Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Sprawdź jaki kot do Ciebie pasuje

15.05.2023 - Czas czytania: 9 minuty

Kotek śpiący zawinięty w kocyk

Jaki kot do mnie pasuje? Tu można dowiedzieć się, jakie cechy charakteryzują poszczególne rasy kotów i na co należy uważać przy wyborze pupila!

Loading...

Chcieliby Państwo mieć zwierzęcego współlokatora i wybór padł na kota?

W pewnym momencie trzeba odpowiedzieć sobie na pytania: Jaki kot pasuje do mnie? Czy chcę raczej kotka, czy wyrośniętego kocura? I jak ma się sprawa z wychodzeniem na zewnątrz? Trzeba mieć na uwadze, że w postaci kociego słodziaka sprowadza się do domu oswojonego drapieżnika, który potrzebuje aktywności. Jedne koty wymagają więcej uwagi, inne mniej. Także na wychowanie swojego kota trzeba, zwłaszcza na początku, zarezerwować sobie nieco czasu. Przy pewnej dozie cierpliwości niektóre koty stają się nawet bardziej posłuszne niż niejeden pies.

Zasadniczo zaleca się, aby wszyscy domownicy zrobili sobie wcześniej testy na alergie. Pozwoli to uniknąć przykrej sytuacji, jaką jest konieczność oddania kota. W razie potrzeby można rozejrzeć się za kotem, który raczej nie wywołuje uczulenia.

Kot tabby spacerujący po łące

Włóczęga czy domator?

Poza kotami bezsierściowymi, wszystkie koty z natury są przystosowane do wychodzenia na zewnątrz. Jeżeli praca zawodowa wiąże Państwa na wiele godzin, warto ewentualnie zdecydować się na osobnika wychodzącego: kot w ciągu dnia jest w ruchu, może pójść na łowy i utrzymywać kontakty społeczne z kotami sąsiadów. Koty domowe szybko się nudzą, zwłaszcza jeżeli brakuje im kocich towarzyszy. Trzeba zadbać o wystarczająco dużo zajęć i zabawek, które jednakże trzeba regularnie wymieniać. Czy zdecydują się Państwo na kota wychodzącego, zależy oczywiście od Państwa osobistych preferencji, ale przede wszystkim od Państwa  warunków lokalowych. Jeżeli żyją Państwo w otoczeniu wiejskim, dla kota-włóczęgi będzie to mniej niebezpieczne niż duże miasto o sporym natężeniu ruchu. Jednak również i tam zdarzają się osławieni łowcy kotów bądź ludzie, którzy rozkładają zatrutą przynętę.

Jeżeli zdecydują się Państwo na kota wychodzącego, trzeba mieć świadomość, że zawsze może mu się coś przydarzyć. Także na wsi: tu czyhają na niego naturalni wrogowie kotów i zwierzęta dziko żyjące. Jako alternatywę dla pleneru można odpowiednio zabezpieczyć własny ogród czy balkon. Służą do tego specjalne siatki, które chronią futrzaka przed oddaleniem się.

Jeżeli Państwa wybór padnie na domatora, warto przyzwyczaić się do tego, że wszystkie pomieszczenia staną się kocim rewirem. Koty domowe powinny mieć dostęp do każdego pomieszczenia. Są z natury ciekawskie i chcą wszystko eksplorować. Dlatego warto odpowiednio przystosować każde pomieszczenie. Lepiej nie stawiać na regałach ulubionych wazonów, w przeciwnym razie może szybko zdarzyć się nieszczęście. Trujące rośliny domowe także powinny zniknąć z kociego rewiru. Jeżeli kot ma przebywać wyłącznie w czterech ścianach, należy wybrać rasę, której główną cechą nie jest zew wolności. Rasy takie to między innymi kot perski, devon rex, kot birmański, bądź ragdoll. Te koty są raczej spokojne i przywiązane do człowieka.

Jakie usposobienie powinien mieć Państwa kot?

Warto zastanowić się nad usposobieniem kotów. Czy chcieliby Państwo raczej kota przylepnego, wiernego i przywiązanego do ludzi? Wówczas w rachubę wchodzi pewna pula ras. Koty perskie potrzebują mnóstwa pieszczot, są to też zwierzęta bardzo zrównoważone. Ciągłego czochrania będzie domagać się również kot bengalski. Podąży za opiekunem krok w krok i okaże się szczególnie towarzyski, wbrew swojej dzikiej aparycji. Poza tym ma dużo do „powiedzenia“ i chętnie miauczy. Zatem najlepszą opcją będą mieszkania wyciszone – chyba że sąsiedzi są również bardzo komunikatywni. Równie mocno przywiązany do swoich opiekunów jest kot birmański. Wbrew kociej naturze będzie nawet usiłował przypodobać się Państwu. Z tego względu jest łatwy w wychowaniu i raczej stroni od typowych kocich psot. Żyje w harmonii z dziećmi bądź innymi zwierzakami, choćby z psami.

Święty birman siedzący w zieleni

Przy okazji psa: maine coona określa się również mianem „psiego kota“ – i nie bez powodu. Jest bardzo przywiązany do ludzi, przymilny, rozbrykany i chętnie też aportuje. Przypuszczalnie znasz tego kota z kina – mianowicie jako „Panią Norris“, która w dwóch filmach o Harrym Potterze towarzyszy znienawidzonemu woźnemu Argusowi Filchowi. Kot rasy maine coon jest pełen życia, poluje i bawi się w aktywny sposób. Ma stosunkowo dużą potrzebę ruchu i lubi plener. Jednakże sprawdzi się również w charakterze kota domowego, jeżeli zapewni się mu odpowiednio dużo miejsca. Ten towarzyski kot nie lubi samotności i jest szczęśliwy, gdy ma się z kim bawić.

Kotem charakteryzującym się psim przywiązaniem jest ragdoll. Ma łagodne i zrównoważone usposobienie i jest świetnym towarzyszem dla małych dzieci. Także nader przymilny brytyjski kot krótkowłosy ma zdolność akomodacji i będzie zadowolony zarówno w domu, jak i w plenerze. Jeżeli szukają Państwo towarzyskiego kota, może warto zdecydować się na rasę devon rex. Jego intelekt każe mu stale szukać nowych wyzwań, w przeciwnym razie zanudzi się. A co z tego może wyniknąć, można się łatwo domyślić: pełen rozgardiasz. Jest energiczny i pojętny. Całkiem inny jest natomiast kot rosyjski niebieski. Ten ceni sobie spokój. Jeżeli zyskają Państwo jego zaufanie, będzie bardzo przywiązany. Wobec obcych jest raczej powściągliwy i zdystansowany. To samo można powiedzieć o brytyjskim kocie krótkowłosym.

Do ras kotów nieuciążliwych dla alergików zaliczają się przykładowo koty balijskie, jawajskie, koty orientalne krótkowłose lub odmiany rasy rex. Dzięki wyjątkowemu genowi ich sierść jest odmienna od sierści kotów innych ras, dzięki czemu osoby uczulone na sierść kota mają osłabione reakcje alergiczne, bądź nie mają ich wcale.

Kot rasy Devon Rex

Jakie mają Państwo doświadczenie w wychowywaniu kotów?

Nie ma czegoś takiego, jak koty dla początkujących. Są jednak koty, które potrzebują więcej uwagi niż inne, bądź są bardziej uparte. Zwierzęciem domowym dla bardziej doświadczonych miłośników kotów jest przykładowo kot syjamski. Ma on silną wolę i chętnie ją okazuje. Jeżeli są Państwo w stanie poradzić sobie z tym, nagrodą będzie przymilny kot, skłonny do zabawy i wszędzie podążający za opiekunem. Koty o długiej sierści, jak kot perski, wymagają intensywnej pielęgnacji i codziennego szczotkowania. Nie każdy kot tak łatwo się temu poddaje. Jednak z pewną dozą cierpliwości i ćwiczeń uda się to również osobom zaczynającym przygodę z tymi zwierzętami.

Kolejnym aspektem wartym przemyślenia jest wybór między kociakiem a osobnikiem dorosłym. Maluchy można wprawdzie lepiej wychować, ale właśnie w okresie początkowym wymagają więcej uwagi i czasu. Muszą nauczyć się czystości i nieużywania mebli jako drapaka. Dorosły kot – przykładowo ze schroniska – często już wie, co mu wolno. Ale być może ma inne nawyki, których trzeba będzie go oduczyć. Tak czy owak, można poznać kota podczas pierwszej wizyty lub wypytać opiekuna. Często koty ze schroniska po okresie akomodacji są bardzo przywiązane i wdzięczne za swój nowy dom.

Ile czasu mogą Państwo poświęcić kotu i jego pielęgnacji?

Koty, jak to zwierzaki domowe, potrzebują aktywności – zarówno umysłowej, jak i fizycznej. Dotyczy to przede wszystkim kotów domowych. W innym przypadku może zdarzyć się, że nabiorą złych nawyków i przykładowo zniszczą wyposażenie mieszkania.

Kot brytyjski krótkowłosy to raczej typowy wygodnicki, który nie potrzebuje tak wielu zajęć, jak przykładowo kot devon rex. Kot maine coon jest wprawdzie dość aktywny, ale też chętnie śpi i poświęca czas na pielęgnację. W związku z tym opiekun musi zarezerwować sobie czas na pielęgnację swojego kota. Większość orientalnych kocich ras, np. kot syjamski, kot orientalny krótkowłosy lub cornish rex, ma niewiele podszerstka, zwierzęta nie wymagają zatem codziennej pielęgnacji. Również nie linieją intensywnie. To samo dotyczy kotów o bardzo gęstej sierści, na przykład kota rosyjskiego niebieskiego. Do pielęgnacji należy również regularne przycinanie pazurów (szczególnie u kotów domowych) oraz czyszczenie oczu i uszu. Rasy takie jak kot perski mają tendencję do wzmożonego łzawienia.

Kocur czy kotka?

To, czy zdecydują się Państwo na kotkę, czy na kocura, zależy od Państwa preferencji. Kocury są w okresie dorastania bardziej energiczne i nieokiełznane, ale po kastracji stają się bardziej zrównoważone i przywiązane. Kotki są natomiast nieco bardziej niezależne, za to od samego początku wyraźnie spokojniejsze. Są koty o silnym charakterze, jak również wykazujące przywiązanie do danego miejsca. Zależy to w mniejszym stopniu od płci, a w większym od rasy, wychowania i rozwoju.

Kotek śpiący zawinięty w kocyk

Jedno czy większa liczba zwierząt?

Jeżeli pochłania Państwa praca zawodowa, a chcą mieć Państwo w domu kota, sensownie będzie generalnie rozejrzeć się za dwoma zwierzakami. Oczywiście można początkowo spodziewać się większych nakładów czasu i pieniędzy. Jednakże koty potrzebują towarzystwa swoich opiekunów lub innych kotów. Ragdolle przykładowo niezbyt radzą sobie z samotnością. Brytyjski kot krótkowłosy również lubi spędzać czas z innymi kotami i niechętnie przebywa sam. Trzeba wziąć to pod uwagę.

Czy Państwa kot ma zapewnioną odpowiednią opiekę podczas Państwa nieobecności?

Przy odpowiednim przygotowaniu koty, które są mniej przywiązane do ludzi, można spokojnie oddać na jeden, dwa dni w ręce znajomych czy sąsiadów. Zaliczają się do nich generalnie kot europejski krótkowłosy, york czekoladowy oraz kot rosyjski niebieski. W przypadku bardzo przywiązanych ras, jak kot bengalski czy syjamski , może to natomiast wyglądać inaczej. Zasadniczo takie okoliczności są zależne od charakteru kota. Warto mieć na uwadze, że przykładowo kot rosyjski niebieski jest bardzo przywiązany do opiekuna, zatem lepiej nie zostawiać kota samego na dłuższy czas.

Istotna jest ponadto opieka w czasie urlopu. Czy można powierzyć opiekę nad kotem znajomym i rodzinie? Zwierzęta bardzo przywiązane do swojego terytorium powinny raczej zostać w otoczeniu, do którego przywykły. W tym zakresie wystarczyłoby, gdyby opiekująca się osoba poświęciła jedną, dwie godziny i potowarzyszyła kotu w Państwa domu, bawiła się z nim i głaskała go.

Kot wyciągający się na łóżku

Jakie koszty wiążą się z posiadaniem kota?

Oprócz zakupu wyposażenia podstawowego, jak kocia kuweta, miska itp., trzeba liczyć się z miesięcznymi kosztami, których nie można lekceważyć. W zależności od rodzaju karmy i rasy kota trzeba zarezerwować od 30 do 50 złotych miesięcznie. Do tego dochodzą szczepienia (np. na infekcje dolnych dróg oddechowych, nosówkę i białaczkę kotów), które w wersji podstawowej kosztują ok. 100 złotych. Koty wychodzące potrzebują dodatkowych szczepień przeciwko wściekliźnie i retrowirusowi FeLV, a także cokwartalnego odrobaczania (koszt od 100 do 140 złotych). W przypadku kotów-domatorów odrobaczanie przeprowadza się co pół roku (koszt ok. 50 złotych). Ponadto zawsze należy liczyć się z wydatkami w przypadku obrażeń lub operacji. Można skorzystać również z ubezpieczenia na wypadek leczenia operacyjnego za ok. 10 złotych na miesiąc.

Należy zarezerwować sobie wystarczająco dużo czasu, by zasięgnąć kompleksowych informacji o charakterze różnych kotów: w taki sposób można znaleźć wieloletniego towarzysza dla siebie i swojej rodziny.

Ikona Rasy kotów

 

Szukasz więcej informacji na temat różnych ras kotów?

Do charakterystyki kocich ras

 

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?