Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Jak sobie radzić z nadwagą u psa?


Otyłość u psów: przyczyny, oznaki i konsekwencje

U psa, u którego ciało jest zbyt ciężkie, aby mógł się bezproblemowo poruszać, prędzej czy później pojawią się choroby. Trwająca dłuższy czas nadwaga może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych u Twojego zwierzaka. Dlatego bardzo istotne jest, aby uważnie obserwować sylwetkę psa i w odpowiednim momencie zauważyć przyrost masy ciała. W zależności od rasy, wieku, sylwetki i ruchliwości psa, jego skłonność do otyłości może być różna. Najważniejsze, by poznać preferencje psa i czujnie obserwować ewentualne zmiany w wyglądzie i masie ciała.      

Przyczyny nadwagi i przybierania na wadze

Powody przybierania na wadze mogą być różne. Dla przykładu, kastracja powoduje zwiększenie apetytu u prawie wszystkich psów. Również zaburzenia metaboliczne lub inne choroby mogą powodować przyrost masy ciała. Lekarz weterynarii może określić przyczynę związaną z chorobą i zastosować odpowiednie działanie, m. in. kontrolowanie układu sercowo-naczyniowego i badania krwi. Jednakże w większości przypadków przyczyną nadwagi jest przekarmianie psa i zbyt mała aktywność ruchowa. Rodzaj i ilość karmy podawanej psu powinna być dostosowana do budowy ciała, wieku i jego aktywności ruchowej. Szczególną uwagę na ilość i rodzaj pożywienia należy zwrócić przy psach w starszym wieku.

 

Oznaki otyłości u psa

Oczywistym jest, że pies przybierający na wadze robi się cięższy, ale początki nadwagi możesz także  zauważyć, gdy sierść Twojego zwierzaka traci blask lub gdy ciepło staje się dla niego uciążliwe i stara się szukać chłodniejszych miejsc do spania czy leżenia. Pojawienie się nadwagi możesz sprawdzić dotykając żeber Twojego pupila. Powinny być łatwe do wyczucia otwartą, płaską dłonią. W przypadku czworonogów o krótkiej sierści nadwagę najłatwiej zauważyć patrząc na psa z góry – w obrębie lędźwi będzie szerszy, a jego talia ledwie zarysowana. Optymalna wagę dla Twojego psa może określić weterynarz, Ty jedynie musisz regularnie kontrolować ją w domu – stań na wagę z psem, a później bez niego. Różnica pomiędzy wynikami określi wagę Twojego pupila.    

 

Duże zagrożenie dla zdrowia psa: wzrost wagi i nadwaga

Widoczna nadwaga, tzw. “boczki”, które podobnie jak u ludzi mogą występować również u psów,
są oznaką, że Twój pupil może w niedługim czasie zachorować. Nadwaga przeciąża stawy, osłabia odporność, negatywnie wpływa na funkcjonowanie płuc i przepony, czyni organizm psa bardziej podatnym na choroby, nowotwory czy alergie. Nadwaga powoduje wzrost nadciśnienia i cukrzycy, trwale uszkadzając serce, nerki i wątrobę.  Wyobraź sobie, że twój pies musi być z jakiegoś powodu nagle operowany: przez nadwagę przygotowanie go do zabiegu może być utrudnione, a w momencie, gdy liczy się każda minuta, opóźnienie w podjęciu operacji może nawet zagrażać jego życiu!

 

Ważne!

Informacje zawarte w powyższym artykule nie zastąpią wizyty u weterynarza, a stanowią jedynie podstawową wiedzę na temat nadwagi u psów. W przypadku leczenia otyłości u psa i stosowania leków należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.  

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY