Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Treibball – dla aktywnych i sprytnych psiaków

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Pies trenuje z dużymi piłkami do siedzenia

Treibball to idealny sport dla psów, które lubią rozwiązywać skomplikowane zadania i są przy tym pełne energii. Zręczne psy uwielbiające biegać będą miały mnóstwo zabawy przy treningu treibball – i Państwo również. Aby doprowadzić do celu duże piłki, potrzeba więcej niż tylko szturchnięcia nosem. Brzmi ciekawie? Tu znajdą Państwo więcej informacji.

Loading...

Treibball – ciekawa historia

Treibball to wyjątkowy sport wynaleziony w 2003 r. przez Jana Nijboera, Holendra, który pracował jako pedagog socjalny zajmujący się terapią osób sprawiających trudności wychowawcze, zanim zajął się szkoleniem psów opiekunów (pomocników/psów w terapii). Jako trener psów oraz wykładowca w dziedzinie „zarządzania zwierzętami” opracował on program „Natural Dogmanship”.

Ta nowa metoda wychowywania psów opracowana przez Nijboera łączy w sobie wiedzę z obszaru socjologii, neurobiologii, kynologii, pedagogiki oraz komunikacji i ma na celu konstruktywne nastawienie do siebie nawzajem psa i właściciela. Główny nacisk kładzie się w metodzie tej na wewnętrzną motywację psa. Pies nie jest przy tym „przekonywany” przysmakami lub pieszczotami do wykonania zadania. To zadanie zostaje mu przedstawione w taki sposób, że motywuje go do działania. Najchętniej rezygnuje się tu z zewnętrznych motywacji (przysmaków). Metody wychowawcze w Natural Dogmanship dostosowane są do naturalnych potrzeb psa.

Treibball dla psów – o co tu chodzi?

Trening treibball odbywa się na dużym polu z jednym torem o wielkości 2 x 3 metry. Dodatkowo potrzebne jest osiem piłek gimnastycznych o różnej wielkości oraz chętny do zabawy, zdrowy pies. Piłki gimnastyczne mają zazwyczaj wielkość od 45 do 85 cm. Podczas konkursów ustawiane są one, jak w przypadku bilardu, w trójkąt, z wierzchołkiem wskazującym tor. Podczas treningu mogą Państwo ustawić piłki wedle uznania.

Zadaniem psa jest wprowadzenie wszystkich piłek, jedna za drugą, na tor. Pies może użyć w tym celu całego ciała. Dozwolone jest szturchanie piłek pyskiem, łapami i całym ciałem, turlanie i kopanie ich. Państwa rolą jest wspieranie psa i dawanie mu wskazówek. Można śmiało zachęcać go do zadania, sygnalizować rękami lub gwizdać. Podczas konkursów trener stoi przy torze obok psa, skąd wydaje mu instrukcje. Aby zakończyć rundę, pies musi położyć się równolegle do toru.

W konkursie chodzi o czas. W ciągu 15 minut pies musi ukończyć tor. Podczas treningu proszę ściśle współpracować z psem i biec obok niego do celu. Zajęcie sprawi w ten sposób przyjemność zarówno zwierzęciu, jak i Państwu. Zadanie wyraźnie wskazuje na inspirację pracą psów pasterskich: piłki to „owce“, pole to „łąka“, a tor można oczywiście porównać z zagrodą.

Jakie psy mogą trenować treibball?

Zasadniczo rzecz biorąc treibball mogą uprawiać wszystkie psy o określonej wielkości i krzepkiej budowie ciała. Pies musi być w stanie przetransportować piłkę gimnastyczną o wielkości do 85 cm na dłuższym odcinku, aby umiejscowić ją na torze. Drobny chart, dyszący mops lub mały jamnik mogą mieć z tym zadaniem problem.

Treibball został początkowo wymyślony przez Jana Nijboeara, aby dać upust energii psów pasterskich, które z pastwisk przeprowadziły się do domów. Psy te – przede wszystkim owczarki australijskie i border collie – łatwo cierpią na psychozę lub nadpobudliwość z powodu braku ruchu tak niezbędnego dla ich rasy.

Jak wygląda typowy trening treibball?

Najważniejsze w treibball jest, aby pies i właściciel stanowili jedną drużynę. Komunikacja jest tu kluczowa, a trening pomoże w jej udoskonaleniu. Odpowiednie komendy to podstawa sukcesu – pomogą one psu zrozumieć skomplikowane zależności i rozwiązać zagadkę.

 

  • Pierwszy etap treningu polega na skupieniu uwagi psa na trenerze i na zadaniu, które ma do wykonania. Pies musi podejść poważnie zarówno do zadania, jak i do właściciela. Na tym etapie pies uczy się zaganiać piłki jak owce, a więc podchodząc do nich ostrożnie, ale stanowczo.
  • Dlatego też nie należy nigdy przedstawiać psu piłek jako „zdobycze“. Powinni Państwo od początku ukracać próby gryzienia i wyładowywania się na piłkach. Proszę korzystać wyłącznie z miękkich piłek gimnastycznych, aby pies nie skaleczył sobie na twardych piłkach (które niestety są czasem reklamowane jako piłki do treibballu) swojego delikatnego nosa lub pyszczka i nie zniechęcił się do zabawy.
  • Ćwiczyć najpierw z użyciem smyczy lub szelek. Później pies powinien wykonywać zadanie bez smyczy, z użyciem celu.
  • Aby zachęcić psa do pierwszego szturchnięcia piłki, należy umieścić pod nią dummy z przysmakami. Treibball to sport, który powinno się trenować, zgodnie z wizją jego twórcy, bez użycia zewnętrznej motywacji (przysmaków). Dopiero pod koniec rundy pies może zostać nagrodzony.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować