Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Zwierzęta do Twojego terrarium

Każdemu, kto rozważa hodowanie zwierząt w terrarium zakręci się w głowie z powodu ogromnego wyboru. Samych gatunków gadów jest około 8 000. Dodatkowo jest jeszcze mnóstwo płazów i bezkręgowców. Weterynarz i ekspert z dziedziny terrariów Kornelis Biron wyjaśnia, co należy wziąć pod uwagę podczas dokonywania zakupu zwierzęcia.

 

Wybór zwierząt do terrarium jest ogromny, co sprawia, że ciężko jest nam zdecydować się na jeden gatunek. Istnieje pewna liczba czynników, które powinny pomóc ci w wyborze. Najważniejszy jest jednak sentyment dla danego gatunku. Niektórych ludzi fascynuje wygląd zwierząt. Inni są pod wrażeniem zwyczajów żywieniowych swoich przyszłych pupili. Na przykład to, jak modliszka podkrada się do swojej ofiary, obserwując ją swoimi wielkimi oczami osadzonymi w maleńkiej trójkątnej główce zanim złapie ją w najwłaściwszym momencie swoimi przerażającymi odnóżami i zje żywcem. Z drugiej jednak strony to, co jednych fascynuje, innych wręcz odpycha. Inni hodowcy wolą zwierzęta roślinożerne, które wydają intrygujące dźwięki zamiast męczyć małe muszki, takie jak na przykład karaczan madagaskarski. Niektórzy wielbiciele gadów muszą mieć „coś z łuskami”, jednakże i zwierzęta pokryte łuskami znacznie się od siebie różnią: porównajmy na przykład żółwia z wężem, małego zaskrońca zwyczajnego z rosłym pytonem siatkowym lub milutkiego gekona domowego z okazałym waranem paskowanym.

 

Potrzeby i warunki życiowe

Tylko ty wiesz, jaki zwierzak jest odpowiedni dla ciebie. Dobrze się nad tym zastanów, bo od tej decyzji zależy sposób, w jaki powinieneś przygotować terrarium. Kiedy już podjąłeś decyzję, dowiedz się jak najwięcej na temat przyszłych potrzeb i wymagań twojego pupila, a także – co bardzo ważne – skąd pochodzi. Nigdy nie kupuj zwierzęcia, którego pochodzenia nie znasz, ponieważ istnieje możliwość, że zostało ono nielegalnie złapane. Powinieneś brać pod uwagę jedynie gatunki, które można trzymać w domu zgodnie z prawem.

Zwierzęta jadowite lub inne potencjalnie niebezpieczne gatunki mogą być hodowane jedynie przez wyszkolonych specjalistów poza zwykłymi domami mieszkalnymi – nawet jeśli są to wyjątkowo fascynujące zwierzęta.  Jeśli masz dzieci lub jeśli brak ci doświadczenia i wiedzy na temat hodowli tego typu zwierząt radzimy, abyś wybrał inne zwierze na pupila domowego.

Wiele gatunków ma specyficzne wymagania, jak na przykład kameleon. Tylko doświadczeni hodowcy wiedzą, jak im sprostać. Jeśli chcesz założyć terrarium radzimy, abyś zaczął od mniej wymagających gatunków. Jeśli zaczniesz swoją przygodę z bardzo czasochłonnym zwierzakiem, zarówno ty, jak i twój pupil znajdziecie się w niebezpieczeństwie. Niezależnie jednak od tego, na jakie zwierzę się zdecydujesz, musisz koniecznie dowiedzieć się jak najwięcej na temat gatunku, które zamierzasz kupić. Informacje możesz uzyskać pytając o nie w sklepie specjalistycznym lub czytając specjalistyczną literaturę.

Zapytaj także sam siebie, czy masz wystarczająco dużo miejsca na terrarium oraz czasu, jaki możesz poświecić twojemu podopiecznemu. Terrarium wodne, na przykład, wymaga więcej pracy niż terrarium pustynne. Żółwie należy karmić prawie codziennie, a węże jedynie raz na miesiąc. Akwarium dla żółwia wodnego może mieć zaledwie jeden metr długości, jednak większość żółwi wymaga większego zbiornika napełnionego kilkoma setkami litrów wody a także obszaru suchego odpowiedniej wielkości. Nawet młoda i śliczna iguana zielona może być na początku trzymana w zwykłym terrarium. Jednak szybko urośnie i wkrótce będzie potrzebowała terrarium wielkości całego pokoju!

Wspominamy o tym na końcu, choć nie jest to najmniej ważny aspekt hodowli -pamiętaj, aby rozważyć koszty. Najmniej powinieneś się przejmować kosztem samego zwierzęcia, ponieważ podstawowe wyposażenie i potrzebna technologia szybko go przyćmią. W szczególności nie opłaca się oszczędzać na oświetleniu. Tylko zwierzę, którego potrzeby życiowe są zaspokojone, pozostanie zdrowe przez długi czas. Jednakże mimo twoich najlepszych starań twój zwierzak może zachorować od czasu do czasu. Musisz także uwzględnić w swoim budżecie wydatki związane z wizytami kontrolnymi u weterynarza. Bieżące koszty, takie jak koszty jedzenia i prądu mogą być stosunkowo niskie, jednak je także powinieneś ująć w swoich obliczeniach.

Brzmi skomplikowanie? Nie martw się, tak naprawdę jest to proste. Po prostu jeśli chcesz wziąć odpowiedzialność za żywe stworzenie, musisz wziąć pod uwagę wymienione wyżej czynniki. Współpraca między zwierzętami i ich właścicielami układa się pomyślnie tylko wtedy, gdy właściciel zawczasu odpowiedział sobie na powyższe pytania i jest w stanie zapewnić zwierzęciu odpowiednie warunki do życia. Ogólnie rzecz biorąc zwierzę żyjące w terrarium kosztuje znacznie mniej niż pies czy kot, a także wymaga mniej czasu, natomiast zapewnia tyle samo satysfakcji.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY