Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Oswajanie ze sobą świnek morskich

Oswajanie ze sobą świnek morskich, Maxi Zoo

Świnki morskie nie lubią mieszkać w pojedynkę – w ich naturze jest życie w małych grupach. Zastanawiasz się, czy można razem trzymać kilka samców lub samiczek bądź zwierzaki różnej płci? Odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

Męska grupa

Dwóch samców może stanowić na prawdę zgrany duet. Szczególnie, gdy zwierzaki są z tego samego miotu – wtedy bez problemu będą się ze sobą dogadywały. Wyjątek stanowi pojawienie się samicy. W takiej sytuacji niewykastrowane osobniki mogą zacząć walczyć o jej względy.

Grupy mieszane bywają trudne

Opiekowanie się mieszaną grupą świnek jest bardziej skomplikowane. Zachowanie samców i samic zmienia w zależności od okoliczności – zwierzęta mogą być wobec siebie agresywne. Najlepiej funkcjonuje grupa – jeden samiec i kilka samic, ponieważ w naturze ten gatunek zwierząt najczęściej funkcjonuje w taki sposób.

Warto pamiętać, że zwierzęta zawsze ustalają hierarchię w swoim stadzie. Również samice zabiegają o najlepsze miejsce w grupie. Po pewnym czasie świnki zaczynają się dogadywać i żyją w ustanowionej harmonii.

 

Para dobrze się dogada

Jeśli chcesz, żeby świnki miały potomstwo, to możesz trzymać parę razem. Natomiast jeśli nie chcesz mieć małych świnek, to należy wysterylizować samca.

Sparowane świnki często zawiązują mocne relacje. Jednak nie obawiaj się, że w takim przypadku zwierzęta nie będą poświęcały Ci uwagi – jeśli zapewnisz im odpowiednią opiekę i troskę, to na pewno zbudujecie nić porozumienia.

Przyzwyczajanie świnek

Najłatwiej przyzwyczaić do siebie świnki, gdy są młode. Jednak również dorosłe osobniki mogą zbudować więź. To bardzo ważne, żeby być obecnym podczas pierwszego spotkania świnek. Dyskretnie obserwuj ich zachowanie i reaguj, tylko wtedy, gdy zwierzaki zaczną toczyć poważne walki.

Często pierwszy kontakt bywa dla nich trudny, dlatego na początku są wobec siebie agresywne. Świnki morskie potrzebują trochę czasu, żeby ustalić relacje i hierarchię w grupie.

Pamiętaj o tym, żeby zapewnić świnkom morskim odpowiednią ilość przestrzeni. Jeśli zwierzaki będą miały jej za mało, to zaczną walczyć między sobą o terytorium.

 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY