Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Beagle – tropiciel o dobrym sercu

08.01.2024 - Czas czytania: 8 minuty

Beagle stojący na polanie

Z pewnością znasz najsłynniejszego psa rasy beagle na świecie: Snoopy to as myśliwski na swojej budzie. Prawdziwi przedstawiciele tego gatunku uchodzą za wcielenie dobroduszności i przyjacielskiego nastawienia do ludzi, ale także uporu. Ich charakter sprawia, że te łaciate psy myśliwskie są idealnymi psami rodzinnymi, szczególnie kiedy w domu znajdują się małe dzieci lub niemowlęta.

Loading...

Okres świetności na dworze Tudorów

Początki tej rasy sięgają czasów antycznych. Pierwsza pisemna wzmianka o psie rasy beagle pochodzi z Anglii, z czasów Tudorów. Na królewskim dworze duże sfory hodowane były jako psy gończe i aportujące. Wykorzystywane były przede wszystkim do polowań na króliki. Od 1890 roku beagle jest oficjalnie uznawany za samodzielną rasę. Według aktualnych standardów wzrost psa razy beagle wynosi od 33 do 40 centymetrów w kłębie. Wcześniej hodowane formy były znacznie mniejsze: pies musiał zmieścić się do sakwy przy siodle.

Charakter psów rasy beagle

Beagle to wyjątkowo towarzyski, sympatyczny i pokojowy pies, który prawie nigdy nie wykazuje agresywnej postawy wobec ludzi i jest przyjazny nawet dla obcych. To dyskwalifikuje go jako ostrego psa wartowniczego. Beagle jest po prostu zbyt miły, aby wzbudzać respekt. Niekiedy może być jednak czujny i lubi szczekać. Zasadniczo nie jest jednak prawdopodobne, by udało mu się ochronić dom przed włamywaczem – zwłaszcza że ze względu na żarłoczność najprawdopodobniej jest też przekupny.
Obok tej sympatycznej i ujmującej strony, psy rasy beagle wyróżniają się też niezłomną pewnością siebie oraz pewnym uporem. Wynika to z ich umiejętności samodzielnego rozwiązywania problemów. Cechy, które były pożądane w przypadku pierwotnego przeznaczenia tych psów, dla niektórych właścicieli mogą stanowić wyzwanie wychowawcze.
Beagle przywiązuje się do swoich ludzi i cieszy się statusem członka rodziny. Niewielką słabością charakteru jest jego żarłoczność: gdy trafi się okazja do drobnej kradzieży jedzenia, beagle nie omieszka z niej skorzystać z niewinną miną

Podsumowanie Beagle

Rasa
Beagle
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Psy gończe, posokowce i pokrewne rasy
Wielkość
33 do 40 cm w kłębie
Masa ciała
9 do 18 kilogramów (średnio 10 kilogramów)
Budowa ciała
Zwarta, muskularna, wysoko osadzony, gruby ogon
Oczy
Ciemnobrązowe lub orzechowe o łagodnym wyrazie
Uszy
Głęboko osadzone, oklapnięte
Sierść i umaszczenie
Gęsta i nieprzepuszczająca wody struktura; kolor czarno-biało-brązowy lub dwukolorowy w kolorze białym z odcieniem brązowym, czerwonym lub żółtym
Cechy szczególne
Wyjątkowo przyjazny charakter; żarłoczny
Charakter
Łagodny i przyjazny, lubi ruch
Pielęgnacja
Łatwy w pielęgnacji; szczotkowanie, od czasu do czasu krótkie mycie pod prysznicem i wycieranie ręcznikiem
Zdrowie
Skłonność do schorzeń krążka międzykręgowego, stawów i oczu

Czy beagle to dobry wybór dla początkujących?

Beagle ma łagodne, przyjazne i zrównoważone usposobienie, co z jednej strony sprawia, że jest to interesujący wybór dla początkujących. Jednakże ze względu na jego instynkt myśliwski oraz pewien upór trwają kontrowersyjne dyskusje, czy beagle rzeczywiście nadaje się dla początkujących. Osoba, która wybierze życzliwy, konsekwentny styl wychowania i wyjdzie naprzeciw potrzebom beagle’a, będzie miała wiele radości z tego psa także jako początkujący właściciel. Przed zakupem szczeniaka beagle’a należy więc koniecznie rozważyć, czy spełnia się warunki do posiadania tej rasy. Zasadniczo warto skorzystać ze wsparcia trenera psów lub szkoły dla psów – dzięki temu wszystko uda się od samego początku i można będzie uniknąć błędów w wychowaniu.

Aby beagle był posłuszny – o ile to dla niego możliwe – należy trenować z nim cierpliwie i wytrwale. Możliwe bowiem, że jako pies myśliwski, beagle będzie ignorował komendy właściciela, gdy tylko podejmie fascynujący trop. Jeśli nie chcesz bezradnie wołać za swoim psem i spędzać długich godzin na poszukiwaniu go w lesie, podstawą będzie wytrwały i konsekwentny trening. Najlepiej wypracować posłuszeństwo psa poprzez zabawy w tropienie i szukanie – pożądane zachowania można wzmacniać odpowiednimi nagrodami. Ale ostrożnie: smakołyki powinny być jak najmniej kaloryczne. Ważne jest także stosowanie ich w przemyślany sposób, tak aby pies czuł, że w dalszym ciągu warto się o nie starać. Powinien też od czasu do czasu otrzymywać słowa pochwały zamiast przekąsek. W przeciwnym razie ryzykujesz, że pies będzie wprawdzie dobrze wychowany, ale z nadwagą. Jednocześnie zabawy w tropienie itp. sprawiają, że umacnia się wasza więź.

Wobec tego osoby, które mają już doświadczenie z psami, łatwiej poradzą sobie z beaglem. Ma to jednak znaczenie tylko w przypadku, gdy oprócz doświadczenia, wniesiesz do wychowania psa także dużo asertywności, cierpliwości i wytrwałości. W charakterze psa rasy beagle wciąż przebija się bowiem pies pracujący i myśliwski. Najważniejsza lekcja dla początkujących i zaawansowanych brzmi: pies musi być koniecznie posłuszny, od razu reagować na swoje imię i wracać, kiedy tego chcesz – niezależnie od tego, jak wspaniale pachnie trop. Przede wszystkim dlatego, że ponosisz odpowiedzialność za swojego psa i jego bezpieczeństwo.

Czy psa rasy beagle łatwo wychować?

Chociaż beagle wyróżnia się łagodną, niezwykle przyjazną naturą, nie jest szczególnie łatwy w wychowaniu. Jego cechy charakteru, takie jak wyostrzony instynkt myśliwski oraz upór, sprawiają, że niezbędny jest konsekwentny i zdecydowany styl wychowawczy. Największym wyzwaniem dla właściciela jest prawdopodobnie nauczenie psa posłuszeństwa. Jeśli chcesz mieć psa, który bez większego wysiłku posłusznie reaguje na każde słowo, beagle może nie być najlepszym wyborem.

Czy beagle jest niebezpieczny?

Beagle uchodzi za szczególnie przyjaznego i łagodnego psa. Agresywne zachowania są bardzo rzadkie i nie odpowiadają jego naturze. Jednakże to zależy od jego ludzi i doświadczeń. Zasadniczo, tak jak każdy pies, może stać się niebezpieczny lub ostry w wyniku nieudanego lub traumatycznego wychowania. Z natury typowej dla rasy beagle nie jest jednak niebezpieczny i nawet w niesprzyjających warunkach nie ma tendencji do zachowań agresywnych.

Czy beagle to pies dla rodziny?

Ze względu na jego dobrotliwy charakter, umiarkowany wzrost i kontrolowaną siłę, psy rasy beagle często rozważane są jako psy rodzinne. Przemawia za tym także fakt, że pies kocha żyć w społecznym kontakcie ze swoimi ludźmi, a w podejściu do dzieci wykazuje dużo cierpliwości. Wspólne zabawy w parku lub wyprawy do lasu z całą rodziną sprawiają, że beagle jest szczęśliwy. Nawet jeśli beagle uważane są za psy, z którymi dzieci mogą zrobić prawie wszystko, wskazane jest, aby zawsze uważnie obserwować ich wspólne zabawy. Tym bardziej, im dziecko jest młodsze. Inna sprawa, w jakim stopniu możliwe będzie zrealizowanie konsekwentnego stylu wychowawczego przy udziale dzieci. Starsze dzieci oraz młodzież mogą zostać włączone do tego procesu i pomóc w wychowaniu psa. Nie należy jednak powierzać im nigdy wyłącznej odpowiedzialności za psa. Im młodsze dzieci, tym mniej można oczekiwać, że zrozumieją reguły wychowania psa i będą ich przestrzegać.

Ile kosztuje szczenię rasy beagle?

Nie można ogólnie powiedzieć, ile kosztuje szczenię rasy beagle. W zależności od poszczególnych hodowców, ceny zaczynają się od 3000 zł. Jeśli chcesz kupić szczenię beagle, nie kieruj się jednak tylko ceną, lecz przede wszystkim wybierz renomowanego hodowcę. Oprócz psów czystej rasy, istnieją także rasy krzyżowane, które jednak także uchodzą za samodzielną rasę. Są to na przykład psy rasy puggle, czyli krzyżówka mopsa i beagle’a, a także beagle harrier – połączenie beagle’a i harriera.

Oczywiście alternatywą może być także mieszaniec beagle’a i z jakąkolwiek inna rasą. Jeśli nie zależy Ci na tym, by koniecznie mieć szczenię rasy beagle, warto także sprawdzić w lokalnym schronisku dla zwierząt.

Zakup psa rasy beagle: o tym należy pamiętać

Jeśli chcesz kupić psa rasy beagle, podejdź krytycznie do wiarygodności sprzedawcy! Sceptycyzm zalecany jest na przykład, jeśli sprzedawcy udzielają wymijających odpowiedzi na pytania i nie chcą pokazać domowego otoczenia psów. Godny zaufania hodowca psów chętnie zaprezentuje swoje szczenięta wraz z matką także w domowym otoczeniu. Poważny hodowca nigdy nie wydaje zwierząt zbyt wcześnie: młode zwierzęta powinny wystarczająco długo pozostać przy matce. Jeśli więź z matką i rodzeństwem zostanie zerwana zbyt szybko, u psa mogą wystąpić zaburzenia zachowania. Dlatego odpowiedzialny hodowca nigdy nie odda szczeniaka rasy beagle, który ma mniej niż dwanaście tygodni. Możliwe też, że będzie zadawał pytania Tobie – nie traktuj ich jako niedyskrecję, lecz raczej przyjmij za dobry znak: dobry hodowca dba o to, aby jego psy trafiały w dobre ręce.

Jakie potrzeby ma beagle?

Towarzystwo i ruch to czynniki o największym znaczeniu dla psów rasy beagle. Psy tej rasy potrzebują dużo ruchu, aby się wyszaleć. Uwielbiają długie spacery po okolicach, w których można podjąć fascynujące tropy. Kiedy beagle podejmie trop, nie daje się łatwo powstrzymać i wyznacza kierunek, ponieważ węszenie leży w jego naturze. Z tego powodu także dziś psy rasy beagle często wykorzystywane są do profesjonalnego tropienia. Dlatego zajęciami, które z pewnością sprawią psu radość, będą na przykład zabawy w szukanie z węszeniem i rozpoznawaniem tropów.

Niewielki wzrost sprawia, że psy można też trzymać w mieszkaniu, jednak dom z ogrodem będzie znacznie bardziej odpowiedni. Ogród powinien być jednak zabezpieczony przed ucieczką. Niskie płoty nie stanowią dla psów rasy beagle żadnej przeszkody w tropieniu kota sąsiadów – w razie potrzeby przekopie on sobie drogę na wolność. Unikaj nudy, aby psu nie przychodziły do głowy głupie pomysły.

Możliwe aktywności: sporty dla Beagle

Aktywni czworonożni przyjaciele z entuzjazmem uczestniczą w różnych sportach dla psów, co nie tylko dostarcza rozrywki im, jak i właścicielom, ale także wzmacnia więź między nimi.

Oto kilka dyscyplin sportów dla psów, które możesz wypróbować ze swoim Beaglem:

  • Praca na śladzie: Praca na śladzie to dla psów zajęcie zgodne z ich naturą. Ta aktywność w pełni odpowiada psim zdolnościom węchowym. W kwestii wrażliwości i zdolności do rozróżniania zapachów ludzki zmysł powonienia nie jest w stanie równać się psiemu węchowi. Należy pozwolić czworonogowi rozwinąć się w tej materii, ucząc go tropienia. W przeciwieństwie do mantrailing, gdzie pies podąża za bezpośrednim śladem zapachu człowieka, który składa się z potu, fragmentów naskórka i/lub kosmetyków używanych przez człowieka, w przypadku pracy na śladzie pies podąża śladem tak zwanej „ścieżki”. Praca na śladzie lub tropienie są przeważnie uprawiane jako dyscyplina sportowa. Psy policyjne i wyszkolone psy ratownicze podążają za zapachem osoby pozostawiającej ślady (deptacza), czyli w tym przypadku poszukiwanego człowieka.
  • Agility: W agility chodzi o jak najszybsze prowadzenie psa przez tor przeszkód. W tym celu używa się głosu i mowy ciała. Przeszkody obejmują bariery, huśtawki, slalomy, tunele i opony. Oprócz szybkości, agility wymaga od psa zwinności i zdolności do sterowania. Człowiek i pies muszą doskonale współpracować, uzupełniać się i polegać na sobie nawzajem. Ta bliska współpraca sprawia Beaglowi dużo radości. Dodatkowo poprawia komunikację na linii pies-właściciel. Jednak warto pamiętać, że agility może być obciążające dla stawów, dlatego psy z problemami stawowymi, nadwagą lub innymi chorobami nie powinny uprawiać tej dyscypliny. W takim przypadku lepszą alternatywą może być degility, które koncentruje się na odpowiednim treningu wzmacniającym koordynację, mięśnie i pamięć psa.
  • Canicross: Canicross to sport, w którym pies i człowiek działają jako zespół. Sama nazwa dyscypliny pochodzi od słów „cani” (łac. „psy”) i „cross” (angielskie określenie biegów przełajowych, tzw. „cross country”). Pies i człowiek biegną na czas wyznaczonym i odpowiednio oznaczonym torem, charakteryzującym się zróżnicowanymi warunkami gruntowymi, zmienną wysokością terenu i przeszkodami. Pies musi być przypięty na smyczy.

Kluczowe jest, aby nie zmuszać psa do uczestnictwa w tych aktywnościach. Przyjemność powinna być zawsze na pierwszym miejscu. Jeśli twój Beagle nie jest zainteresowany jakąś aktywnością, warto spróbować czegoś innego. Rozpocznij od prostszych ćwiczeń i podziel je na etapy, aby uniknąć przeciążenia psa. Wybieraj także odpowiedni moment na trening. Po jedzeniu lub spacerze warto dać Beagle’owi czas na odpoczynek.

Pielęgnacja psa rasy beagle

Podczas gdy krótka sierść psów rasy beagle nie jest wymagająca, wystarczy szczotkowanie od czasu do czasu, a w razie potrzeby szybki prysznic z zastosowaniem szamponu dla psów. Należy jednak poświęcić szczególną uwagę pielęgnacji uszu. Zwisające uszy mają tendencję do zapaleń. Jeśli nie masz pewności, jak należy czyścić uszy psa, porozmawiaj o tym ze swoim weterynarzem.

Dbaj także o linię swojego psa, aby był zdrowy i jak najdłużej żył. Ten zawsze głodny czworonóg ma tendencję do nadwagi, którą trzeba koniecznie zrekompensować przez wystarczającą ilość ruchu. W zależności od wzrostu psa, jego waga może wynosić od dziesięciu do osiemnastu kilogramów. Oprócz tego regularnie kontroluj i w razie potrzeby przycinaj pazury. Przy prawidłowej hodowli, odżywianiu i opiece weterynaryjnej, psy rasy beagle mogą żyć około 15 lat.

U nas znajdziesz najlepsze produkty dla swojego Beagla!

Do produktów dla psów

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować