Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Biały owczarek szwajcarski – piękny i mądry Szwajcar

31.10.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein weißer Schäferhund trägt ein Wurfspielzeug.

Owczarek o błyszczącym, białym umaszczeniu? Albinos czy wybryk natury? Nic bardziej mylnego: biały owczarek szwajcarski, zwany również berger blanc suisse, z dumą nosi swoją białą sierść. Przez cztery dekady białe umaszczenie owczarków przyjmowane było przez hodowców z dużą dezaprobatą, jednak za granicą wciąż cieszyło się dużym zainteresowaniem. Dzięki temu blanc suisse stał się osobną rasą.

Loading...

Na wygnaniu za oceanem

Biały kolor psiej sierści spełniał niegdyś bardzo ważną rolę: dzięki niemu pasterze odróżniali swoje psy od wilków. Kiedy pod koniec XIX wieku rozpoczęto systematyczną hodowlę owczarków niemieckich, można było spotkać również białe i jasne psy tej rasy. W 1933 roku biały kolor stał się jednak kryterium wykluczającym dalszą hodowlę. Podejrzewano, że jest on związany z wadą genetyczną. W Stanach Zjednoczonych oraz w Kanadzie stworzono jednak nowe standardy i utrzymano hodowlę pięknych białych owczarków, dzięki czemu rasa nie wyginęła i w latach 70. rozpowszechniła się również w Europie, począwszy od terenów Szwajcarii. Obecnie obowiązujący wzorzec rasy został ustalony w 2011 roku.

Usposobienie i charakter białego owczarka szwajcarskiego

Nie da się go nie pokochać, ponieważ jest psem, który całym sercem przywiązuje się do człowieka. Z charakteru jest zrównoważony oraz pewny siebie. Biały owczarek szwajcarski może być z początku nieufny wobec obcych, lecz nie pokazuje przy tym strachu czy agresji. Wyróżnia go duża inteligencja i chęć do nauki. Jego wychowanie jest tak samo łatwe jak jego krewnych o ciemnym umaszczeniu. Również w tym przypadku magicznym zaklęciem jest miłość, cierpliwość i smakołyki w odpowiednim momencie. Zrównoważony charakter białego owczarka szwajcarskiego w połączeniu z jego ambicją, zdolnościami oraz chęcią zyskania aprobaty człowieka sprawiają, że doskonale sprawdza się w odpowiedzialnych psich zawodach: jako pies stróżujący, pies-przewodnik, czy też pies lawinowy i ratowniczy z powodzeniem wypełnia niełatwe zadania.

Wychowanie i chów białego owczarka szwajcarskiego

Biały owczarek szwajcarski potrzebuje doświadczonego właściciela, który poprzez swoje konsekwentne zachowanie wcieli się w rolę przewodnika stada i zdobędzie posłuszeństwo czworonoga. Psy tej rasy nie nadają się do trzymania w mieszkaniu, jeśli nie zapewnia im się odpowiedniej dawki ruchu lub możliwości wybiegania w ogrodzie. Dlatego też warunki miejskie nie będą dla nich wystarczające. Te duże, energiczne i kochające naturę psy potrzebują ruchu – najlepiej w towarzystwie człowieka. Są wyjątkowo mądre i budują silne więzi ze swoją ludzką rodziną, które znacznie wykraczają poza zwykłą relację psa i właściciela. Ucieszą się z każdego typu psiej aktywności. Szczególnie interesujące są dla nich zabawy, podczas których mogą wykorzystać swój doskonały węch. Chętnie potowarzyszą również podczas przejażdżki rowerem, biegania, jazdy konnej oraz wodnych szaleństw. To wszystko sprawia, że są doskonałymi kumplami.

Ein weißer Schäferhund rennt durch eine Schneelandschaft.

Pielęgnacja białego owczarka szwajcarskiego

Można byłoby pomyśleć, że w magiczny sposób przyciąga brud, jednak tak nie jest. Pomimo śnieżnobiałej sierści jego pielęgnacja wcale nie jest tak skomplikowana: biały owczarek szwajcarski wymaga po prostu regularnego wyczesywania. W okresie wymiany sierści powinno się to robić codziennie, aby na bieżąco usuwać martwy podszerstek. Podobnie jak inne owczarki, również biały owczarek szwajcarski może mieć skłonności do dysplazji stawów biodrowych i łokciowych. Odpowiedzialni hodowcy starają się jednak eliminować te słabości.

Oto kilka wspaniałych ras owczarków, które mogą Cię również zainteresować:

  • Tervueren: Tervueren jest stosunkowo rzadki w Niemczech. Jest odmianą belgijskiego owczarka, charakteryzującą się długim futrem. Charakterystyczne jest jego czerwone umaszczenie z czarną maską.
  • Owczarek szetlandzki: Owczarki szetlandzkie nie mogą ukryć swojego pokrewieństwa z długowłosymi collie. Nie jest to jednak wyłącznie miniaturka „Lassie”. Są to przede wszystkim wrażliwe i inteligentne psy, uznawane za wiernych towarzyszy.
  • Schipperke: Ciekawe spojrzenie i stojące pionowo uszy – to właśnie Schipperke! Ten mały belgijski owczarek jest niezwykle czujny i nie spuszcza oczu swojego terytorium oraz swojej rodziny.
  • Malinois: Malinois to niezwykle inteligentny, żywy i bardzo aktywny pies roboczy z belgijskimi korzeniami. Ta rasa psa jest wykorzystywana na całym świecie przez policję i wojsko. Odpowiednie wychowanie i zapewnienie odpowiedniego wysiłku temu wysportowanemu psu to podstawa, dlatego nadaje się on tylko dla doświadczonych opiekunów.
  • Owczarek holenderski: Owczarek holenderski to były pies pasterski, który później służył jako pies stróżujący lub policyjny. Zwierzęta te są samodzielne, ze względu na swoje poprzednie zadania, dlatego wymagają konsekwentnej ręki. Potrzebują także dużo miłości.
Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować