Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Jak zdrowo odżywiać ptaki ozdobne?

 

Świeże owoce, warzywa i zioła odgrywają ważną rolę w żywieniu ptaków ozdobnych. Zdarza się jednak, że niezbędne stają się również suplementy, które zapewniają wszystkie właściwe składniki odżywcze.

 

Większość ptaków ozdobnych to prawdziwe smakosze. Największą radość odnajdują w jedzeniu  różnych zbóż pastewnych.  Jeśli chcesz mieć pewność, że dobrze dobrałeś jedzenie, kupuj tylko produkty dobrej jakości i przeznaczone dla konkretnych gatunków ptaków. Ważne jest też by nie przekarmiać ich ziarnem, ponieważ jest wysokoenergetyczne. Jeśli będą jadły tylko tego typu pokarm szybko mogą mieć problem z nadwagą. Dotyczy to szczególnie prosa i różnych zbożowych przekąsek. Dla większości gatunków ptaków tego typu jedzenie jest najsmaczniejsze, ale Twój pupil powinien je jeść tylko raz lub dwa razy w tygodniu w ramach zrównoważonej diety.

Stare, wysuszone i pachnące kurzem ziarna należy wyjąć z miski z żywnością. Zamiast kupować na raz duże ilości jedzenia warto robić częstsze i mniejsze zakupy by zawsze mieć zdrową żywność w domu. To także zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii lub grzybów w większym opakowaniu, które pozostaje otwarte przez długi czas.

 

Więcej różnorodności dzięki świeżemu jedzeniu

Jeśli chcesz by Twój pupil jadał zróżnicowanie wybierz dla niego świeże jedzenie. Dostarczy ono do jego organizmu ważne witaminy i minerały, które wzmacniają układ odpornościowy, a także dobrze wpływają na piękne upierzenie.

Podobnie jak w przypadku zbóż pastewnych produkty te powinny być przede wszystkim dobrej jakości. Idealnie gdyby ptak był karmiony owocami i warzywami ze sklepu ekologicznego (lub własnego ogrodu, gdzie nie używa się pestycydów). Gwiazdnica pospolita, która jest bardzo popularnym wśród ptaków pożywieniem, może być zbierana w środowisku naturalnym. Nie może to być jednak pole bezpośrednio przy drodze, ponieważ rośliny te są zanieczyszczone spalinami. Dawaj do jedzenia pupilowi tylko świeże produkty, które są kruche i soczyste. Podstawową zasadą jest by karmić ptaki tylko takim świeżym jedzeniem, które mógłbyś sam zjeść. Taka dieta nie obejmuje więc wysuszonych roślin lub gnijących owoców.

Jeśli przechowujesz owoce i warzywa w lodówce, przed podaniem ich do jedzenia pupilowi postaw je na zewnątrz do czasu aż się ogrzeją do temperatury pokojowej przed podaniem. Zimne jedzenie podane prosto z lodówki może spowodować problemy trawienne. Higiena jest tak samo ważna. Świeże jedzenie zawsze powinno być dokładnie umyte i jego resztki należy usunąć z klatki po kilku godzinach, tak by bakterie i grzybów nie miały szansy się zgromadzić i rozwinąć.

 

Świeże jedzenie odpowiednie dla ptaków ozdobnych

 Lista świeżej żywności, która mogą  jeść ptaki ozdobne jest długa. Obejmuje wiele rodzajów warzyw, takich jak: sałaty, marchewki, ogórki, cukinie, pomidory, papryki, botwiny, pory, rzodkiewki i świeży szpinak. Owoce są szczególnie popularne ze względu na słodki smak, jednak należy ograniczyć ich ilość w diecie do jedzenia raz  lub dwa razy w tygodniu ze względu na wysoką zawartość cukru. Większość ptaków ozdobnych uwielbia: jagody, jabłka, gruszki, nektarynki, pomarańcze, melony, kiwi, wiśnie i ananasy. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie pestki przed podaniem owoców swojemu pupilowi.

Świeże zioła takie jak pietruszka, bazylia, dziki czosnek, rzeżucha i koperek są na liście zdrowej świeżej żywności. Niepryskane gałązki z jabłek, gruszek, orzecha laskowego, buku lub brzóz również stanowią prawdziwą ucztę dla ptaków.

Ważne by pamiętać, że nie wszystkie gatunki ptaków mogą jeść poszczególne rodzaje świeżej żywności. W związku z tym przed dodaniem różnych warzyw i owoców do diety pupila należy dowiedzieć się, które z nich może jeść bez obaw.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY