Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Szczeniak wprowadza się do domu

15.05.2023 - Czas czytania: 7 minuty

Ein Welpe schaut direkt in die Kamera

Zastanawiają się Państwo nad zakupem psa? Jaka rasa do Państwa pasuje? Być może dokonali już Państwo wyboru. Teraz nadszedł czas na przygotowania! Zebraliśmy tutaj ważne informacje i podpowiadamy, jak maksymalnie bezstresowo spędzić pierwsze dni z psem.

Loading...

Jaki to powinien być pies?

Jeżeli dopiero zaczynają Państwo swoją przygodę z psem, oto kilka rzeczy do przemyślenia:

  • Jak wygląda moja/nasza codzienna rutyna? Jakie potrzeby psa w zakresie ćwiczeń możemy zaspokoić?
  • Co szczególnie cenimy w psie? Czy powinien być czujny, towarzyski, czy przede wszystkim milutki?
  • W jakich zajęciach powinien uczestniczyć czworonożny przyjaciel?
  • Jaką ilość sierści jesteśmy w stanie tolerować? Jaki poziom opieki chcemy zapewnić naszemu psu?
  • Czy piec powinien rozumieć się np. z dziećmi, kotami lub końmi?

Należy unikać sytuacji, w której decydują się Państwo na rasę psa, którą „mają wszyscy” lub którą zachwyca się ktoś inny. Podczas gdy zapalony biegacz z domem i ogrodem uwielbia swojego psa husky, dla Państwa jako mieszkańca miasta i posiadacza małego mieszkania oraz karnetu na siłownię sytuacja może bardzo szybko stać się frustrująca – nie mówiąc już o psie! Poszukanie informacji na temat poszczególnych ras w Internecie może pomóc w tych rozważaniach. Portrety ras, których jest mnóstwo, również pozwalają się rozeznać – nawet jeśli każdy pies jest niepowtarzalny.

Gdzie mogę kupić psa?

Kiedy podjęli już Państwo decyzje dotyczącą rasy lub typu psa (pamiętajmy, że istnieją także cudowne kundelki!), czas dokładnie sprawdzić, gdzie najlepiej go szukać. Pierwszym punktem kontaktu mogą być odpowiedzialni hodowcy i oficjalne schroniska dla zwierząt. Oczywiście psa można też kupić od osób prywatnych lub organizacji zajmujących się ochroną zwierząt. Jak to często bywa, pomocne są tutaj polecenia. Mogą Państwo także poprosić o kontakt w klinice weterynaryjnej.

Uwaga: Należy unikać kupowania psa „z bagażnika” i innych podejrzanych praktyk biznesowych! Niestety prawdopodobieństwo, że szczenię nie jest zdrowe lub ma już traumę psychiczną, jest stosunkowo wysokie.

Zawsze powinno być możliwe odwiedzanie szczenięcia z wyprzedzeniem i to więcej niż jeden raz. Jak on żyje, czy można zobaczyć też jego matkę i rodzeństwo z danego miotu? Zanim pies z Państwem zamieszka, powinien zostać zaszczepiony, zaczipowany i odrobaczony. Nie powinien poza tym zostać zbyt wcześnie oddzielony od swojej matki i rodzeństwa. W przeciwnym razie istnieje ryzyko wystąpienia zaburzeń w zakresie zachowania społecznego.

Wszystko ma swoją cenę: Jeżeli szczenięta oferowane są za bardzo niską cenę, powinien to być dla Państwa sygnał alarmowy.

Sprawy organizacyjne wokół psa

Nareszcie znaleźli Państwo wymarzonego psa i wiedzą także, kiedy powitają go w swoim domu.

Oto mała lista kontrolna zawierająca o wszystko, o co należy zadbać z wyprzedzeniem:

  • Obroża czy szelki?
  • Jaki rodzaj karmy chcą Państwo podawać pupilowi? Karma sucha czy mokra?
  • Kiedy pies musi być zarejestrowany do celów podatkowych?
  • Lokalne przepisy administracyjne dotyczące trzymania psów (obowiązek posiadania smyczy itp.)
  • Należy wykupić ubezpieczenie OC właściciela psa.
  • Prosimy poszukać weterynarza zajmującego się zwierzętami domowymi.
  • Czy w pobliżu znajduje się szkoła dla szczeniąt?
  • Kto zaopiekuje się Państwa psem w przypadku choroby?

W podejmowaniu decyzji pomagają rozmowy z innymi właścicielami psów oraz osobiste preferencje (np. przy wyborze szkoły dla szczeniąt). Weterynarz jest zawsze właściwą osobą kontaktową w kwestiach zdrowotnych i chętnie doradzi w zakresie karmienia.

Zebraliśmy tutaj dla Państwa wskazówki dotyczące początkowego wyposażenia dla szczeniąt.

Szczeniak wprowadza się do domu: Na co należy zwrócić uwagę przed przeprowadzką

Mieszkanie powinno zostać odpowiednio zabezpieczone jeszcze przed przybyciem szczenięcia: należy chronić ciekawskiego mieszkańca przed kablami elektrycznymi, trującymi roślinami lub stromymi schodami. Tak na wszelki wypadek, jakiekolwiek szlachetne dywany należy schować w bezpieczne miejsce.

Ponieważ młody pies nie wie jeszcze, co wolno mu robić, a czego nie, poza zasięg szczenięcia należy zabrać wszystkie przedmioty, którym mogłoby ono zagrozić mu podczas wycieczek po nowym domu lub które są Państwu bliskie lub wartościowe. Im mniejsze ryzyko dla Państwa psa i przedmiotów gospodarstwa domowego, tym większy relaks podczas opieki nad podopiecznym.

Należy zdecydować, gdzie znajdzie się miejsce na miskę, a także w którym miejscu można położyć poduszkę dla psa lub kocyk. Będzie mógł wchodzić na kanapę? A do łóżka? Należy o tym zadecydować zanim mały łobuz się wprowadzi, a następnie konsekwentnie tego pilnować.

Szczeniakowi będzie brakować przytulania, szczególnie w ciągu kilku pierwszych nocy. Dobrze jest postawić legowisko dla psów w pobliżu, aby piesek mógł czuć Państwa obecność. Dotyk Państwa dłoni zapewnia mu poczucie bezpieczeństwa. Poza tym mogą Państwo szybko zareagować, kiedy nagle ściśnie go pęcherz.

Pierwsza podróż samochodem z nowym członkiem rodziny

Jeżeli odbierają Państwo szczenię od odpowiedzialnego hodowcy lub ze schroniska dla zwierząt, być może miało już ono styczność z samochodem. Ale wcale nie musi tak być. Należy zatem przygotować się na to, że jazda samochodem może być dla niego bardzo ekscytująca!

Najlepiej będzie przygotować na podróż transporter, w którym będą Państwo mogli położyć kocyk od hodowcy lub inny przedmiot posiadający znajomy mu zapach. Nie należy reagować na każde skomlenie, ale prosimy starać się utrzymywać ze zwierzęciem kontakt, aby poczuł się on bezpiecznie. W przypadku dłuższych podróży należy przygotować wodę do picia. Warto także przygotować sobie na drogę rolkę ręczników kuchennych na wypadek, gdyby pieskowi zdarzyło się załatwić z podekscytowania lub musiał on zwymiotować.

Szczeniak wprowadza się do domu: Pierwszy dzień

Kiedy w domu lub w mieszkaniu pojawia się nowy mieszkaniec, należy pozwolić mu w spokoju zapoznać się z nowym otoczeniem. Prosimy pamiętać również o tym, aby dać mu możliwość wycofania się. Przez kilka pierwszych dni wszystkie osoby, które nie są członkami rodziny, powinny być trzymane z dala od psa. Prosimy powiedzieć także dzieciom, żeby nie męczyły psa między innymi poprzez ciągłe nawoływanie go. W ten sposób będzie on mógł się zadomowić i przyzwyczaić do nowego otoczenia.

Mieszkanie należy zbadać wspólnie ze szczeniakiem, choć początkowo zwiedzanie powinno być ograniczone do dwóch lub trzech pomieszczeń. Należy pozwolić psu nieco pobiegać i trochę się rozejrzeć.
Nowy mieszkaniec powinien otrzymać w ciągu dnia kilka mniejszych posiłków. Jeżeli z powodu podniecenia nie będzie chciał jeść, nie ma powodu do paniki. Zazwyczaj emocje opadają po krótkim czasie. Na początku pomocne będzie podawanie pokarmu, który zna ze swojego dotychczasowego domostwa.

Niektóre szczenięta są po krótkim czasie bardzo zmęczone całym tym podekscytowaniem. Następnie należy po prostu przenieść szczeniaka do przewidzianego dla niego miejsca i trochę go utulić, aż zaśnie. Opieka jest bardzo ważna w pierwszych dniach, w końcu psie dziecko nagle zostaje bez mamy i rodzeństwa. Najlepiej jest wziąć urlop, aby razem z maluchem odkrywać świat.

Bezpieczeństwo, nauka i więź

Chociaż należy okazywać psu dużo cierpliwości i zrozumienia, ważne jest, aby od początku uczył się on tego, co wolno mu robić, a czego nie. Działa to najlepiej, jezeli zignorują Państwo niepożądane zachowanie lub skomentują krótkim „Nie”, i nagrodzą dobre zachowanie pochwałami oraz przysmakiem (ale z umiarem!). Należy od początku pokazać mu, że warto jest Państwa słuchać. Trzeba to jednak robić konsekwentnie, ponieważ dzięki temu stają się Państwo przewidywalni i godni zaufania dla psa.

Poznajcie Państwo swojego nowego członka rodziny w spokoju i dajcie mu dużo czasu na zwiedzanie otoczenia. Dzięki rozbudowanym fazom zabaw i oczywiście wielu pieszczotom szybko zbudują Państwo więź ze swoim szczeniakiem.

Spacer i odpoczynek

Młody pies musi się wypróżniać co około dwie godziny. Zwykle dzieje się tak po spaniu, po jedzeniu, po zabawie, a czasami także w nocy. Powinni Państwo wyprzedzać jego potrzeby i regularnie zabierać go na zewnątrz, zanim będzie za późno.

Należy bacznie obserwować swojego młodego psa. Szybko zauważą Państwo, kiedy jest on niespokojny i nerwowo przebiera nogami. Nadchodzi ten czas: Parcie na pęcherz. Należy możliwie jak najszybciej zapewnić mu okazję do wypróżnienia się. W ten sposób szybko i łatwo piesek nauczy się zachowania czystości.

Ważne jest, aby wiedzieć, że szczeniak może samodzielnie kontrolować swoje zwieracze dopiero w wieku około czterech miesięcy. Do tego czasu załatwia sprawy tu i teraz.
Mały piesek potrzebuje ruchu i chce poznawać otoczenie, ale potrzebuje również regularnych okresów odpoczynku. Gdy tylko zauważą Państwo, że staje się zmęczony, czas wracać do domu. W ciągu pierwszych kilku tygodni taka sytuacja będzie miała miejsce często.

Aby Państwa szczeniak wyrósł na zdrowego psa, potrzebuje dużo snu – aż do 22 godzin dziennie. W tym czasie przetwarza to, czego doświadczył, i ładuje baterie na nowe przygody. Należy zapewnić psiakowi wymagane przerwy na sen trwające od pół godziny do godziny kilka razy dziennie.

Szczeniak wprowadza się do domu – jako drugi pies

Jeżeli mają już Państwo psa, z pewnością znają już Państwo wiele z tych wskazówek. Należy jednak dać nowemu członkowi rodziny szanse, aby Państwa zaskoczył. Każdy pies jest wyjątkowy.

Aby integracja w stadzie przebiegła dobrze, psy należy zapoznawać powoli. Należy rozpocząć na neutralnym gruncie, np. na łące. Możliwość wycofania się w domu jest bardzo ważna: Każdy pies potrzebuje swojego własnego miejsca do spania i jedzenia. Na początku zapasy i przepychanki są normalne; należy jednak obserwować swoich czworonożnych przyjaciół na wypadek, gdyby ich relacje stały się napięte. Może się okazać, że Państwa pierwszy pies nie jest zachwycony nowym współlokatorem i/lub reaguje terytorialnie. Jeżeli z czasem sytuacja sama się nie ustabilizuje, należy zwrócić się do wykwalifikowanego trenera psów.

Należy pamiętać, aby poświęcić pierwszemu psu odpowiednią uwagę, nawet jeśli szczeniak jest taki słodki. Zachęcamy Państwa do znalezienia aktywności, którą chętnie wykonują oba psy – pomoże to wzmocnić ich więź.

Szczeniak wprowadza się do domu: podsumowanie

Przy odrobinie przygotowania, wyczuciu potrzeb szczenięcia oraz miłości i cierpliwości czworonożny przyjaciel dobrze się zadomowi.

Loading...

Dalsze tematy w skrócie