Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Bezpieczeństwo psa w samochodzie

Nareszcie nadszedł długo oczekiwany urlop! Właściciele zwierząt muszą jednak ten „najpiękniejszy czas w roku” szczególnie dobrze zaplanować.

Lato, słońce, plaża i zabawa: w najbliższych tygodniach setki tysięcy ludzi wyruszą na zasłużony urlop, coraz więcej z nich zabiera ze sobą zwierzęta. Zwłaszcza wśród właścicieli psów można zaobserwować wyraźny trend w kierunku wspólnego „urlopu na czterech łapach”.

Podróże z psem są na czasie

Dla psa ważne jest, by zawsze móc towarzyszyć swojemu właścicielowi. Jeżeli przy okazji może z nimi odkrywać nowe rewiry i poznawać nowe zapachy, jest to dla niego najwspanialsza przygoda. Zabieranie psa na urlop jest więc generalnie dobrym pomysłem, pod warunkiem że twoje wymarzone wakacje rzeczywiście dadzą się pogodzić z potrzebami psa. Na pewno nie będzie się chciał wylegiwać całymi godzinami na słonecznej plaży, zachwyci go natomiast aktywny wypoczynek w łagodnym klimacie. Niezależnie od tego, dokąd wyjeżdżasz z psem: by nie narażać siebie i zwierzęcia na niepotrzebny stres, który może odbić się na psim żołądku, i by podróż przebiegała bezpiecznie, musisz wcześniej odpowiednio się przygotować.

Bezpieczeństwo w samochodzie

Właściciel musi zatroszczyć się o to, by pies potrafił zachowywać się w samochodzie i nie stwarzał zagrożenia dla kierowcy i pasażerów. W żadnym wypadku nie można lekceważyć zabezpieczenia zwierzęcia podczas jazdy. Czworonóg skaczący po kabinie odwraca uwagę kierowcy i w najgorszym razie może doprowadzić do wypadku. Przy ostrym hamowaniu działają tak duże siły, że nawet największe psy przelatują przez kabinę.

Tymczasem bezpieczne przewożenie zwierzęcia wcale nie jest trudne. Najlepiej nadają się do tego transportery, które – w zależności od wielkości – można przymocować na tylnym siedzeniu lub w bagażniku. Szczenięta i kocięta powinno się jak najwcześniej przyzwyczajać do przebywania w nich, na przykład oferując je zwierzęciu także w domu jako miejsce kryjówki i odpoczynku. Większość czworonogów już po upływie krótkiego czasu czuje się w tych „jaskiniach” bardzo dobrze.

Innymi sprawdzonymi środkami umożliwiającymi zabezpieczenie zwierzęcia w samochodzie są kratki i siatki ochronne do bagażnika. Eksperci zwracają uwagę na to, że muszą być one bardzo dobrze przymocowane, gdyż przy ostrym hamowaniu zwierzę może łatwo je przebić. Zwłaszcza psy podróżujące w większym bagażniku przy zderzeniu są z niego wyrzucane z bardzo dużą prędkością. Nieodpowiednim zabezpieczeniem są natomiast „koce ochronne dla psów”. Chronią one jedynie przed brudem i sierścią, a nie przed wypadkami.


 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY