Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Częste błędy w hodowli ptaków

Mimo tego, że w dzisiejszych czasach wiedza na temat potrzeb ptaków jest już bardzo duża, nadal funkcjonują błędne opinie, które mimo tego, że zostały już obalone, wciąż pozostają powszechne.

 

Mit 1: Ptak nie potrzebuje partnera, jeżeli spędzasz z nim dużo czasu

Czy spędzasz czas ze swoimi pupilem, zawsze, kiedy on tego chce? Czy przytulasz go w nocy? Czy kąpiecie się razem? A co najważniejsze – czy mówisz ptasim językiem? Z pewnością nie. Właśnie tego wszystkiego brakuje na co dzień ptakowi, który jest hodowany w pojedynkę. Nawet jeżeli klatka jest w pokoju, a Ty spędzasz dużo czasu w domu, nie poświęcasz swojemu pupilowi tyle czasu, ile on naprawdę potrzebuje. Nie zapewnisz mu w ten sposób poczucia bezpieczeństwa, które daje mu życie w parze, grupie, czy stadzie. Aby zaspokoić jego potrzeby, każdy ptak wymaga towarzystwa przynajmniej jednego osobnika swojego gatunku.

 

Mit 2:Nie da się oswoić dwóch i więcej ptaków

To nonsens! Czy i jak szybko ptaki się oswoją zależy wyłącznie od zaufania do ludzkiego zachowania i cierpliwości właściciela. Każdy, kto spędza dużo czasu ze swoimi pupilami, wkrótce zauważa, że  bardzo szybko wzrasta zainteresowanie jego osobą.

Kiedy jeden z ptaków zje proso lub owoc z Twojej ręki, drugi pójdzie w jego ślady. To oznacza, że wysiłek potrzebny do oswojenia dwóch i więcej ptaków jest dokładnie taki sam, jak w wypadku jednego.  Tak szybko jak zdobędziesz zaufanie jednego z nich, zyskując jego ciekawość, pozostałe ptaki będą go uważanie naśladować.

 

Mit 3:Oswojony przez człowieka ptak nie zaakceptuje innego osobnika

Takie przeświadczenie funkcjonowało przez bardzo długi czas. Jednak eksperci dowodzą, że tak nie jest. Zdarza się, że ptak, który stworzy silną wieź z człowiekiem będzie początkowo nieufny wobec członków własnego gatunku. Jednak wiele zachowań jest wrodzonych. Gdy pojawia się nowy ptak pokazuje je i stara się zdobyć sympatię ptaka już obecnego. Czasem proces akceptacji trwa długo, często jednak jest to miłość od pierwszego wejrzenia. Gdy ptak zaakceptuje swojego towarzysza będzie dzielił się swoimi emocjami zarówno z nim, jak i człowiekiem.

 

Mit 4: Tylko ptaki, które są hodowane samotnie mówią

To również nieprawda. Wystarczy, że ptak raz nauczy się naśladować, a już nigdy tego nie zapomni i wciąż będzie skłonny do poszerzania swojego repertuaru. Ponadto, wiele dzikich ptaków naśladuje ludzkie i zwierzęce dźwięki i łącze je w swój własny „język”. Faktem jest, że od momentu narodzin, ptaki trzymają się parach albo w grupach i niechętnie naśladują ludzkie słowa. Jednakże dla nich brzmią jak gwizdki, a ptaki mogą również naśladować dźwięki telefonu komórkowego.

 

Mit 5: Tylko samce śpiewają

To nieprawda! Wszystkie ptaki śpiewają. Jednak “utwory” samic nie brzmią tak dobrze dla naszego ucha, jak śpiew samców, np. ćwierkanie samic jest dla naszego ucha niesamowicie piskliwe.

 

Mit 6:Ptaszarnia może zastąpić swobodne latanie

Ptaszarnia powinna być na tyle duża, żeby ptak musiał wykonać pięć uderzeń skrzydeł, aby dostać się z jedno końca na drugi. To oznacza, że dla Zeberki Tomirskiej ptaszarnia powinna mieć 4 metry długości, 9 metrów dla papużki falistej i 20 metrów dla Ary. Dlatego też standardowa ptaszarnia jest tylko podstawą do podejmowania lotów rozpoznawczych.

 

Mit 7:Plastikowe ptaki i lustra będą wsparciem dla pojedynczego ptaka

Plastikowe ptaki i lustra przyczyniają się do ciągłego stresu, a w perspektywie długookresowej choroby ptaków. Z racji tego, że ptaki zalecają się do swojego odbicia w lustrze lub zabawki,  nie otrzymują reakcji zwrotnej. To uruchamia system hormonalny, który zostaje obciążony i powoduje niebezpieczne konsekwencje dla organizmu.

 

Mit 8:Wszystkie papugi są monogamiczne

 To pobożne życzenie. Pary, które żyją w niewoli, pozostają wierne swoim partnerom. Przede wszystkim dlatego, że nie mają wyboru. W naturalnym środowisku jest zupełnie inaczej. Kiedy umiera partner lub samice stanowią większość, wdowiec od razu szuka nowej partnerki. A samice są szczęśliwe, kiedy mogą mieć kilku partnerów.

 

Mit 9: Ptaki lubią, gdy się na nie patrzy ze wszystkich stron

Ptaki lubią klatki, które są zamknięte z jednej strony lub stoją równo przy ścianie. W ten sposób, mówiąc dosłownie, mają „wolne plecy” i mogą zwracać uwagę na ewentualne zagrożenie tylko z jednej strony. Zupełnie otwarta klatka jest dla ptaków stresująca i nie czują się w niej bezpiecznie. 

 

Mit 10: Ptaki nie mają węchu

To jeszcze bardziej błędne mniemanie. Ptaki wąchają się nawzajem, aby rozpoznać swoich krewnych i potencjalnych partnerów. Oprócz tego wąchają jedzenie, zanim je spożyją. Zmysł węchu odgrywa dużo większą rolę w życiu ptaków, niż wcześniej sądzono. Dla przykładu, najnowsze badania wykazują, że dzięki węchowi ptaki rozpoznają swoich wrogów.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY