Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Jak dbać o sierść kota, aby pozostała lśniąca i gładka?

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Kot długowłosy jest czesany szczotką

Zarówno u angory tureckiej, jak i u gładkiego kota syjamskiego – sierść musi być zawsze zadbana. Kot z reguły dba o nią sam. Większość dnia spędza na czyszczeniu i układaniu sierści językiem i łapami. Zwierzęta należące do ras o bardzo długiej sierści potrzebują Państwa wsparcia przy pielęgnacji. Rasy o krótkiej sierści równie chętnie poddają się jednak masażowi i pielęgnacji. Pielęgnacja sierści przynosi wyraźne korzyści: pasożyty w sierści zadbanych zwierząt są zbyt niespokojne, a zmiany skórne i stany zapalne można rozpoznać już we wczesnym etapie.

Loading...

Z czego składa się sierść kota?

Czy wiedzą Państwo… że skóra jest największym organem kota i może stanowić aż do 24% jego wagi? Skóra chroni organizm przed wpływami środowiska i zarazkami. Aby móc sprostać temu zadaniu, ten zdumiewający organ wykonuje imponującą pracę. Martwe włosy codziennie wypadają, a w ich miejsce stale rosną nowe – niesławna kocia sierść. Właściciele jasnych kotów, którzy lubią nosić ciemne ubrania, wiedzą, co to oznacza.

Sierść kota składa się z podszerstka i długiego włosa okrywowego, przy czym ilość i gęstość włosa oraz długość i struktura okrywy wierzchniej w dużym stopniu zależy od rasy. Dwa razy w roku wymiana futra jest szczególnie intensywna – wraz ze zmniejszającą się dawką światła dziennego i obniżającymi się temperaturami rośnie kocie futro zimowe, którego zwierzę ponownie pozbywa się na wiosnę. Niektóre koty prawie nie nadążają w tym czasie z czyszczeniem i doceniają to, gdy ich właściciele przejmują obowiązki fryzjera.

Jak dbać o sierść kota?

Najważniejszymi akcesoriami do pielęgnacji sierści kota są grzebieńszczotka. Do pielęgnacji kotów z bardzo krótką sierścią i niewielkim podszerstkiej można spokojnie użyć szczoteczki do włosów dla dzieci; w sklepach specjalistycznych dostępne są również rozmaite szczotki i grzebienie o różnym włosiu. Szczotki z drobnym, ale niezbyt twardym włosiem nadają się szczególnie do precyzyjnego szczotkowania sfilcowanej sierści. Supły można ostrożnie rozplątać palcami, ale nie wolno ich nigdy gwałtownie rozczesywać.

Kota najlepiej oswajać ze szczotkowaniem już od najmłodszych lat, aby przyzwyczaił się do zabiegu i poddawał mu się z przyjemnością. Na pielęgnację sierści należy przeznaczyć co najmniej 15 minut dziennie. Należy stworzyć odprężającą atmosferę, położyć pupila na stole lub kolanach i wyczesywać od uszu do ogona. Do pielęgnacji ogona proszę nigdy nie używać grzebienia, lecz szczotki. Brzuch należy czesać od góry, trzymając kota od spodu.

Ponadto: Im dokładniej będą Państwo wyczesywać kota, tym mniej sierści rozprzestrzeni się po dywanie i meblach. Zwłaszcza w okresie linienia warto jest zakryć ulubione miejsce zwierzęcia kocem, który ochroni je przed zabrudzeniem kłaczkami. Ponadto nie obędzie się bez dokładnego trzepania i prania ubrań. Warto zainwestować również w specjalną rolkę do czyszczenia tkanin. O zdrową sierść kota można zadbać również od wewnątrz.

Należy zwracać szczególną uwagę na to, czym karmimy swojego kota:

  • Specjalne karmy, dodatki i suplementy, na przykład pasty z kwasami tłuszczowymi Omega 3 i 6 pomagają utrzymać zdrową sierść w okresie linienia.
  • Witamina, miedź i cynk są równie ważne dla zachowania zdrowego wyglądu skóry. Odpowiednie suplementy znajdą Państwo w sklepach specjalistycznych. Uwaga: należy uważać, aby nie przedawkować witamin. Proszę zwrócić uwagę na witaminy, które znajdują się w składzie karmy.
  • Dobre źródło białka: sezonowo skóra wykorzystuje aż do jednej trzeciej białka dostarczanego w karmie.

Kota należy kąpać tylko w absolutnie wyjątkowych przypadkach: ostrożny, letni prysznic uzasadnia jedynie konieczność stosowania szamponu medycznego lub nagły wypadek z udziałem lepkich substancji.

Na co należy zwracać uwagę przy pielęgnacji sierści długowłosych kotów?

Sierść długowłosych kotów stała się niewygodnie długa w wyniku celowej hodowli, co utrudnia zwierzętom ich samodzielną pielęgnację. W przypadku takich ras, jak angora czy kot perski, nie obędzie się bez codziennej pomocy właściciela: zwierzęta nie poradzą sobie same ze swoim okazałym futrem. Do pielęgnacji długowłosych kotów szczególnie nadają się grzebienie z długimi zębami i miękkie szczotki druciane. Sfilcowaną sierść, której mimo najszczerszych chęci nie da się rozdzielić, należy starannie wyciąć.

Jak mogę zapobiec powstawaniu kul włosowych u kota?

Kule włosowe powstają w brzuchu kota w wyniku pielęgnacji sierści: Włosy przyklejają się do języka kota i zostają połknięte. ponieważ nie mogą zostać strawione, gromadzą się w kocim żołądku, gdzie ulegają sprasowaniu, a następnie wydaleniu. Naturalny instynkt sprawia, że proces ten staje się przyjemniejszy.

Kot szuka włókien roślinnych, które wzmacniają konsystencję kul włosowych i sprawiają, że łatwiej pobudzają one odruch wymiotny. To właśnie dlatego koty często jedzą trawę. Należy więc zapewnić domowemu tygryskowi trawę dla kotów, aby zaspokoić jego naturalną potrzebę i zapobiec „atakom” na rośliny domowe. W zoo i sklepach ogrodniczych dostępne są mieszanki nasion. Innym, jeszcze lepszym rozwiązaniem jest podawanie kotu suchej karmy z dodatkiem składników włóknistych i pasty słodowej.

Loading...

Warto odkryć produkty do pielęgnacji swojego pupila

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?