Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Odpowiedni pokarm dla każdej ryby

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Fische fressen Futterflocken.

Największą radością dla każdego akwarysty jest pewnie karmienie ryb. Ponieważ w akwarium panuje duże zamieszanie, gdy ryby gonią za pokarmem. Oferta jest bardzo szeroka: od karmy mrożonej, przez różne rodzaje suchej karmy, żywą karmę, po domowe jedzenie z własnej kuchni. Czym można karmić, zależy całkowicie od Twoich ryb.

Loading...

Mniej znaczy więcej

Aby Twoje ryby dobrze tolerowały pokarm, lepiej podawać małe porcje dwa lub trzy razy dziennie niż jedną dużą. Ryby powinny zjeść oferowany im pokarm w ciągu kilku minut, w przeciwnym razie było to dla nich prawdopodobnie za dużo. Mniej znaczy czasem więcej – zwłaszcza, że ryby nie czują się syte nawet po zjedzeniu dużej ilości pokarmu.

Formy podania karmy suchej

Karma sucha dla ryb występuje w różnych formach do podawania: jako płatki lub tabletki i w formie granulatu, granulek lub pałeczek. Karma w płatkach jest podstawowym pokarmem dla większości ryb ozdobnych. Granulat należy podawać oszczędnie, ponieważ szybko opada na dno, a niezjedzone resztki zanieczyszczają wodę. Tabletki mają tę zaletę, że powoli rozpadają się na dnie i mogą być tam spożywane przez ryby. Jeśli w danym dniu nie ma zbyt wiele czasu na karmienie, warto podawać pałeczki, ponieważ nie rozpadają się i nie mętnieją w wodzie nawet po kilku godzinach, lub można po prostu pominąć posiłek.

Karma mrożona – mrożonki dla mieszkańców akwarium

Karma mrożona to głęboko zamrożona karma, która zazwyczaj jest oferowana w postaci sprasowanej w kostki. Małe ilości rozmraża się bardzo szybko w letniej lub chłodnej wodzie. Karma mrożona jest oferowana w wielu różnych kombinacjach:

Od larw komarów i pcheł wodnych po kawałki małży lub plankton — w zamrażarce można znaleźć wszystko, czego rybne podniebienie zapragnie. Zalety karmy mrożonej są oczywiste: zachowuje ona trwałość dłużej niż inne rodzaje karmy, jeśli jest odpowiednio schłodzona, i może być podawana bezpośrednio po rozmrożeniu.

Warzywa – dla zwierząt na dnie akwarium

Wiele rodzajów warzyw nadaje się na surowo lub po ugotowaniu jako karma uzupełniająca dla mieszkańców akwarium. Ponieważ bardzo szybko tonie, jest szczególnie polecana dla ryb i krewetek żyjących na dnie. Pływające warzywa, takie jak ogórek czy cukinia, są chętnie zjadane np. przez pielęgnice Malawi. Przetworzone warzywa należy zawsze obierać przed podaniem! Warzyw nie należy nigdy pozostawiać w akwarium zbyt długo, ponieważ mogą one silnie zanieczyścić wodę. Dlatego ilość, która nie została zjedzona po 1–2 godzinach, powinna zostać usunięta.

Żywa karma to przysmak dla ryb

Podając żywy pokarm jako dodatkowy przysmak, można od czasu do czasu sprawić rybom przyjemność. Z pewnością nie pogardzą larwami komarów ani pchłami wodnymi. To, jaką karmę ryby tolerują i lubią najbardziej, zależy od ich gatunku oraz – podobnie jak w przypadku ludzi – od ich osobistych preferencji.

Loading...