku powinny dostawać małe porcje, aby ich układ trawienny mógł się przyzwyczaić. Tolerancja pożywienia u małych gryzoni i królików może być różna, dlatego najpierw należy zasięgnąć dokładnych informacji, która świeża karma jest dla czworonoga odpowiednia, a jakiej nie powinniśmy stosować.

 

Karma ziarnista i produkty bezzbożowe

Ważnymi składnikami właściwie zbilansowanej diety są także ziarna i nasiona. W przypadku chomików, szczurów i myszoskoczków zasadniczo stanowią one podstawę pożywienia. Trzeba się jednak upewnić, że stosujemy mieszankę odpowiednią dla naszego zwierzęcia. Małe zwierzęta mają skłonność do zjadania wszystkiego, co im się zaoferuje. Należy więc zadbać o to, by w misce czworonoga znalazło się tylko to, co naprawdę jest mu potrzebne. Niestety także małe zwierzęta są narażone na nietolerancję pokarmową, dlatego podawaj swoim ulubieńcom tylko taką mieszankę ziaren, która jest dla nich odpowiednia. Na przykład króliki i świnki morskie, u których regularnie występują problemy trawienne, mogą być wrażliwe na skrobię. Dla tych czworonogów idealne są produkty bezzbożowe, czyli nie zawierające zboża i jego pochodnych.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY