Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Zorganizuj przestrzeń dla dzikich ptaków

Kosy, wróble i sikorki są najlepszymi pogromcami szkodników i oczarowują nas swoimi melodiami. Dzięki kilku prostym sztuczkom ptaki pozostaną w twoim ogrodzie.

Zmieniona przez człowieka natura oferuje dzikim ptakom coraz gorsze warunki na polach, łąkach i w lasach, wiele ptaków ciągnie do naszych ogrodów. Bardzo często spotyka się w nich na przykład kosy, a są to przecież ptaki, które pierwotnie żyły tylko w lesie.

Także sroki, kawki i wróble szukają z powodu zmieniających się warunków środowiskowych bliskości człowieka. Jeżeli chcesz zwabić do siebie gorliwych śpiewaków i pracowitych pomocników, musisz zaoferować im: miejsca do gniazdowania, wodę i pokarm dla nich i ich potomstwa.

Dzikie łąki i martwe drzewa zachęcają do gniazdowania

Zachęcenie ptaków do gniazdowania we własnym ogrodzie nie jest wcale trudne. Zostaw w części ogrodu dziko rosnącą łąkę – najlepiej wokół kompostownika lub w kącie ogrodu, w którym rosną także dzikie krzewy. Tam rudzik i strzyżyk zbudują przy podłożu gniazdo, które musi być dobrze ukryte. Nie bądź jednak rozczarowany, jeżeli trawnik nie zmieni się od razu w barwną kwietną łąkę. Na tę zmianę natura potrzebuje kilku lat. Możesz jej pomóc, siejąc dzikie kwiaty – ale tylko rodzime gatunki.

Wiosną możesz powiesić na drzewach w ogrodzie budki lęgowe dla szpaków, wróbli, sikorek, jaskółek i kopciuszków. Obecnie dość rzadko już występujące wróble domowe gniazdują najchętniej wspólnie; chcąc zwabić te ptaki i pomóc im, powinno się więc zawiesić kilka budek jedna przy drugiej. Także jaskółki lubią życie w dużej rodzinie i chętnie przyjmują gniazda umieszczone tuż koło siebie.

Kosy, drozdy, wróble i szczygły budują gniazda w krzakach i drzewach, ale bardzo lubią też ściany domów, po których pnie się bluszcz lub dzikie wino. Ten, kto ma tę możliwość, powinien więc posadzić przy fasadzie swojego domu pnącze.

Naturalne jadłodajnie

Pnącza i dzikie krzewy oferują przez cały rok pożywienie, podobnie jak drzewa owocowe. Oczywiście trzeba pogodzić się z pewnymi stratami w zbiorach, wyrządzonymi przez zwabione do ogrodu ptaki. W zamian zwierzęta pracują aż do później jesieni jako biologiczne służby zwalczania szkodników, zbierając skrupulatnie larwy, komary, muchy, mole, ćmy, pająki i robaki z drzew owocowych.

Ustawionego zimą karmnika nie należy wynosić wiosną do piwnicy, lecz pozostawić do dyspozycji ptaków jako całoroczne miejsce karmienia. Ziarna, nasiona i orzechy dają ptasim rodzicom siłę konieczną do przetrwania tego trudnego okresu. W czasie wychowu młodych należy podawać ptakom także suszone owady, dostępne jako mieszanka pokarmowa dla miękkojadów. Lato i jesień są dla ciebie i ptaków sezonem zbiorów; jedzą one jagody i nasiona roślin ogrodowych i nie gardzą też spadami z drzew owocowych.

W przyjaznym ptakom ogrodzie nie może też zabraknąć miejsca, w którym będą mogły ugasić pragnienie. Ten, kto może im zaoferować oczko wodne, nawet najmniejsze, zapewnia swoim pomocnikom naturalny wodopój i wannę do kąpieli. W ogrodzie można też ustawić dla ptaków poidło.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY