Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Latanie z psem: jak przygotować psa na taką podróż

15.05.2023 - Czas czytania: 5 minuty

Person trägt am Flughafen einen Koffer und eine Hundetransportbox, in der sich ein kleiner weißer Hund befindet.

Czy można sobie wyobrazić coś lepszego niż spędzenie najpiękniejszej pory roku ze swoim czworonożnym towarzyszem? Podróż samochodem lub pociągiem to sprawa stosunkowa łatwa. Planując lot samolotem, należy jednak wziąć pod uwagę wiele dodatkowych kwestii. W przeciwnym razie urlop może się nieoczekiwanie zakończyć już przy lotniskowych bramkach. Trzeba też pamiętać, że każdy lot jest dla zwierzaka bardzo stresujący. Niektóre rasy, tj. buldogi, które szybko łapią zadyszkę (i w ogóle stare psy), nie powinny latać ze względów zdrowotnych. Przedstawiamy kwestie, jakie należy wziąć pod uwagę, aby móc bez obaw latać z psem samolotem!

Loading...

Jak odpowiednio zaplanować lot z psem

Każda linia lotnicza ma własne warunki przewozu psów, które zwykle zależą od wielkości, wagi i czasami rasy psa.

Małe psy można na szczęście często zabrać do kabiny. Do tego potrzebne są specjalne torby dla psów w określonym kształcie i rozmiarze: muszą być całkowicie zamykane i przepuszczać powietrze. Więcej informacji na ten temat można przeczytać poniżej.

Średnie i duże, a zwłaszcza ciężkie psy mogą latać tylko w transporterze w luku bagażowym. W większości linii lotniczych dotyczy to już psów ważących ponad osiem kilogramów.

Warto mieć świadomość, że latanie w luku bagażowym to dla każdego psa ogromny stres. Dlatego bardzo ważne jest prawidłowe przygotowanie psa i przyzwyczajanie go do transportera na kilka tygodni (lub nawet miesięcy) przed wyjazdem. Odpowiednio wcześnie należy też sprawdzić, czy wybrane linie lotnicze zezwalają na przewóz psów danej rasy. Zakaz przewozu może obejmować mopsy, buldogi i boksery, czyli wszystkie rasy psów z płaskimi nosami lub krótkimi pyskami. W wysokich temperaturach lub stresie psy tych ras mają problemy z oddychaniem; są też bardziej niż inne podatne na stres.

W sprawie ogólnego stanu zdrowia i zdatności psa do podróży należy się skonsultować z weterynarzem. Bardzo ważne jest również to, aby odpowiednio wcześnie sprawdzić, jakie wymagania dotyczące wwożenia psów obowiązują w wybranym kraju docelowym. Trzeba się dowiedzieć, jakie szczepienia są niezbędne i w jakich odstępach należy je podawać, i czy obowiązują jakieś wymogi w zakresie kwarantanny. W obrębie UE zwierzę musi mieć unijny paszport zwierzęcia domowego.

Musi też być zaczipowane i zaszczepione przeciwko wściekliźnie.Zapraszamy do przeczytania poradników Maxi Zoo: „Podróżowanie z psem” i „Wymagania dotyczące wwożenia psów do krajów UE”.

Torby i transportery dla psów

Większość linii lotniczych zezwala na przewożenie psów do ośmiu kilogramów w specjalnej torbie w kabinie. Wyjątkiem są psy-przewodnicy i psy eskortujące. Zatwierdzona torba transportowa ma zwykle maksymalne wymiary 55 x 40 x 23 cm. Pies musi w niej pozostać podczas całego lotu, nie wolno mu nawet wystawić głowy. Zabrania się również umieszczania toreb z psami na fotelach. Torba z psem musi stać na podłodze przed jego opiekunem, w miejscu przeznaczonym na nogi.

W przypadku psów cięższych niż osiem kilogramów, a zatem przewożonych w luku bagażowym, trzeba korzystać ze specjalnych transporterów dla psów. Muszą one spełniać wymogi określone w przepisach Międzynarodowego Stowarzyszenia Transportu Lotniczego IATA (International Air Transport Association). Te certyfikowane transportery są szczególnie stabilne i dobrze wentylowane. Pies w transporterze musi być w stanie stanąć prosto i wygodnie się obrócić. W transporterze trzeba też umieścić świeżą wodę zabezpieczoną przed rozlaniem. Niezbędna jest także chłonna wyściółka, która przyda się, jeśli pies się załatwi albo jeśli woda do picia jednak się wyleje.

Jak odpowiednio przygotować psa do lotu

Chociaż niektóre linie lotnicze wypożyczają pasażerom transportery dla psów, warto przyzwyczaić psa do własnego transportera na kilka tygodni przed lotem. W tym celu trzeba odpowiednio wcześnie postawić transporter (lub torbę dla małego psa) w mieszkaniu i traktować go jak miejsce do spania i odpoczynku psa. Aby pies poczuł się tam bezpiecznie, należy włożyć tam jego kocyki, ulubione zabawki i swoją używaną koszulkę. Co jakiś czas można go także tam karmić.

Jeśli po kilku dniach (lub tygodniach) pies przyzwyczai się do transportera, można zacząć zamykać drzwiczki. Na początku trzeba być w pobliżu psa i obserwować, jak reaguje. Jeśli jest spokojny, można na kilka minut opuścić pokój, zostawiając zwierzaka samego w transporterze. Na krótko przed lotem nie należy psu podawać picia. Przed wsadzeniem psa do transportera warto pójść z nim na spacer. Zalecamy unikać zbyt długich lotów z psem. Trzeba pamiętać, że nawet podczas lotu na średnią odległość pies spędzi w transporterze i w bardzo stresujących warunkach (hałas, obce środowisko, niskie temperatury, mało światła) pięć lub więcej godzin — od momentu nadania transportera przed odlotem aż do chwili odebrania go na lotnisku docelowym.

Środki uspokajające: za i przeciw

Kwestia tego, czy psom należy przed lotem podawać środki uspokajające, jest kontrowersyjna. Większość weterynarzy to odradza, ponieważ do niepożądanych skutków takich leków należą problemy z krążeniem, co może prowadzić do śmierci psa. Rozwiązaniem alternatywnym mogą być środki ziołowe i roślinne, które mają łagodne działanie uspokajające i przeciwlękowe.

Jeżeli w porozumieniu z weterynarzem zdecydowali Państwo podać psu środek uspokajający, należy go wypróbować kilka dni wcześniej. Dzięki temu można sprawdzić, na jaką dawkę pies reaguje i czy w ogóle toleruje dany lek. Dla dobra psa warto rozważyć inne opcje: pensjonaty dla psów albo usługi osób prywatnych, które opiekują się cudzymi psami podczas wakacji. Dobrą alternatywą są też wyjazdy do miejsc, do których można łatwo — i bezstresowo dla psa — dotrzeć samochodem.

Firma Maxi Zoo przygotowała dla Państwa poradniki pt. „Opieka wakacyjna nad psem” i „Podróżowanie z psem”.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie