Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Jak dobrać wyposażenie do akwarium?

 

Każde akwarium wymaga filtra. Usuwa on zabrudzenia, zapewnia odpowiednie napowietrzenie i właściwą jakość wody. Wybierając właściwy filtr do swojego akwarium należy wziąć pod uwagę kilka aspektów. 

 

Jeśli w twoim akwarium mają mieszkać ryby, a nie tylko rośliny, potrzebny ci będzie filtr. Resztki jedzenia czy odchody ryb zanieczyszczają wodę, którą należy regularnie wymieniać. Odpowiednio dobrany filtr nie tylko usuwa zabrudzenia, ale także natlenia wodę. Najlepiej zasięgnąć rady w sklepie specjalistycznym, aby dowiedzieć się, jaki rodzaj filtra o jakiej wydajności będzie nam potrzebny.

 

Filtr zewnętrzny

Jak sama nazwa wskazuje, filtr zewnętrzny montuje się na zewnątrz akwarium. Urządzenie jest podłączone do zbiornika za pomocą rurki doprowadzającej i dyfuzora. Rurka doprowadza wodę do filtra, gdzie jest ona czyszczona danymi materiałami filtrującymi, po czym zostaje odprowadzona z powrotem do akwarium. Według powszechnej opinii filtry zewnętrzne jest trudniej zamontować od filtrów wewnętrznych i jest w tym trochę prawdy. Ich zaletą jest jednak to, że nie zajmują miejsca w akwarium. Można w nich także stosować różnorodne materiały filtrujące, takie jak przędza, węgiel aktywny lub połączenie ceramiki i pianki. Dzięki temu łatwiej można dostosować pracę filtra do danego akwarium i ilości mieszkających w nim ryb. Filtr o objętości około 1,5litra na 100-litrowe akwarium to odpowiednia proporcja dostosowana do wydajności filtrów zewnętrznych.

 

Filtr wewnętrzny

Filtry wewnętrzne instaluje się bezpośrednio w akwarium. One także składają się z pompy, głowicy filtra z otworem ssawnym i materiału filtrującego. Filtry wewnętrzne są zazwyczaj stosowane w małych i średnich akwariach, co czyni je odpowiednimi filtrami dla początkujących hodowców. Przymocowuje się je do wewnętrznej ścianki akwarium za pomocą wieszaka, przyssawek lub magnesów i wyjmuje tylko w celu czyszczenia. Wadą tego rodzaju filtrów jest zajmowanie przez nie miejsca w zbiorniku, a także to, że są bardzo widoczne..

Filtr podżwirowy ukryty pod podłożem jest dobrą alternatywą. W tym przypadku żwir jest używany jako materiał filtrujący, co znaczy, że należy go wybrać bardzo uważnie.

 

Materiał filtrujący

Do prawidłowego działania każdy filtr potrzebuje materiału filtrującego, który także należy także wymieniać. To, jak często trzeba wymienić materiał zależy od modelu.   

Możesz użyć wkładu mechanicznego bądź biologicznego do twojego filtra. Przykładami wkładów mechanicznych są pianki gąbczaste, wkłady z przędzy lub wełna filtrująca. Powyższe rodzaje filtrów wyłapują i usuwają zawiesiny z wody i są szczególnie skuteczne w usuwaniu dużych cząsteczek. Ten rodzaj filtra działa na zasadzie filtracji biologicznej.

Wkłady do biologicznego filtra takie jak ceramiczno-szklane rurki, pellet, kulki organiczne bądź skała wulkaniczna tak naprawdę nie oczyszczają wody. Są one jedynie miejscem życia bakterii absorbujących toksyny z wody i przetwarzających je na składniki odżywcze wykorzystywane przez rośliny.

Filtr z węglem aktywnym także oczyszcza wodę. Węgiel aktywny jest często używany do przygotowania wody. Filtr ten nie tylko usuwa zabrudzenia z wody. Urządzanie z wkładem z węgla raczej wiąże niebezpieczne substancje dbając o to, aby ryby nie uległy zatruciu. Pamiętaj jednak, że węgiel aktywny jest przeznaczony do tymczasowego użytku i nie należy trzymać go w akwarium przez cały czas.

 

Konserwacja

Należy czyścić regularnie filtr i materiał filtrujący, jednakże nie należy być w tej kwestii nadgorliwym. Nie ma konieczności mycia filtra co kilka tygodni. Lepiej jest obserwować jego działanie i podejmować właściwe kroki kiedy zauważymy, że filtr zdecydowanie nie pracuje tak, jak powinien. Zazwyczaj jedyne, co należy zrobić, to przepłukać filtr. Wymiana filtra jest konieczna dopiero wtedy, gdy brudu nie da się wypłukać.  

 

Zapewnienie bezpieczeństwa ryb

Twoje ryby są narażone na wciągnięcie do filtra razem z wodą, dlatego też wlot powinien być zabezpieczony siatką lub koszyczkiem. Doradzamy dokupienie zabezpieczenia, jeżeli twój model nie jest w nie wyposażony.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY