Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Jak zachęcić kota do picia

Jak zachęcić kota do picia, Maxi Zoo

Koty z natury raczej niechętnie piją, co samo w sobie nie jest jeszcze powodem do zmartwień. Jednak zwłaszcza latem właściciele muszą zwracać uwagę na to, by zwierzęta przyjmowały wystarczającą ilość płynów. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak zachęcić kota do picia.

Słońce i ciepło są dla naszych kotów prawdziwym eliksirem życia. Zwierzęta te wywodzą się z obszarów pustynnych, w których panuje nie tyko gorący klimat, lecz także niedobór wody. Natura przygotowała koty do tych warunków, zdrowe zwierzęta zadowalają się przez dłuższy czas minimalną ilością płynów. To wyjaśnia, dlaczego koty nielubiące pić są raczej regułą niż wyjątkiem. Jeżeli więc kot rzadko pojawia się w pobliżu miski, nie jest to jeszcze powód do zmartwień.

Należy jednak zadbać o to, by zwierzę przyjmowało wystarczającą ilość płynów. Zwłaszcza latem małe tygrysy, podobnie jak wszystkie inne zwierzęta, mają większe zapotrzebowanie na płyny, z którego jednak nie zawsze zdają sobie sprawę. Konsekwencją mogą być schorzenia nerek lub dróg moczowych. Zagrożone są zwłaszcza starsze zwierzęta, gdyż wraz ze zmniejszającą się aktywnością słabnie także uczucie pragnienia, wiele kotów po prostu zapomina o piciu. By zapobiec problemom zdrowotnym, trzeba, uciekając się do trików, zadbać o to, żeby zwierzęta więcej piły.

Mokra karma zamiast suchej

Ten, kto chce się dowiedzieć, czy jego kot wystarczająco dużo pije, może posłużyć się takim wzorem: 40 do 80 mililitrów płynu dziennie na kilogram wagi ciała. Starsze koty i zwierzęta odżywiane suchą karmą powinny znaleźć się raczej na górnej granicy. W przypadku czworonogów, które wykazują szczególną niechęć do picia, tak czy inaczej wskazane jest podawanie mokrej, a nie suchej karmy, gdyż podczas gdy mokra karma dostarcza organizmowi płynu, suchy pokarm mu ją zabiera. To tłumaczy, dlaczego zwierzęta jedzące suchą karmę z reguły więcej piją. Jeżeli przestawienie kota na mokrą karmę nie jest możliwe, należy przynajmniej namoczyć suchy pokarm krótko w wodzie, zanim wrzuci się go do kociej miski.

Kwestia smaku

Zwyczaje kota związane z piciem to także kwestia smaku. Są na przykład koty, które lubią tylko „odstaną“ wodę i dlatego obchodzą szerokim kołem napełnianą codziennie miskę. Inne z kolei gustują tylko w zimnej wodzie i piją ją wyłącznie wtedy, kiedy jest świeża i lodowata albo gaszą pragnienie nie w domu, lecz w strumyku. Wiele kotów preferuje wodę bieżącą. Dla takich zwierząt trzeba od czasu do czasu odkręcać kran. Bardziej wygodne i skuteczne są w takim przypadku poidełka-fontanny dla kotów. Pryskająca woda budzi ciekawość i instynkt zabawy zwierzęcia i zachęca je do picia. Przy okazji także właściciel na tym korzysta, gdyż poidełko odświeża także klimat w pomieszczeniu.

Są także wyjątkowi smakosze, którzy nie lubią wody z kranu, lecz przepadają za wodą mineralną (zwracać uwagę na niską zawartość sodu!). Wypróbuj po prostu, co najbardziej smakuje Twojemu kotu. Warta polecenia jest też specjalna woda dla kotów. Jest to woda mineralna o szczególnie niskiej zawartości sodu i magnezu, która jest także odpowiednia dla kotów chorujących na nerki.

Jako wyjątkowy przysmak można podawać kotu specjalne mleko, jednak tylko raz dziennie, nie zastąpi ono wody. Nie powinny one natomiast dostawać krowiego mleka. Kotom brakuje laktazy – enzymu niezbędnego do trawienia cukru mlecznego. Następstwem może być rozwolnienie.

Sprawdź, czy miska stoi we właściwym miejscu

Jest też możliwe, że kot nie ma żadnych szczególnych wymagań, lecz nie podoba mu się miejsce, w którym stoi miska. Wiele czworonogów jest bardzo czułych na tym punkcie. Doświadczenie pokazuje, że miski na wodę i karmę powinny stać osobno i w żadnym wypadku nie powinny się znajdować w pobliżu kociej kuwety. Najlepiej zaoferować kotu w różnych miejscach w domu kilka możliwości picia, napełniając miski różną zawartością. W ten sposób szybko się przekonasz, co i gdzie Twoje zwierzę najchętniej pije.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY