Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Świnka morska- zrozum lepiej jej zachowania

Świnka morska - poznaj jej zachowania

Zrozum lepiej zachowanie świnki morskiej

Świnki morskie to jedne z najbardziej popularnych zwierząt domowych. Jednak tylko ludzie, którzy naprawdę rozumieją wszystkie potrzeby tych uroczych futerkowych stworzeń, są w stanie zaoferować im odpowiedni dom.

Zanim kupcy sprowadzili je do Europy w XVII wieku, były od dawna dobrze znane w Peru jako źródło pożywienia. Te urocze futrzane kuleczki szybko podbiły serca miłośników zwierząt i już wtedy stały się popularnymi zwierzętami domowymi przeznaczonymi dla dzieci. Obecnie również nic się nie zmieniło: świnki morskie cały czas są jednymi z najpopularniejszych zwierząt domowych. Z odrobiną wiedzy można w prosty sposób stworzyć dla tych miłych stworzeń odpowiednie warunki do życia w każdym domu.

Mądra i zwinna świnka morska

Trzeba mieć świadomość, że świnki morskie są bardzo inteligentnymi gryzoniami, które potrzebują odpowiedniej stymulacji i różnorodności w otoczeniu. Potrafią nawet nauczyć się drobnych sztuczek, a wiele z nich bardzo dobrze reaguje na szkolenie klikerowe. Uwielbiają korzystać z różnego rodzaju labiryntów i aktywności agility. Pod warunkiem, że otrzymają odpowiednią motywację  w postaci ulubionych przysmaków.

Ponadto, te gryzonie uwielbiają zabawę i często dokazują z innymi świnkami morskimi. Wykastrowane zwierzęta tego gatunku mogą zachować chęć do zabawy i aktywności nawet przez całe swoje życie. Cechuje je wielka potrzeba interakcji społecznych, dlatego najlepiej, gdy towarzyszy im inny osobnik tego gatunku. Powinny mieć co najmniej jednego partnera w swoim otoczeniu, ale świnki morskie najlepiej czują się w grupie do 20 zwierząt, na dużej i zróżnicowanej powierzchni. Jeśli zdrowa świnka morska cały czas spędza czas w kącie, jest  cicha i osowiała, to prawdopodobnie powodem jej złego samopoczucia jest brak odpowiedniego partnera lub możliwości biegania w stymulującym środowisku. Świnka morska potrzebuje tych wszystkich rzeczy, aby wieść szczęśliwe i naturalne życie.

Świnki morskie lubią się komunikować

Te małe stworzenia są również bardzo komunikatywne. Potrafią się porozumiewać z własnym gatunkiem i z opiekunami poprzez wykorzystanie języka ciała i różnorodnych dźwięków. Te ostatnie są bardzo złożone, a naukowcy cały czas pracują nad identyfikacją i znaczeniem wielu z nich. Na szczęście przez ponad 400 lat udomowienia tych gryzoni same nauczyły się wysyłać opiekunom wyraźne sygnały, takie jak intensywny koncert gwizdania, który wykonują kiedy są głodne. Zazwyczaj świnki morskie gwiżdżą jedynie, gdy zostaną oddzielone od innych osobników ze swojego gatunku lub gdy chcą ostrzec pozostałe osobniki przed niebezpieczeństwem. 

Alfabet świnki morskiej

Ale uważny właściciel może zrozumieć dużo więcej sygnałów swego pupila, jeśli tylko dokładnie się przyjrzy i posłucha:

  • Jeśli samiec nuci sobie pod nosem i zbliża się do samicy to znaczy, ze zdecydowanie szuka partnerki.
  • Jeśli świnka morska mruczy jak kot i wydaje się zdenerwowana to jest to wyraźny znak, ze nie jest zadowolona. Gdy jest szczęśliwa, wydaje dźwięki przypominające bulgotanie przechodzące w mruczenie.
  • Możemy usłyszeć wysoki pisk jeśli świnka morska jest przestraszona lub gdy coś ją boli.  W przypadku tych stworzeń pisk jest zazwyczaj oznaką odczuwanego strachu, a nie przyjemności.
  • Szczękanie zębami w przypadku tych gryzoni to nie objaw zziębnięcia. To raczej wyraźny znak, że zwierzę jest zdenerwowane i powinno się je zostawić w spokoju. Może też bronić swojego terytorium przez innym osobnikiem i wtedy jest to znak ostrzegawczy. Dźwięki związane z oddychaniem również mogą być znakiem protestu.
  • Świnka morska, która przeciąga się tak by jej nogi wyglądały na dłuższe, próbuje zaimponować innym. Takie zachowanie może być skierowane do samic lub do innych rywali jako manifestacja przewagi.
  • Jeśli te gatunek gryzonia rozpyla mocz (w rzadkich przypadkach nawet na ludzką dłoń) to oznaka, że czuje presję i próbuje stworzyć jakiś dystans.
  • Świnki morskie okazują uczucia poprzez lizanie innego osobnika za uchem.
  • Natomiast, gdy zwijają się w kulkę i stają się maleńkie, nie jest to oznaka pozytywnych emocji. Przeciwnie, zwierzęta te przygotowują się w ten sposób na atak, starając się zasłonić największą powierzchnię swojego ciała. 
  • Świnka morska, która mocno podnosi głowę gdy jest głaskana, wyraźnie nie chce tego typu kontaktu cielesnego w tej chwili. Jeśli zwierzęta zachowują się tak w swoim własnym gronie,  to jest to gest groźby.
Świnka morska nie jest zabawką

Te małe gryzonie ze względu na wygląd i przyjazną naturę często są postrzegane jak rodzaj małej żywej zabawki do przytulania. Natomiast świnki morskie nie są szczególnie chętne do kontaktu cielesnego, jedyny wyjątek to okres gdy są jeszcze bardzo młodymi osobnikami. Dlatego nie powinny być traktowane jako rodzaj przytulanek dla dzieci. Ale są idealnym towarzyszem dla ludzi, którzy lubią obserwować naturalne zachowania swoich ulubi

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY