Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Pierwsze wyjście kota na dwór

Pierwsze wyjście na dwór jest dla kota zawsze bardzo ekscytujące. Jest tyle do odkrycia i do przeżycia – otwiera się przed nim całkiem nowy świat. Aby Twój mały tygrys wrócił do domu cało i zdrowo, musisz pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Przed wyjściem na dwór kot powinien się na dobre zadomowić we własnych czterech ścianach. Dotyczy kociąt, które swój pierwszy spacer mają jeszcze przed sobą oraz dorosłych zwierząt, które trafiły do ciebie ze schroniska lub właśnie przeprowadziły się z tobą do nowego mieszkania. Eksperci radzą: kot powinien spędzić w nowym domu co najmniej cztery do sześciu tygodni, zanim zacznie poznawać najbliższe otoczenie.

Spacer na smyczy

Pierwszy spacer na dworze zwierzę powinno odbyć w twoim towarzystwie. By mieć pewność, że kot nie ucieknie, słysząc nieznany mu dźwięk, dobrze jest w czasie pierwszych przechadzek posłużyć się szelkami i smyczą. Do noszenia szelek musisz przyzwyczaić go jednak stopniowo, w przeciwnym razie napotkasz na zdecydowany opór.

Kiedy zwierzę pozwoli sobie założyć szelki i prowadzić się na smyczy, możesz zaryzykować pierwszy spacer na dworze. Na początku nie oddalaj się jednak zbytnio od domu czy mieszkania, żeby kot mógł powoli przyzwyczaić się do dużej ilości bodźców i poznać najbliższe otoczenie.

Na pierwsze spacery dobrze jest wychodzić przed nakarmieniem zwierzęcia lub zawsze po powrocie nagradzać czworonoga. Kot szybko zauważy, że powrót do domu opłaca się, gdyż zawsze pojawia się wtedy coś smacznego.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przyzwyczajenie do szelek i smyczy jest wskazane nie tylko jako przygotowanie do pierwszych spacerów, ale także wtedy, gdy mieszkasz w pobliżu ruchliwej ulicy. W takim wypadku twój ulubieniec powinien pozostać kotem niewychodzącym na dwór lub wychodzić tylko na smyczy.

Jeżeli twój kot ma nosić na dworze obrożę, powinna być ona wyposażona w bezpieczne zapięcie. Odpina się ono, kiedy zwierzę zahaczy nią o siatkę lub gałąź, dzięki czemu nie ma ryzyka, że się zrani.

Poproś również weterynarza o wszczepienie kotu mikroczipu, który zawiera wszystkie ważne dane. Jeśli zwierzę ucieknie, łatwiej je będzie zidentyfikować i zwrócić właścicielowi.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY