Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Rośliny w Twoim akwarium: więcej niż tylko dekoracja

Rośliny w akwarium - Maxi Zoo

Rośliny w akwarium – dowiedz się więcej

Rośliny są istotną częścią dobrze zaplanowanego akwarium. Dzięki nim wygląd zbiornika jest dużo bardziej atrakcyjny i jednocześnie spełniają też ważne zadania w wodzie.

 

Atrakcyjne akwarium składa się nie tylko z ławicy pięknych ryb, ale również z bujnej roślinności. Jest ona chętnie wykorzystywana przez mieszkańców akwarium jako miejsce do odpoczynku. Akwarium z dobrze rozplanowanymi roślinami może zapewnić zwierzętom  poczucie bezpieczeństwa, co z kolei zmniejszy znacznie ich poziom stresu. Niektóre ryby traktują rośliny jako przysmak. Jeśli rośliny zostały prawidłowo dobrane, mogą być zdrowym uzupełnieniem codziennej diety Twoich pupili. Pamiętajmy jednak by regularnie uzupełniać te, które zostały zjedzone. Niektóre z nich służą również do oczyszczania wody i wzbogacania jej w tlen, będący produktem fotosyntezy. Ponieważ rośliny wykorzystują składniki odżywcze z wody, zazwyczaj zapobiegają pojawieniu się glonów – o ile wykazują one wystarczająco zdrowy i odpowiedni poziom wzrostu.

Dobieranie roślin

Dobrze zaplanowane akwarium oferuje wiele korzyści. Jednakże ilość dostępnych roślin jest tak duża, że w szczególności początkującym osobom trudno jest dokonać właściwego  wyboru. Dlatego przede wszystkim należy oprzeć się pokusie wybrania roślin wyłącznie ze względu na ich wygląd. Zdecydowanie lepiej przyjąć strategiczne podejście. Najważniejsza zasada to im wyżej roślina rośnie, tym dalej z tyłu powinna być zasadzona, a mniejsze rośliny należy umiejscowić bardziej z przodu. Taki zabieg sprawi, że stworzymy wizualną głębię zbiornika.

 

Rośliny odpowiednie do umieszczania w tylnej części zbiornika to zwykle: anubiasy szerokolistne, trawy morskie, rogownice, chwasty wodne, nimfy wodne, okrężnicę bagienna, mikrozorium skrzydlate i żabienice.

 

Najbardziej klasyczny wyborem do centralnej strefy są rośliny takie jak: anubiasy, mikrozorium skrzydlate, żabienice  zwartki  i ponikło . 

 

Rośliny, które nie rosną wysoko doskonale sprawdzą się jeśli zostaną posadzone w przedniej części zbiornika. Należą do nich różne rodzaje nadwódki (Hygrophila), nisko rosnące zwartki , karłowate ponikło, różne rodzaje mchu lub nawet Hemianthus callitrichoides zwany popularnie „małym Heńkiem”.

 

Oczywiście, te rośliny mogą być również umieszczone w innych obszarach akwarium. Poszczególne rośliny wysokie mogą być posadzone w środkowej lub w przedniej części zbiornika. Takie ułożenie może dodać pewnego uroku szczególnie większemu zbiornikowi wodnemu. Jednak w mniejszych zbiornikach zdecydowanie należy unikać dodawania większych roślin z przodu, ponieważ szybko zasłonią cały widok na tętniące życiem akwarium.

Rośliny potrzebują opieki

Przy wyborze roślin nie należy zapominać, że rozważasz zakup żywych organizmów, które mają pewne wymagania dotyczące środowiska i mogą rozwijać się wyłącznie gdy otrzymają odpowiednią opiekę. Wszystkie potrzeby roślin pod względem parametrów wody i temperatury nie powinny różnić się znacząco od tych, które odpowiadają Twoim rybom. Dlatego najlepszym sposobem jest wybranie roślin pochodzących z tego samego środowiska naturalnego co ryby. Wtedy twoje akwarium stanie się małym odbiciem naturalnego siedliska wodnego.  Pamiętaj, aby przy zakupie rozważyć pełną wysokość jaką mogą osiągnąć twoje rośliny w akwarium. Może to prowadzić do problemów, gdy wybierzesz rośliny, które są zbyt duże do stosunkowo małego zbiornika. W takiej sytuacji będą musiały zostać usunięte, gdy staną się zbyt duże. Najważniejsze jest również by upewnić się, że rośliny nie staną się zbyt rozrośnięte i regularnie je przycinać.

 

Jeśli w Twoim akwarium będą pływać ryby, rośliny będą korzystać z ich odchodów jako składników odżywczych oraz  z paszy, która również je zawiera. Jeśli zapewnisz dobry poziom CO2 w zbiorniku nie będziesz musiał zbyt często nawozić rośliny. Nie należy zaniedbywać tej czynności ponieważ nawóz zawiera żelazo, które jest niezbędne do tworzenia chlorofilu. Jednak trzeba pamiętać, że zbyt częste nawożenie jest również niezdrowe, ponieważ może sprzyjać nadmiernemu wzrostowi glonów.

 

Ponieważ wymagania roślin mogą się znacznie różnić nawet w drobnych szczegółach, najlepiej  przed podjęciem decyzji skorzystać z porady w sklepie Maxi Zoo.

A może by tak stworzyć Japońskie akwarium?

Każdy akwarysta, któremu sprawia radość praca nad udoskonalaniem podwodnego ogrodu powinien spróbować stworzyć naturalne,  japońskie akwarium. Rośliny są najważniejszym elementem  tego typu zbiornika. Ryby ozdobne można dodać w razie potrzeby, ale nie są one niezbędne. Głównym celem jest umiejętne dobranie roślin by stworzyć harmonijny układ w stylu japońskim. Używanie roślin i dekoracji do stworzenia harmonijnego krajobrazu jest także celem aquascapingu – najnowszego trendu akwarystyce.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY