Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Ptaki potrzebują towarzystwa

Ptaki potrzebują towarzystwa, Maxi Zoo

Ptaki potrzebują towarzystwa, najlepiej jeśli są to przedstawiciele tego samego gatunku. Niektóre z naszych ulubionych ptaków ozdobnych mogą żyć także razem z innymi ptakami, musisz jednak pamiętać przy tym o kilku zasadach.

Ptaki to zwierzęta stadne – także ptaki ozdobne, niezależnie od tego, czy są to papużki faliste, zeberki, nimfy czy kanarki. Jeżeli ptak mieszka sam, trzeba znaleźć mu towarzystwo. Należy przy tym zwrócić uwagę na to, żeby nowy lokator był mniej więcej w tym samym wieku. Najlepiej trzymać parkę, samce i samiczki na ogół żyją ze sobą w zgodzie. Trzymając więcej ptaków, trzeba zadbać o właściwe proporcje płci.

Wystarczająca ilość czasu i miejsca

Podczas przyzwyczajania do siebie zwierząt warto być ostrożnym. Jedną z możliwości jest trzymanie nowego lub nowych ptaków początkowo w oddzielnej klatce i w ciągu pierwszych dni zezwalanie tylko na wspólny lot pod nadzorem. Kiedy się do siebie przyzwyczają, można je umieścić w jednej klatce lub wolierze. Należy przy tym wyznaczyć obszerne miejsce do dyspozycji zwierząt, gdyż nie tylko w klatkach, ale także w wolierach może dochodzić do konfliktów, jeżeli na jednego ptaka przypada zbyt mała przestrzeń.

Zgodnie z wytycznymi dotyczącymi dobrostanu zwierząt wymiary klatki dla parki papużek falistych powinny na przykład wynosić co najmniej 100 × 50 × 50 cm. Jeśli ma dołączyć do nich kolejna parka, klatka musi być większa o co najmniej 50%. Woliery dla ptaków o wielkości do 40 cm nie mogą być mniejsze niż 3 × 1,5 × 2 m.

Zaspokojenie indywidualnych potrzeb

Ważne jest, by ptaki miały wystarczającą ilość miejsc do odpoczynku. Mogą to być gałęzie umieszczone w najbardziej oddalonych od siebie miejscach woliery i oferujące zwierzętom możliwość siedzenia. Zapewnij im też – niezależnie od tego, czy posiadasz wolierę czy klatkę – regularny lot, najlepiej raz dziennie przez co najmniej dwie godziny. Nie zawieszaj budek lęgowych, gdyż nawet najbardziej łagodne gatunki ptaków stają się agresywne, jeżeli chodzi o rozmnażanie.

Kto z kim?

 Ten, kto chce trzymać różne ptaki, powinien posiadać dogłębną wiedzę o poszczególnych gatunkach, ponieważ nie wszystkie żyją ze sobą w zgodzie. Papużki faliste, podobnie jak nimfy, są bardzo towarzyskie i spokojne, w swojej australijskiej ojczyźnie często dzielą przestrzeń życiową z ptakami innych gatunków. Na ogół żyją w dobrej komitywie z papugami spokrewnionych gatunków, na przykład łąkówkami, akceptują też towarzystwo zeberek.

W przypadku nimf trzeba pamiętać, że są one bardzo powściągliwe i uległe. Dlatego potrzebują wielu miejsc, w których mogą odpocząć od współlokatorów. Mniejsze od innych ptaków kanarki bywają często słabsze, łączenie ich z innymi gatunkami jest więc możliwe tylko w większych wolierach, nie zaleca się go jednak.

Nierozłączek nie można trzymać razem z ptakami innych gatunków, gdyż są nastawione wrogo do każdego, kto znajduje się na ich terytorium. Generalnie obowiązuje zasada: im mniej gatunków, tym mniej trudności. Im więcej miejsca zapewni się ptakom i im lepiej uwzględni się ich indywidualne potrzeby, tym większą sprawi się im radość – i oczywiście sobie.

 

Sugerowane produkty:
 
Akcesoria dla ptaków MultiFit 1 kg mieszanka dla ptaków

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY