Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Wspólnie spędzony czas – proste tricki, które go uprzyjemnią

Ćwicz tricki z psem, Maxi Zoo

Wiosna – czas wyjść na dwór!

Wspólne aktywności, takie jak szkolenie posłuszeństwa czy zabawy, wzmacniają więzi między ludźmi i zwierzętami. Gry I zabawy z psem powinny towarzyszyć Ci każdego dnia. Ważne jest by dla Twojego psa nie było różnicy między czasem zabawy, spaceru czy treningu. Gdziekolwiek jesteście razem – w parku, czy spacerujecie wokół bloku, pies powinien otrzymywać odpowiednią ilość stymulacji i ćwiczeń zarówno fizycznych jak i psychicznych. Zorganizowane zajęcia i ćwiczenia sportowe to jedno, ale nawet spacer powinien być zawsze czymś więcej niż zwykłym spacerem. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek jak uprzyjemnić Wam wspólnie spędzany czas

Agility

Agility to w uproszczeniu sztuka opanowania toru przeszkód. Na psa i jego właściciela czeka około 20 różnych zadań, w tym slalomy czy płotki. Co więcej, nie musisz czekać aż do dojścia do parku by stawić przed Twoim psem takie wyzwania. Wręcz przeciwnie! Natura oferuje pełno możliwości by stworzyć własny kurs Agility! W zależności od tego co znajdziesz po drodze, możecie przeskakiwać przez drzewa, balansować na nich, czołgać się pod ławkami czy skakać ze skały na skałę.

Aportowanie – zabawki i smakołyki

Szkolenie aportowania z zabawką jest doskonałym uzupełnieniem spaceru, gdyż daje psu możliwość łapania, szukania i przynoszenia na komendę. Większość psów uwielbia ten rodzaj „pracy”, zwłaszcza gdy są nagradzani specjalną przekąską. Torba pełna aromatycznych przysmaków jest świetna do tej zabawy. Twój pies szybko zrozumie, że zamek może być otwarty tylko przez właściciela i zmotywuje go to do przynoszenia ci zabawki spowrotem.

Tropienie

Większość psów uwielbia pracę z użyciem własnego nosa, a tak silna koncentracja utrzyma ich w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Możesz chować nie tylko przedmioty, ale także ludzi. Zabawa w chowanego to świetna zabawa dla całej rodziny! Jedna osoba powinna odciągnąć uwagę psa na chwilę, w trakcie gdy reszta osób chowa się, na przykład za drzewem. Po chwili zachęć pupila do odszukania brakujących osób, i daj mu smakołyk za każdym razem gdy znajdzie jakąś osobę. Podobnie jak z każdym rodzajem treningu, zacznij od prostych ćwiczeń i stopniowo zwiększaj ich trudność.

Psy potrzebują czasu dla siebie

Twój pies zareaguje entuzjastycznie na każdą Twoją próbę nowej zabawy czy treningu. Nie zapominaj jednak, że potrzebuje on także chwili odpoczynku dla siebie. Szczenięta i młode psy dużych ras w szczególności mają tendencję do przemęczania się w trakcie aktywności – dlatego pamiętaj by czasem zmusić swojego psa do regularnych przerw.

Zabawa w domu: to też może być przyjemne!

Zabawy z psem na dworze, Maxi Zoo

Zabawki inteligentne

Czasami zdarzą się dni, gdy niemożliwe będzie wyjście na dłuższy spacer czy intensywniejszy trening. Wystarczy gorsza pogoda czy operacja która sprawi że pies nie będzie mógł się przemęczać. Mimo to nie należy zapominać o psychicznej stymulacji by pies się nie nudził. Inteligentna zabawka będzie idealna w takiej sytuacji! To rodzaj gry planszowej w której Twój pies musi sugerować bądź samemu usuwać elementy by dostać się do nagrody. Przyłącz się do zabawy i pomóż pupilowi dostać się do smakołyków!

Chowanie smakołyków w zabawkach

Zabawka wypełniona karmą czy smakołykami zapewni psu długotrwałą rozrywkę. Zabawka powinna być wykonana z materiału odpornego na gryzienie, takiego jak kauczuk naturalny, z pustą przestrzenią w środku. Musi mieć także otwory po obu stronach, aby zapobiec powstawaniu podciśnienia. Możesz umieścić wszelkie rodzaje produktów w tej pustej przestrzeni, takie jak kawałki karmy, kawałki sera, smakołyki, pasztety psie lub mieszaninę wszystkiego! Zadaniem psa jest następnie wydostanie smakołyków na zewnątrz. W zależności od tego, jak sprytnie wypełniłeś zabawkę, możesz utrzymać swojego psa zajętego nawet przez kilka godzin.

Psie sztuczki

„Daj łapę”, „waruj”, „zdechły pies”… nasze psy potrafią o wiele więcej niż nam się wydaje. Trening sztuczek jest idealnym sposobem na wprowadzenie nowych zadań i mentalnych wyzwań dla Twojego psa. Krótkie ćwiczenia, które trwają od pięciu do dziesięciu minut spokojnie wystarczą. Sztuczki wymagające określonej sekwencji ruchów są odpowiednie dla początkujących, jak na przykład slalom czy „przybij piątkę”. Ten rodzaj treningu jest idealny do wzmocnienia więzi z Twoim pupilem, a przede wszystkim sprawią ogromną przyjemność Twojemu psu.

Baw się rozważnie

Kilka innych klasycznych gier to szarpanie czy gry z piłką. Powinniśmy być jednak ostrożni by nie wzmocnić niepożądanych zachowań. Chowanie jedzenia w domu lub ogrodzie i pozwalanie na polowanie zaspokaja naturalne potrzeby psa. Jedyny problem pojawi się, gdy wzmocnimy tendencję do permanentnego szukania czegoś do jedzenia w domu czy podczas spaceru – ryzykujemy wtedy że znajdzie coś, czym może się zatruć. By tego uniknąć, pies powinien zaczynać i kończyć poszukiwania na komendę. Zabawa w szarpanie pomoże zredukować stres i frustracje u nerwowych psów i wzmocnić ich pewność siebie. Wystarczy jedynie pamiętać, by zawsze mieć  kontrolę nad sytuacją i zawsze zakończyć zabawę zanim stanie się zbyt szalona.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY