Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Biegunka u psów – Przyczyny i odpowiednie leczenie

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Biały szczeniak kładzie się na trawie i ma biegunkę

„Ojej, mój pies ma biegunkę!" To spostrzeżenie przeraża wielu właścicieli psów – i słusznie. Jeśli Państwa pies cierpi na biegunkę, oznacza to z pewnością zaburzenie czynności przewodu pokarmowego. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Jeśli biegunka szybko ustaje, często wystarcza specjalna dieta, łagodna dla żołądka i jelit, podanie preparatów odbudowujących i odpoczynek. Jednak biegunka rzadko pojawia się samoistnie – towarzyszyć może jej wiele innych dolegliwości. Tu przeczytają Państwo, jak najlepiej radzić sobie z biegunką u psa i dowiedzą się, jak prawidłowo przygotować lekką dietę.

Loading...

Czym dokładnie jest biegunka i jakie są jej przyczyny?

Biegunka oznacza wydalanie rozcieńczonych lub papkowatych odchodów.

Wraz z biegunką mogą pojawić się dolegliwości żołądkowo-jelitowe; jako objawy towarzyszące występować mogą również ból i gorączka (powyżej 40°C).

W nieskomplikowanym przypadku biegunka może trwać od jednego do maksymalnie trzech dni. W tym czasie psy czują się słabe, mogą nie mieć apetytu lub są nawet ospałe. Jeśli biegunka jest ostra, dochodzi do częstego wydalania kału. Należy być na to przygotowanym i – jeśli tylko pojawią się odpowiednie oznaki – natychmiast wyprowadzić psa na spacer.

Stopień nasilenia objawów zależy od indywidualnego przypadku.

Do najczęstszych przyczyn biegunki u psów zaliczamy:

  • Zepsute jedzenie: zepsute jedzenie, na przykład padlina, znalezisko ze śmietnika lub zanieczyszczone larwami, zbyt stare surowe pożywienie (mięso, kości).
  • Niewłaściwe odżywianie: doprawione jedzenie, produkty mleczne, nietolerowane artykuły żywnościowe, jak pomidory, cebula, awokado, czy wiele innych; niskiej jakości karma dla psów, na przykład obfitująca w węglowodany i kiepskiej jakości białka.
  • Alergie na żywność dla zwierząt: nietolerancje, na przykład pszenicy, określonych rodzajów mięs, konserwantów.
  • Zmiana sposobu żywienia: na przykład z karmy suchej na karmę surową typu BARF.
  • Trucizna lub substancje toksyczne: wyłożone trutki, trucizny roślinne, nawozy, trucizny przeciwko zwierzętom jak np. trucizna na szczury lub pomyje.
  • Lekarstwa: przede wszystkim antybiotyki powodują biegunkę, jako skutek uboczny.
  • Zachorowania żołądkowo-jelitowe: zapalenie trzustki, bakteryjne lub wirusowe infekcje żołądkowo-jelitowe, zapalenie jelita wywołane przez robaki (helminty) lub jednokomórkowce (pierwotniaki, ogoniastki).
  • Inne podstawowe choroby: choroby o podłożu autoimmunologicznym, choroby wirusowe jak anaplazmoza lub erlichioza, niewydolność nerek lub wątroby, ale również choroby na tle hormonalnym.

Jeśli do biegunki dołączy gorączka powyżej 40 °C i/lub wymioty, należy natychmiast udać się do weterynarza lub na pogotowie dla zwierząt.

W takiej sytuacji przyczyną objawów może być ciężkie zatrucie lub poważna choroba zakaźna czy nerek.

Co zrobić, jeśli pies ma ostrą biegunkę?

Jeśli pies ma ostrą biegunkę bez objawów towarzyszących lub tylko z niewielkimi objawami, takimi jak zmęczenie czy lekka gorączka (maksymalnie 40°C), wystarczy mieć go na oku i wspierać go w procesie zdrowienia.

Należy koniecznie upewnić się, że pies ma świeżą wodę i próbować zachęcić go do picia. Biegunka powoduje, że pies traci dużo płynów, co z kolei może prowadzić do odwodnienia, a następnie zapaści krążeniowej. Należy zwrócić uwagę na blade, suche błony śluzowe.

Warto przerzucić swojego czworonoga na ścisłą dietę i nie podawać mu żadnego jedzenia przez 12 do 24 godzin. Ma to zapobiec pobieraniu przez jelito wody z organizmu, co tylko nasila biegunkę. Ponadto z powodu zaatakowanej bariery jelitowej (ponownie) mogą rozwijać się u psa alergie pokarmowe.

Następnie warto przygotować psu specjalną dietetyczną karmę (zob. w poradniku).

Jeśli stan ogólny psa się pogorszy lub biegunka nie ustąpi po trzech dniach, należy natychmiast udać się z psem do weterynarza. Szczenięta z biegunką należy zabrać do weterynarza już w dniu jej wystąpienia, ponieważ istnieje ryzyko szybkiego odwodnienia się zwierzęcia.

Z tymi objawami należy niezwłocznie udać się do weterynarza:

  • krwawa biegunka
  • częsta wodnista biegunka
  • ból brzucha (pies w „pozycji modlitewnej” lub przyjmujący niezwykłe pozycje)
  • pies jest niespokojny
  • pies jest ospały
  • pies nie je i nie pije
  • wymioty
  • pies ma ponad 40°C gorączki

Lekka karma na problemy żołądkowo-jelitowe i biegunkę u psów

Po przebyciu lub podczas biegunki u wielu psów zaatakowane są jelita, problemy sprawia także żołądek.

Dlatego też pokarm, który w tym czasie podawany jest zwierzęciu, powinien łagodzić pracę chorych organów i wspomagać proces ich leczenia.

Należy podawać czworonogowi jedynie niewielkie, dobrze przyswajalne ilości jedzenia i karmić go równomiernie przez cały dzień. Rozdzielanie dawki pokarmu ma na celu rozluźnienie układu trawiennego i pomoc w trawieniu.

Przepis na lekką dietę dla psa ważącego 10 kg:

  • 125 g ugotowanego na miękko mięsa z kurczaka, pokrojonego na małe kawałki (białe mięso bez kości!)
  • 300 g bardzo miękkiego, gotowanego ryżu
  • 125 g twarogu (opcjonalnie, w przypadku nietolerancji pokarmowej pominąć)

Ponieważ ta lekka dieta nie zawiera wystarczającej ilości witamin i minerałów, po pięciu dniach należy zacząć podawać suplementy diety.

Po biegunce, a także podczas „głodówki“ można podawać preparaty z tzw. energetykami (związkami cukrów i olejów) i elektrolitami (np. Oralade, multi-elektrolity marki Virbac), które podaje się psu zamiast świeżej wody. Jest to przydatne dla ochrony wycieńczonego organizmu psa przed dalszym uszkodzeniem organów. Dotyczy to zwłaszcza słabych, starszych zwierząt i szczeniąt.

U weterynarza i w specjalistycznych sklepach, jak i w sklepie internetowym Maxi Zoo, obok gotowych karm dietetycznych dla chorych na biegunkę psów, znaleźć można również preparaty odbudowujące florę bakteryjną jelit, jak prebiotyki, probiotyki, błonnik, garbniki i substancje wiążące toksyny. Środki te współdziałają z substancjami czynnymi znanymi z naturopatii.

Czy Państwa pies jest uzależniony od konkretnej karmy dla zwierząt, na przykład z powodu określonych chorób narządów lub cukrzycy, i czy musi również przyjmować specjalne leki? W takim przypadku należy najpierw porozmawiać z weterynarzem.

Przed podaniem należy zasięgnąć porady weterynarza.

Co zrobić, jeśli psi pacjent jest już uczulony?

Jeśli pies z alergią lub podejrzeniem alergii ma ostrą biegunkę, ryzyko wystąpienia alergii wzrasta z powodu zaburzenia bariery jelitowej.

W związku z tym po biegunce przez pewien czas należy podawać psu specjalne źródło białka. Psa uczulonego karmi się wtedy tylko jednym źródłem białka, którego zwierzę zwykle nie otrzymuje, na przykład koniną lub kaczką, albo też podaje mu się zhydrolizowaną karmę dietetyczną.

Jeśli u psa wywołana zostanie kolejna alergia na tę nową karmę, nie będzie to aż tak poważny kłopot, ponieważ po zastosowaniu diety związanej z biegunką będzie można powrócić do zwykłej karmy dla psa z alergią.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować