Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Niebezpieczne jedzenie oraz suplementy

Czego nie należy dawać ptakom ozdobnym i jak zapewnić odpowiednią ilość składników odżywczych? Wiele osób posiadających w swoim domu ptaki nie do końca wie jak zapewnić im prawidłowe odżywianie.

Niebezpieczne owoce

Awokado, śliwki, śliwka domowa lubaszka, grejpfruty, zielony groszek, surowe ziemniaki i wszystkie rodzaje kapusty są zabronione dla wszystkich gatunków ptaków ozdobnych. Owoce te są trujące dla większości ptaków, ponieważ nawet w małych ilościach, mogą prowadzić do zagrażającej życiu kolki. Zakonserwowane lub słodzone owoce, bez względu na ich rodzaj, również są zakazane.

Banany w rzeczywistości nie są trujące dla ptaków, ale miękki owoc może zablokować nozdrza ptaków więc lepiej unikać podawania ich pupilowi. Większość owoców cytrusowych jest popularna wśród ptaków, ale cytryny i limonki są dla nich zbyt kwaśne.

 Suplementy podawane w konkretnych sytuacjach

Świeże owoce, warzywa i zioła odgrywają ważną rolę w żywieniu ptaków ozdobnych. Zdarza się jednak, że niezbędne stają się również suplementy, które zapewniają wszystkie potrzebne składniki odżywcze pozwalające zachować sprawność i zdrowie ptaków.

Na przykład ptaki potrzebują zwiększonej ilości białka zwierzęcego w okresie linienia i znoszenia jajek, które mogą zapewnić takie produkty jak jajka i miękkie mieszanki spożywcze. Składniki odżywcze takie jak jajka są również dobre dla młodych ptaków, które potrzebują dużej ilości białka. Specjalne preparaty z dodatkowymi witaminami i aminokwasami mogą również pomóc w okresie linienia. Ptaki mogą potrzebować też multiwitaminowych preparatów, odzyskać siły w trakcie i po przebytych chorobach oraz w innych sytuacjach, które zabierają im niezbędną do zdrowego życia energię. Suplementy mogą być również używane  w ramach leczenia zapobiegawczego raz lub dwa razy w roku.

Należy upewnić się, że ptaki mają w klatce przez cały czas: kamień do dziobania lub wapienną muszlę. Jest to jeden z najważniejszych suplementów diety w szerszym znaczeniu do przyjmowania ważnych składników mineralnych i podnoszenia ich ilości w organizmie. Przede wszystkim jednak są one wykorzystywane do niezbędnej pielęgnacji dzioba, która jest tak samo ważne dla ptaków, jak codzienna higiena jamy ustnej jest dla człowieka.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY