Kochane przez zwierzęta
Otwieramy nowe sklepy!

Wybieg dla gryzoni na świeżym powietrzu – jak się za to zabrać?

Zrób wybieg na dworze dla gryzoni - Maxi Zoo

Zrób wybieg dla królików i świnek morskich

Króliki i świnki morskie lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Jeśli masz ogród lub działkę, to warto przygotować dla nich odpowiedni teren do zabawy i wypoczynku. Przeczytaj, jak się za to zabrać.

Małymi krokami do celu

Jeżeli zwierzątka nie są przyzwyczajone do przebywania na dworze, to lato będzie najlepszą porą, żeby ich do tego przekonać. Zaczynaj od małych kroków. Upewnij się, że ziemia nie jest jeszcze zmarznięta zanim wypuścisz je na zewnątrz za pierwszym razem. Wybierz zacieniony fragment podwórka – króliki i świnki morskie muszą mieć miejsce, w którym będą mogły schować się przed słońcem i odpocząć, gdy zrobi się za gorąco. Powinny mieć też dużo miejsca by móc się wybiegać.

Teren powinien być pokryty trawą i zieleniną, żeby zwierzątko mogło się paść. Cześć powierzchni możesz wysypać piaskiem. Króliki lubią robić  nory, więc przygotuj się, że Twój pupil rozkopie ziemię w niektórych miejscach. Ogródź następnie teren siatką. Jeśli chcesz mieć pewność, że zwierzę nie zrobi tunelu na zewnątrz, zakop pod ogrodzeniem betonowe palisady w ziemi na głębokość minimum 50 cm. Jeśli posiadasz ruchomy domek lub ogrodzenie zewnętrzne sprawdzaj regularnie czy Twoje zwierzaki nie podkopują się pod nim.

Każdy chce mieć dach nad głową

Powinieneś zapewnić swoim pupilom również wodoszczelny dach, by czuły się komfortowo również w trakcie deszczowych dni. Będą potrzebowały również dwóch ścianek od strony z której wieje wiatr, by zabezpieczyć je przed chłodem i przewianiem. Jeśli chcesz zbudować im zewnętrzny domek i ogrodzenie samodzielnie, upewnij się,  by kratki znajdowały się blisko siebie, aby zwierzę nie uciekło. Sprawdź także, czy ogrodzenie nie ma ostrych wykończeń – królik może zrobić sobie krzywdę. Zakryj przestrzeń od góry siatką, by uchronić zwierzaki przed ptakami drapieżnymi. Możesz też kupić gotowy domek w różnych kształtach i kolorach i ogrodzenie zewnętrzne w sklepach Maxi Zoo.

Pożywienie i woda

Przed wypuszczeniem królika lub świnki morskiej po raz pierwszy do ogrodu warto przygotować ich do zmiany diety. Wprowadzaj powoli do codziennego żywienia świeżą trawę i zioła, by ich system pokarmowy przystosował się do innego pokarmu.  Zaczynaj od małych ilości, a dzień po dniu zwiększaj porcje.

Gdy Twój pupil będzie już hasał na zewnątrz pamiętaj, by zostawić mu kilka misek z wodą na terenie na którym będzie przebywał.

UDOSTĘPNIJ ARTYKUŁ
PODOBNE ARTYKUŁY