Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Jak nauczyć psa reagować na imię?

25.10.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Cavapoo biegnie przez łąkę

Pierwszą komendą, której twój szczeniak musi się nauczyć, gdy odbierzesz go od hodowcy, jest znaczenie jego imienia. W idealnym przypadku hodowca bawił się przez kilka ostatnich tygodni z poszczególnymi szczeniakami i przyzwyczaił je do ich imion. Jeśli tak się nie stało, staniesz przed zadaniem, jak nauczyć szczeniaka imienia. Ale nie przejmuj się: szczeniak szybko się tego nauczy, jeśli zwrócisz uwagę na kilka podstawowych kwestii. Zaplanuj te lekcje tak, aby przebiegały w pozytywnej atmosferze i aby piesek kojarzył swoje imię z czymś przyjemnym.

Loading...

Pies powinien spojrzeć na człowieka po usłyszeniu swojego imienia

Znaczenie, jakie imię powinno mieć dla szczeniaka jest następujące: „Uwaga, zwracam się do ciebie. Zaraz wydarzy się coś ważnego dla ciebie”. Szczeniak powinien więc zawsze po usłyszeniu swojego imienia nawiązać kontakt z tobą, na przykład spoglądając na ciebie. Wtedy możesz mu przekazać dalsze informacje, np. polecenie „do mnie”, gdy powinien się zbliżyć, lub po prostu rozpocząć ekscytującą zabawę.

Trenowanie w otoczeniu, które nie rozprasza

Aby szczeniak nauczył się swojego imienia, należy rozpocząć szkolenie w spokojnym otoczeniu, które nie będzie go rozpraszać. W momencie gdy szczenię na ciebie nie patrzy, ale jednocześnie nie jest też całkiem pochłonięte czymś innym, zwróć się do niego po imieniu. Spojrzy na ciebie wtedy z zainteresowaniem, co musisz od razu potwierdzić atrakcyjną nagrodą. Możesz mu dać smaczny kąsek, zaproponować zabawę lub po prostu pogłaskać go. Najważniejsze, aby to, co wydarzy się po tym, jak na ciebie spojrzy, było dla niego pozytywnym doznaniem. Postaraj się więc dopasować nagrodę indywidualnie do swojego podopiecznego i sytuacji.

Naukę imienia należy powtarzać kilka razy dziennie

sJak nauczyć psa imienia skutecznie? Powtarzaj ćwiczenie kilka razy dziennie. Szczególnie ważne jest przy tym, aby działo się to w przyjemnych dla psa okolicznościach. Jeśli masz dzieci, wyjaśnij im, że najpierw tylko dorośli będą mogli wykonywać to ćwiczenie. Jeśli piesek będzie słyszał swoje imię przez cały dzień, ponieważ jedno z dzieci będzie go ciągle wołać, w pewnym momencie straci ono dla niego odpowiednie znaczenie.

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować