Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Czy mój kot pije wystarczająco dużo?

Koty to wielkie leniuchy, jeśli chodzi o picie. Odziedziczyły tę cechę po swoich przodkach, którzy pochodzą z przeważnie suchych rejonów świata. Jednakże nasze koty muszą spożywać pewną minimalną ilość płynów. Upewnij się, czy twój kot pije wystarczająco dużo stosując pewne triki.

Koty, które hodujemy w domach pochodzą od kota nubijskiego, który do tej pory zamieszkuje suche rejony i bardzo dobrze sobie radzi w tym środowisku. Praktycznie nie ma tam wody, ale kot nubijski potrafił przystosować się do tego i przez dłuższy czas jest w stanie obyć się bez picia. Nauczył się wykorzystywać najmniejsze nawet ilości wody, takie jak poranna rosa na roślinach. Nasze koty przypominają go pod względem ilości przyjmowanych płynów. Nie dziw się więc, że twój kociak wydaje się prawie nic nie pić. Tak naprawdę pije on pewnie często i niewiele.

Stały dostęp do wody

Bez względu na wszystko musisz upewnić się, że twój kot ma stały dostęp do wody i nigdy nie jest spragniony. Kot potrzebuje więcej wody, kiedy na dworze staje się gorąco. Kiedy kot liże swoje futerko, jego ślina paruje i ochładza jego ciało. To dlatego koty myją się o wiele częściej, kiedy temperatury rosną w górę. Kiedy jest im za gorąco, zwilżają swoje futerko większą ilością śliny, aby obniżyć temperaturę swojego ciała.

Ile wody potrzebuje kot?

Jeśli twój kot je tylko suchą karmę, potrzebuje więcej wody przez cały rok. Sucha karma składa się z wody średnio w 10%, ponieważ wilgoć jest usuwana z mięsa i innych składników podczas procesu produkcji. Koty, które ją jedzą potrzebują dodatkowej ilości wody, aby móc ją strawić, w przeciwieństwie do kotów karmionych karmą mokrą. One przyjmują o wiele więcej wody wraz z pokarmem. W związku z tym, że mięso i inne składniki dodawane do karmy są świeże, mokra karma składa się w około 80% z wody, co pokrywa większość dziennego zapotrzebowania kota na płyny.

Generalnie dorosły kot powinien przyjmować około 50 ml płynów na kilogram swojego ciała. Jeśli twój kot waży 6 kg, powinien przyjmować średnio 300 ml wody dziennie. Jeśli podejrzewasz, że twój kot pije zbyt mało i może być odwodniony, powinieneś szybko zadbać o to, aby pił więcej, a potem zabrać go do weterynarza, aby upewnić się, że wszystko jest w porządku. Koty, które piją zbyt mało mogą nabawić się chorób nerek. Powinieneś także nabrać podejrzeń, jeśli twój kot zaczął nagle dużo pić.  Jest to jedna z oznak cukrzycy, na którą choruje wiele starszych kotów.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY