Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Nowa rybka w domu

Nowa rybka w akwarium - Maxi Zoo

Jak wprowadzić rybkę do nowego domu? – sprawdź

W końcu znalazłeś dla siebie właśnie taką rybkę jaką chciałeś i chciałbyś jak najszybciej przywieźć ją do domu. Przeczytaj poniższe wskazówki by jak najbezpieczniej przetransportować ją do domu i umieścić w akwarium bez żadnych problemów.

Twoje akwarium jest już gotowe i wkrótce pierwsi mieszkańcy będą mogli się do niego wprowadzić. Jednak potrzeba do tego trochę więcej cierpliwości. Po przygotowaniu akwarium, dodaniu kilku roślin i napełnieniu go wodą, może minąć kilka tygodni zanim jakość wody osiągnie optymalny poziom i rośliny się dobrze ukorzenią. Da ci to sporo czasu na zastanowienie się jakiego typu rybę chciałbyś mieć.

Sprawdź zanim kupisz

Pierwszą rzeczą, którą na pewno trzeba zrobić zanim zdecydujesz się na zakup rybki, to dowiedzieć się, które gatunki są w stanie dzielić jedno akwarium. Gupiki, Zmienniaki plamiste czy Molinezje dobrze się czują z innymi gatunkami. Należy jednak pamiętać, że ryby mają również różne wymagania odnośnie jakości wody, temperatury, i to również należy brać pod uwagę.

Podczas wybierania rybek należy wziąć również pod uwagę również wielkość akwarium. Niektóre gatunki ryb nadają się tylko do dużych zbiorników, a wiele gatunków może przebywać jedynie w dużych grupach. Możesz spróbować „zaoszczędzić miejsce” wypełniając akwarium rybami o różnych zwyczajach – większość ryb woli pozostawać w środkowym rejonie zbiornika. Możesz wtedy uzupełnić akwarium o ryby przebywające głównie w górnej części zbiornika, jak Prętnik karłowaty. Sumy czy Piskorki kuhla lubią trzymać się blisko dna. W ten sposób nie będziesz miał przepełnionego żadnego obszaru, i Twoje ryby nie będą zestresowane. 

Nie wypełniaj do końca woreczków transportowych

Po znalezieniu swoich faworytów, specjalista wyjmie wybraną przez Ciebie rybę i umieści ją w specjalnym woreczku transportowym, wypełnionym wodą ze zbiornika w którym się znajdowała. Jednie 1/3 woreczka powinna być wypełniona wodą, by ryba miała wystarczająco dużo tlenu na czas podróży!

Jeśli zakupisz kilka gatunków ryb, to prawdopodobnie otrzymasz kilka woreczków transportowych. Brak przestrzeni jest bardzo stresujący dla ryb i należy go unikać w trakcie podróży do domu. Zestresowane ryby wydzielają więcej metabolitów w wodzie, powoduje to obniżenie jakości wody, co w rezultacie sprawia że ryby są jeszcze bardziej zestresowane. Tak więc upewnij się, że Twoje rybki zostaną spakowane w odpowiedni sposób. Jeśli kupujesz więcej ryb zabierz kogoś ze sobą do pomocy w noszeniu woreczków – które również nie powinny być ściśnięte.

Jeśli mieszkasz dość daleko od sklepu zoologicznego lub nie kupujesz ryby w środku lata, musisz podjąć kilka środków ostrożności, tak aby woda w workach się zbytnio nie schłodziła. Woda w workach początkowo będzie taka sama jak temperatura zbiornika z którego została pobrana, ale dość szybko dostosuje się do temperatury otoczenia, która zazwyczaj jest niższa niż temperatura akwarium. By uniknąć schłodzenia wody możesz owinąć woreczki gazetą lub umieścić je w pudełku ze styropianu. Jeśli podróżujesz samochodem, pojemnik ten zapewni ci dodatkową ochronę i zapobiegnie turlaniu się woreczków po samochodzie.

Stopniowe wprowadzanie do nowego domu

Po przyjeździe do domu należy pamiętać, że nie można przenieść ryb bezpośrednio z worków transportowych do akwarium. Będą potrzebować trochę czasu, aby przyzwyczaić się do nowego środowiska, a zwłaszcza nowej wody. Aby to zrobić, należy umieścić rybę w wiadrze razem z wodą z pojemnika transportowego. Następnie co kilka minut należy dodawać trochę wody z nowego akwarium. Pozwoli to rybom powoli się aklimatyzować. Mniej więcej po około pół godzinie, można przenieść wszystkie ryby do akwarium za pomocą siatki. W trakcie tej czynności oświetlenie powinno być wyłączone. Ryba będzie teraz potrzebowała kilku godzin by zapoznać się z nowym terytorium. Najpóźniej następnego dnia powinna czuć się już jak u siebie w domu i być gotowa na pierwszy posiłek.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY