Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Idealna ptaszarnia – dobierz akcesoria

Na co powinienem zwracać uwagę wybierając klatkę czy ptaszarnię? Jak dużo miejsca potrzebują moje ptaki? Jakie byłoby optymalne rozwiązanie? Poniżej odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące idealnego domu dla ptaków.

 

Ptaki to stworzenia towarzyskie, a to oznacza, że powinieneś hodować przynajmniej dwa, a najlepiej więcej, w zależności od gatunku ptaków. Jeżeli zdecydujesz się na całą rodzinę, koniecznie musisz zapewnić im odpowiednią przestrzeń. Ptaszarnia powinna być tak duża, jak tylko to możliwe. Zalecenia Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt (TVT) ułatwią Ci dokonanie wyboru.

 

Papużki nierozłączki

Dla jednej do trzech par papużek nierozłączek ptaszarnia powinna mieć powierzchnię co najmniej 200 x 60 cm o wysokości minimum 150 cm. Jeżeli na co dzień nie możesz pozwolić sobie na to, aby Twoje ptaki latały swobodnie, np. w ciągu cieplejszych miesięcy są trzymane w zewnętrznej ptaszarni, należy zapewnić im co najmniej 2,5 metra sześciennego przestrzeni do fruwania. W tym wypadku powierzchnia po podłodze powinna mierzyć minimum 2 metry kwadratowe.

 

Amazona

Dla jednej lub dwóch par ptaków, eksperci zalecają powierzchnię co najmniej 300 x 100cm i minimalną wysokość 200 cm. Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na to, aby Twoje ptaki swobodnie latały, musisz zapewnić im co najmniej osiem metrów sześciennych takiej przestrzeni – dotyczy to zarówno jednej i dwóch par ptaków. W tym wypadku powierzchnia po podłodze musi mierzyć minimum 4 metry kwadratowe.

 

Nimfa

Jeżeli planujesz hodować od jednej do trzech par tego gatunku, twoja klatka powinna mieć powierzchnię przynajmniej 200 x 60 cm i minimum 150 cm wysokości. W przypadku odkrytej ptaszarni, zalecana przestrzeń do latania to co najmniej 2, 5 metry sześcienne, a powierzchnia o podłodze 2 m kwadratowe.

 

 Kanarek

Ich klatka powinna mieć powierzchnię co najmniej 150 x 60 cm i minimalną wysokość 100 cm.

Jeżeli nie możesz umożliwić im swobodnego latania, powinieneś zapewnić przynajmniej 2 metry kwadratowe przestrzeni do latania. W tym wypadku przestrzeń po podłodze powinna mierzyć minimalnie 2 metry kwadratowe.

 

Papużka falista

Dla jednej do trzech par tego gatunku, klatka powinna mieć powierzchnię co najmniej 150 x 60 cm o minimalnej wysokości 100 cm. Jeżeli zdecydujesz się na odkrytą ptaszarnię to jej zalecana powierzchnia po podłodze wynosi minimum 2 metry kwadratowe oraz  2 metry sześcienne przestrzeni do latania. 

 

Żako (papuga popielata, papuga szara) 

Od jednej do dwóch par tego gatunku, odpowiednia powierzchnia klatki wynosi co najmniej 300 x 100 cm o minimalnej wysokości 200 cm. Odkryta ptaszarnia powinna mieć przynajmniej 8 metrów sześciennych przestrzeni do latania i powierzchnię po podłodze mierzącą minimum 4 metry kwadratowe.

 

Hodowla dwóch dodatkowych par ptaków wymaga zwiększenia powierzchni klatki o 50%.

 Wszystkim ptakom ozdobnym należy zezwolić na swobodne latanie co najmniej godzinę dziennie. Te ciekawskie stworzenia uwielbiają fruwać w odpowiednio dostosowanej i bezpiecznej dla siebie przestrzeni i dociekliwie badać swoje otoczenie. Dlatego, jeżeli nie możesz pozwolić na to by Twoje ptaki swobodnie latały (np. hodujesz je w zewnętrznej ptaszarni), powinieneś zapewnić im wystarczająco dużo miejsca do fruwania.

W przypadku hodowania ptaków na zewnątrz musisz również pamiętać o dostosowaniu lokum do warunków atmosferycznych. Ptaszarnia musi być odpowiednio ogrzewana i zabezpieczona przed chłodem.

Okrągłe klatki nie są zalecane dla ptaków domowych, ponieważ taki kształt nie jest dla nich odpowiedni. Eksperci podkreślają również, że przy wyborze koloru krat w klatce najlepiej wybrać czarne. Biały kolor może spowodować złudzenie trzepotania. Ponadto malowane kraty lub pokryte tworzywem sztucznym nie są odpowiednie dla takich ptaków, jak na przykład papugi, ponieważ mają tendencję to gryzienia powłoki krat. 

 

Wartościowa rozrywka dla ptaków

Ptaszarnia powinna zawierać szereg akcesoriów odpowiednio przystosowanych do gatunku ptaków. Karmnik i dozownik wody to podstawowe elementy wyposażenia każdej klatki. Dodatkowo powinna zawierać gałęzie, gałązki oraz grzędy, które umożliwią Twoim ptakom wspinanie się i siedzenie. Zalecane jest rozstawienie tych elementów na różnych wysokościach, zawieszając niektóre z nich pojedynczo. Powinieneś również zapewnić swojemu pupilowi miseczkę z wodą do kąpieli – pamiętaj, aby codziennie wymieniać wodę. Dzwonki i liny urozmaicą przestrzeń, natomiast staraj się unikać luster i plastikowych ptaków. Zabawy z własnym odbiciem lub swoją sztuczną imitacją mogą doprowadzić do behawioralnych problemów.

Ponadto, upewnij się, że wszystkie akcesoria to starannie wykonane produkty najlepszej jakości. Źle wykonane zabawki z pętlami, hakami, czy małymi częściami mogą spowodować obrażenia ciała – ptaki mogą się zaplątać lub połknąć element. Jeżeli jakakolwiek cześć liny się obluzowała, należy wymienić cały produkt, a Twoje ptaki będą zachwycone nową zabawką.

 

Tylko w wyjątkowych przypadkach

Klatki o powierzchni mniejszej niż 80 x 40 cm są nieodpowiednie do długookresowego przetrzymywania ptaków i mogą być wykorzystywane wyłącznie krótkotrwale do kwarantanny lub jako klatka do ich przewozu. 

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY