Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Golden retriever – wierny bystrzak ze Szkocji

08.01.2024 - Czas czytania: 8 minuty

W parku stoi golden retriever

Poszukujesz psa o przyjacielskim charakterze, który będzie równie posłuszny, jak wierny, a dodatkowo będzie dzielnie towarzyszyć Ci podczas sportowych aktywności? Golden retriever to złoty środek: ten pies wykorzystywany do aportowania stał się jedną z najpopularniejszych ras. Nie bez przyczyny. Golden retriever to w końcu inteligentny i kochany towarzysz.

Loading...

Cały pakiet: od psa do aportowania, po największego fana agility

Wraz z wynalezieniem broni palnej łowcy mogli zacząć polować na zwierzynę z większych odległości. Tym samym zmieniły się wymagania stawiane psom myśliwskim: od teraz zwierzęta powinny niezawodnie przynosić zdobycz z większych odległości. Tym samym wybiła godzina goldena retrievera, którego powstanie zawdzięczamy pracom szkockiego lorda Tweedmoutha prowadzonym od 1864 roku. Lord skrzyżował psy rasy curly coated retriever oraz tweed water spaniel i setera irlandzkiego. Taka mieszanka jest źródłem talentu goldena retrievera do aportowania. Od 1913 roku golden retriever jest oficjalnie uznaną rasą. Należy on do grupy FCI 8, sekcji 1, psy aportujące. Jego zapał do pracy i inteligencja sprawiają, że jest psem cenionym wśród policjantów, służb ratunkowych i służb antynarkotykowych. Przyjacielskie, proczłowiecze usposobienie to powód, dla którego psy tej rasy doskonale sprawdzają się jako psy terapeutyczne i towarzyszące w pracy z osobami niepełnosprawnymi. Jednak golden retriever będzie też wiernym, kochanym psem rodzinnym, równie przywiązanym do każdego członka rodziny.

Charakter i temperament: czy golden retriever jest dobrym psem dla niedoświadczonych osób?

Z reguły te psy nie wykazują agresji ani strachu: temperament psów rasy golden retriever można scharakteryzować jako otwarty i kochający. Te psy zwykle doskonale dogadują się z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Dodatkowo cechują się silną potrzebą przypodobania się swojemu człowiekowi. Goldenom udaje się to osiągnąć nie tylko przez wspaniałe usposobienie, ale też chęć do pracy i gotowość do podporządkowania się. Dlatego ta rasa będzie dobrym wyborem również dla początkujących. Psy rasy golden retriever nie są polecane jako psy stróżujące, a to ze względu na brak ostrego usposobienia. Drobną przywarą jest nadmierna miłość do jedzenia. Dzięki zrównoważonemu charakterowi goldeny bardzo rzadko reagują z gwałtownością i nerwowością. To właśnie takie cechy sprawiają, że te psy są w stanie doskonale skupić się na swoich zadaniach. Kolejną zaletą jest niezwykły talent do nauki. Te psy mogą dać wyraz swojej inteligencji i posłuszeństwu na przykład jako psy terapeutyczne, psi przewodnicy dla osób niewidomych czy psy służbowe wykorzystywane w policji. Rodziny z kolei mogą cieszyć się radosnym, wiernym psem, którego nie tak łatwo wyprowadzić z równowagi. Pod warunkiem odpowiedniego ułożenia goldeny nie mają tendencji do dominacji i konfliktów. Cierpliwy, zabawowy charakter tego psa sprawia, że jest on idealnym towarzyszem rodziny. Należy jednak pamiętać, że pies nie jest zabawką ani czworonożną opiekunką dla dzieci. Każde zwierzę ma swoje potrzeby, a dzieci od pierwszych chwil powinny uczyć się, jak je szanować i spełniać.

Podsumowanie Golden Retriever

Rasa
Golden Retriever
Kraj pochodzenia
Wielka Brytania
Klasyfikacja
Pies aportujący
Wielkość
Pies od 56 do 61 cm w kłębie, suka od 51 do 56 cm w kłębie
Masa ciała
Pies od 30 do 40 kg, suka od 25 do 35 kg
Budowa ciała
Harmonijna, proporcjonalna, z mocnym kośćcem
Oczy
Ciemne, z kochającym spojrzeniem
Uszy
Średnie, osadzone na wysokości oczu, opadające
Sierść i umaszczenie
Wodoodporna sierść, gładka albo pofalowana, z grubym podszerstkiem i dłuższymi włosami na nogach i ogonie; w odcieniach złota
Cechy szczególne
Kocha wodę, lekko linieje przez cały rok
Charakter
Kochany, wierny, chętny do pracy
Pielęgnacja
Cotygodniowe wyczesywanie, w okresach wymiany okrywy – codziennie
Zdrowie
Tendencja do nadwagi, artretyzmu, w zależności od hodowli ryzyko epilepsji, niedoczynności tarczycy i alergii pokarmowej

Ile ruchu potrzebuje golden retriever?

W codziennym harmonogramie nie może zabraknąć długich spacerów i aktywności sportowych – tylko tak można zadbać o dobre usposobienie goldenów. Ten inteligentny, pracowity pies potrzebuje zarówno umysłowych, jak i fizycznych wyzwań. Znajdzie je na przykład podczas trenowania psich sportów, takich jak agility, flyball czy obedience. Aby pobudzić inteligencję tego psa i dać upust jego chęci do zabawy, musisz zapewnić różnorodny asortyment zabawek do aportowania i aktywności. Dobrym pomysłem są również zabawy w szukanie i śledzenie. Podczas wyjazdów warto wyposażyć się w ręcznik. Psy rasy golden retriever kochają wodę całym sercem i nie mogą odpuścić okazji, by do niej wskoczyć. W końcu w XIX wieku ta rasa była wykorzystywana przede wszystkim podczas polowań na kaczki i inne ptaki. Konieczny był przy tym sus do zimnej wody, niezależnie od pory roku. Tylko w ten sposób można było wyłowić upolowane ptaki.

Jak długo żyje golden retriever?

Zdrowy golden retriever przeciętnie żyje jedenaście lat. Nie da się jednak jednoznacznie ocenić, jak długo będzie żyć konkretny przedstawiciel tej rasy. Występują osobniki, które żyją dłużej niż jedenaście lat oraz takie, które umierają wcześniej ze względu na choroby. Naukowcy doszli do wniosku, że otyłość skraca szacowany czas życia zwierząt o ok. 20 procent. Przebadali w tym celu labradory retrievery i stwierdzili, że przeciętna długość życia psa o standardowej masie ciała jest o ok. dwa lata większa niż w przypadku otyłych osobników. Jeśli chcesz więc wydłużyć życie swojego goldena retrievera, musisz pomóc mu zachować idealną masę ciała. Dotyczy to także wyboru mieszańca goldena retrievera. Szczególnie ceniona jest mieszanka goldena retrievera z labradorem. Taką mieszankę określa się mianem „goldador”.

Wychowanie i opieka nad psem rasy golden retriever

Wielkość golden retrieverów mieści się, w zależności od płci, w zakresie od 51 do 61 cm w kłębie, natomiast masa ciała wynosi od 25 do 35 kg. Mowa więc o średniej wielkości psie, który stawia wymogi, jeśli chodzi o dostępną przestrzeń.

W idealnym układzie golden retriever ma swobodny dostęp do ogrodu lub działki, nie zostaje samotnie przez dłuższy czas i może wypracować bliską więź ze swoimi ludźmi. Jeśli ktoś poszukuje psa stróżującego, wybór tej rasy będzie kompletnym nieporozumieniem. Ten pies podchodzi do obcych z taką samą pozytywną otwartością jak w stosunku do innych psów i zwierząt innych gatunków. Dlatego w ogóle nie nadaje się do trzymania go w klatce.
Do wychowania goldena retrievera potrzebna jest czuła konsekwencja, dzięki czemu można wyprostować instynkt łowiecki psa. Mimo swojego przyjaznego usposobienia goldeny potrzebują konsekwentnego wychowania od małego. W ten sposób można zbudować podwaliny pod harmonijną kohabitację czworonoga z dwunożnymi przyjaciółmi. Ten pies da wyraz swoim naturalnym talentom poprzez zabawy w aportowanie oraz agility.

Golden Retriever biegnie przez łąkę

Żywienie psa rasy golden retriever

Mimo swojego umiłowania do sportu i aktywności golden retriever ma skłonność do nadwagi i otyłości. Nadwaga to największy wróg stawów i dobrego zdrowia, dlatego też należy zwrócić szczególną uwagę na zbilansowane odżywianie psa. Ta rasa ma ogromne skłonności do łakomstwa, dlatego już szczeniakowi należy zasygnalizować, że żebranie i samowolne poszukiwanie pokarmu są zakazane. Dzięki temu golden retriever od szczenięcego wieku nie będzie gromadzić nadprogramowych kilogramów, co mogłoby stanowić zdrowotne obciążenie w dorosłości. Należy też pamiętać o tym, aby pomniejszyć dzienną ilość karmy o wręczone smaczki treningowe i inne smakołyki.

Pielęgnacja psa rasy golden retriever

Ta rasa wyróżnia się gładką bądź pofalowaną, wodoodporną pokrywą. Jeśli chodzi o umaszczenie, spotykane są wszystkie złote i kremowe odcienie, ponadto na klatce piersiowej goldena dopuszczalne są białe włosy. Pielęgnacja sierści u goldenów nie nastręcza większych trudności. Wystarczy szczotkować psa dwa razy w tygodniu bądź codziennie w okresie linienia. Należy zadbać również o uszy i uzębienie, tak aby zapobiegać stanom zapalnym. Dzięki obecności podszerstka ten pies jest raczej odporny na zimno, natomiast upał może być dla niego wyczerpujący. Psom rasy golden retriever dopisuje apetyt i mają one tendencję do nadwagi, a co za tym idzie, do chorób zwyrodnieniowych. W ostatnich latach golden retriever zyskał status modnego psa. Z uwagi na wzmożony popyt niestety coraz częściej spotyka się nieodpowiedzialnych hodowców. Dlatego też jeśli chcesz kupić szczeniaka rasy golden retriever, musisz koniecznie znaleźć dobrą hodowlę.

O czym muszą pamiętać osoby, które chcą kupić psa rasy golden retriever?

Przyjazne usposobienie, świetne cechy charakteru, inteligencja i ogromne pokłady miłości sprawiły, że golden retriever stał się bardzo popularnym psem. Jednak kiedy popyt rośnie, wzrasta też liczba nieodpowiedzialnych hodowców, którzy chcą jak najszybciej i z jak największym zyskiem sprzedać szczenięta tej cenionej rasy. Dobry hodowca goldenów wykaże się odpowiedzialnością i autentycznym zainteresowaniem losem swoich dotychczasowych podopiecznych. Dlatego nie należy się dziwić, że hodowca zada potencjalnemu nowemu opiekunowi kilka pytań. W końcu chce tylko upewnić się, że szczeniaki czeka dobre życie. Standardem jest kojarzenie wyłącznie zdrowych rodziców, podpisanie umowy sprzedaży oraz kontrola stanu zdrowia, wraz z odpowiednimi szczepieniami. Zanim ostatecznie zabierzesz szczeniaka do domu, odwiedź hodowlę kilka razy, poproś o pokazanie rodziców i zadaj hodowcy wszystkie pytania, jakie przychodzą Ci do głowy. Dokładnie rozeznaj się, jak wygląda hodowla i socjalizacja zwierząt. Odkurzacz, obroża, dzieci, obce osoby i jazda samochodem nie powinny być niczym nowym dla szczeniaków.

Trzeba pamiętać o czymś jeszcze. Tak jak w przypadku labradora retrievera, border collie, owczarka australijskiego i wielu innych pracujących ras psów, także golden retrievery dzielą się na dwie linie hodowlane. Lżejsza, bardziej usportowiona linia pracująca skupia się na osiągach zwierząt i będzie lepszym wyborem zwłaszcza na potrzeby polowań i wyczerpujących psich sportów. Z kolei linia wystawowa z natury jest spokojniejsza, bardziej wyważona i ma bardziej zwartą, cięższą budowę ciała. Hodowcy wybierający tę linię mają z tyłu głowy nie tylko sukcesy wystawowe, ale też cechy charakterologiczne wyróżniające dobrego przyjaciela rodziny, a więc wiernego, kochającego czworonoga z wygaszonym instynktem łowieckim i popędem do aportowania.

Ile kosztuje golden retriever?

Jeśli zdecydujesz się na zakup goldena, możesz rozejrzeć się po schroniskach albo poszukać odpowiedzialnego hodowcy. Psy tej rasy sprzedawane w dobrych hodowlach to zwykle koszt od 2500 do 8000 zł, przy czym cena może się różnić w zależności od hodowli. Z kolei za psa ze schroniska należy uiścić tylko odpowiednią opłatę, zależną od zasad panujących w danej placówce. Jednak większe znaczenie od ceny ma to, aby golden retriever pochodził z odpowiedzialnej, dobrej hodowli.

Znajdź odpowiednie produkty dla swojego Golden Retrievera!

Do produktów dla psów

Jeśli twoje serce bije dla Retrieverów, powinieneś również przyjrzeć się tym rasom:

  • Chesapeake Bay Retriever: Chesapeake Bay Retriever, zwany również „Chessie“, to wszechstronny pies do pracy i dla rodziny. Ma dwie wielkie pasje: wodę i zabawę z dziećmi. Dodatkowo jest pilnym i łatwo uczącym się psem myśliwskim.
  • Flat Coated Retriever: Flat Coated Retriever przekonuje swoimi cechami zarówno myśliwych czy aktywnych sportowców, jak i rodziny z dziećmi. Łączy w sobie potężną elegancję z szlachetnym wyglądem. Jest posłusznym, łatwym w pielęgnacji towarzyszem.
  • Retriever z Nowej Szkocji: Nova Scotia Duck Tolling Retriever, nazywany również „Toller“, został pierwotnie wyhodowany do przyciągania i aportowania kaczek. Tollery są psami, które nadają się do polowania i sportów kynologicznych. Chętnie współpracują z człowiekiem.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Pozostałe tematy w skrócie