Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Higiena w terrarium: zapobieganie chorobom

Higiena w terrarium - Maxi Zoo

Odpowiednia higiena w terrarium

Zwierzęta żyjące w terrarium również mogą zachorować. Można temu łatwo zapobiec przestrzegając kilku zasad. Kornelis Biron – weterynarz i znawca gadów – wyjaśnia jak.

 

Gady i płazy to najpopularniejsze gatunki hodowane w terrarium. Na jakie choroby najczęściej są narażone?

Właściciele gadów i płazów wciąż się dziwią że zwierzęta te mogą zachorować tak samo jak człowiek, czy inny ssak. Oprócz urazów i nowotworów, różne schorzenia są wynikiem przede wszystkim złych warunków życia: nieodpowiednio dobranych elementów w terrarium, niedostatecznego oświetlenia,  czy niewłaściwego odżywania. W przypadku tych gatunków równie popularne są infekcje.

 

Jakiego typu infekcje występują i jak mogę je rozpoznać?

Pasożyty i bakterie to największe zagrożenie dla zwierząt żyjących w terrarium, chociaż infekcje wirusowe i grzybicze są również powszechne. Dopóki choroba się nie rozwinie, infekcje wirusowe można zdiagnozować jedynie za pomocą specjalnych badań. Z kolei infekcje grzybiczne i bakteryjne można zazwyczaj zidentyfikować poprzez zmiany skórne. Infekcje te powodują również ropnie i problemy z oddychaniem, od kataru po nawet zapalenie płuc.

 

Co mogę zrobić żeby ochronić mojego pupila przed zachorowaniem?

Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to stworzyć odpowiednie warunki do życia dla swojego zwierzaka. Większość zakażeń wynika przede wszystkim z osłabionego układu odpornościowego, który jest wywołany między innymi przez stres. Obecne już patogeny mogą prowadzić do choroby. Zagrożenie dla zwierząt może również stanowić ich swobodne przemieszczanie się po domu lub zbyt długie wietrzenie, zwłaszcza zimą. Infekcjom wirusowym można zapobiec wyłącznie poprzez kwarantannę. Wiele wirusów można wykryć tylko za pomocą specjalnych badań. Infekcjom pasożytniczym można zapobiec w podobny sposób.

 

Co tak naprawdę oznacza kwarantanna i jak najlepiej ją przeprowadzić?

Nowo nabyte gady powinny być najpierw umieszczone w terrarium do kwarantanny z minimalnym wyposażeniem. Zwierzę musi mieć żywność, wodę, oświetlenie i ogrzewanie. Następnie  należy oddać próbkę kału do specjalistycznego laboratorium lub zanieść zwierzę do weterynarza w celu zbadania. Nawet zwierzęta, które wydają się być zdrowe, mogą być zaatakowane przez pasożyty. Dopiero wtedy, gdy potwierdzisz, że zwierzę jest w pełni zdrowe, kwarantanna zostaje zakończona.

Chory pupil – jak się nim zaaopiekować

Czy mogę leczyć swoje zwierzę w normalnym terrarium?

Z pewnością w takich warunkach Twój pupil czułby się bardziej komfortowo. Jednak w ten sposób nie tylko istnieje ryzyko zarażenia pozostałych domowników terrarium, ale mogą również rozprzestrzeniać się jaja robaków, roztocza i innego typu bakterie. W takiej sytuacji nawet jeśli leczenie będzie skuteczne  możesz już nigdy nie pozbyć się niektórych pasożytów. Łatwiej jest również obserwować chorego zwierzaka w ramach kwarantanny, ponieważ nie ma tam jak się schować. Większość zwierząt tak naprawdę nie odczuwa procesu kwarantanny, dlatego Ty powinieneś uzbroić się w cierpliwość w trosce o zdrowie Twojego pupila. 

 

Co jeszcze stwarza ryzyko zarażenia? Czy powinienem martwić się o żywy pokarm czy o akcesoria?

Dopóki nie używasz gadów jako żywego pokarmu, nie musisz się martwić o skażenie z żywności, czy innych elementów. Zwykle pasożyty z żywych pokarmów, z nielicznymi wyjątkami, nie atakują gadów. Jeżeli ogrzejesz w piekarniku akcesoria terrarium, nie musisz się martwić o to, że pojawi się niepożądany osobnik. Próbki kału każdego nowego osobnika powinny zostać od razu oddane do zbadania, a dwa razy do roku, najlepiej przed i po tym jak zwierzęta zapadną w stan hibernacji i kiedy i tak będziesz dokładnie czyścił terrarium. To pomoże Ci odkryć infekcję i zwalczyć ją zanim wywoła niepożądane skutki.

 

Co powinienem zrobić, mając kilka terrariów, by zapobiec przenoszenia patogenów?

Do każdego terrarium używaj osobnego zestawu przyborów do czyszczenia – na przykład jednej łyżki i jednej szklanki, przy czym każde narzędzie musi być wykorzystywane jedynie do tego konkretnego zadania. Niezależnie od tego, czy masz jedno terrarium czy też więcej, natychmiast usuwaj odchody i resztki jedzenia. Nawet jeżeli Twoje zwierzę jest zarobaczone w małym stopniu, przy zetknięciu z własnymi odchodami wciąż będzie spożywało jaja robaków.

 

Czy ja również mogę zarazić się pasożytami?

Nie. Pasożyty, które mogą zaatakować ludzi, można rzadko znaleźć jedynie na niektórych gatunkach schwytanych w środowisku naturalnym. Niemniej jednak ważne jest, aby dokładnie myć ręce po każdym zetknięciu się ze swoim pupilem lub terrarium. Teoretycznie istnieje ryzyko zatrucia salmonellą, ale podstawowe zasady higieny skutecznie temu zapobiegają.

 

Ekspert

Kornelis Biron – pasjonat i posiadacz/właściciel terrarium od ponad dwóch dekad. Studiował medycynę weterynaryjną, aby nie tylko obserwować zwierzęta w terrariach i  ich naturalnym środowisku, ale przede wszystkim pomagać chorym zwierzętom. W 2003 roku otworzył w Dusseldorfie pierwszy „Gabinet Weterynaryjny dla gadów”, w którym wykonuje się również analizę kału zwierząt. Więcej informacji na:  www.reptilientierarzt.de

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY