Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
10% rabatu z Newsletterem
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze

Chihuahua - charakter, żywienie, pielęgnacja, cena

06.05.2024 - Czas czytania: 10 minuty

Zbliżenie na Chihuahua

Mały wulkan energii z południowym temperamentem. Poznaj wiele ciekawych informacji na temat pochodzenia i chowu chihuahua!

Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie. W parze z niewielkim rozmiarem, idzie jednak ognisty, południowy temperament! Ruchliwie, ciekawskie i odważne chihuahua uwielbią eksplorować świat. Wrażliwe i oddane, pragną nieustannie przebywać w towarzystwie swojego ulubionego człowieka. Nie należy ich jednak traktować jak pieski do torebki – mają znacznie więcej do zaoferowania niż wygląd. Poznaj bliżej rasę psów chihuahua!

Loading...

Pochodzenie psów Chihuahua

Chihuahua to rasa pochodząca z Meksyku, nazwana dokładnie tak samo jak największy stan tego kraju. Jej pochodzenie nie jest jednak do końca jasne. Przypuszczalnie, psy w typie chihuahuy żyły dziko już w okolicach X – XII wieku. Jedna z teorii mówi, że tak zwane techichi oswoili tubylcy za cywilizacji Tolteków. Inna z kolei sugeruje, że rodowód psów chihuahua rozpoczyna się za czasów Azteków lub starożytnego Egiptu.

Znacznie później, a dokładnie w połowie wieku XIX, potomkowie rdzennych mieszkańców Meksyku zaczęli sprzedawać małe pieski chihuahua turystom. W ten sposób, chihuahua trafiła do USA, gdzie na dobre rozpoczęła swoją karierę, stając się już od 1905 pełnoprawną, odrębną rasą.

Chihuahua – charakterystyka rasy

Podsumowanie Chihuahua

Rasa
Chihuahua
Kraj pochodzenia
Meksyk
Klasyfikacja
Psy rodzinne i towarzyszące
Wielkość
Wysokość w kłębie od 15 do 25 centymetrów, w pojedynczych przypadkach do 35 centymetrów
Masa ciała
1,5 do 3 kilogramów
Budowa ciała
Drobna głowa w kształcie jabłka ze spiczastym pyskiem, zakrzywiony ogon
Oczy
Nieproporcjonalnie duże, okrągłe
Uszy
Wysoko postawione
Sierść i umaszczenie
Odmiany długo- i krótkowłose z niewielkim podszerstkiem, sierść miękka i jedwabista; wszystkie kolory
Cechy szczególne
Szybko marznie, zalecamy umieścić w koszyku kocyk do opatulenia
Charakter
Żywiołowy, uważny, przytulaśny, bywa zazdrosny i zbyt pewny siebie
Pielęgnacja
Regularne szczotkowanie, kąpiel co pół roku
Zdrowie
Podatność na trudności w przełykaniu, hipoglikemię, podrażnienie oczu, przemieszczenie rzepki i problemy z zębami

Jak wygląda piesek chihuahua?

Chihuahua to niewielkich rozmiarów pies o stosunkowo zwartej budowie ciała i charakterystycznej głowie w kształcie jabłka. Ma krótką kufę, względnie krótki, nieznacznie zadarty nos, duże, prosto postawione uszy o szerokiej podstawie oraz sporej wielkości, wyraziste oczy – okrągławe i bardzo ciemne. Ważnym wyróżnikiem psów chihuahua jest ogon – a w szczególności sposób jego noszenia. Zgodnie ze wzorcem, powinien być on krótki i wysoko osadzony, charakterystycznie zagięty w kierunku lędźwi.

Zgodnie z wytycznymi Fédération Cynologique Internationale (FCI), u chihuahua akceptowalne są dwie odmiany szaty – długowłosa i krótkowłosa. Umaszczenie może występować we wszystkich odcieniach i kombinacjach kolorystycznych z wyjątkiem merle. Abstrahując od długości sierści i umaszczenia, w przypadku chihuahua można również wyróżnić dwa rodzaje budowy ciała. Tak zwany typ cobby charakteryzuje się bardziej zwartą, mocną sylwetką, natomiast typ derry ma dłuższe łapy.

Co ciekawe, choć standard rasy jest zdefiniowany pod względem wielu aspektów, próżno szukać w nim informacji na temat akceptowalnej wielkości psa. Zwykle jednak, dorosły pies chihuahua osiąga wysokość w kłębie od 15 do 25 centymetrów (w niektórych przypadkach do 35 centymetrów).  Jasno jest natomiast określone to, ile powinna ważyć chihuahua – wedle aktualnego wzorca, idealna waga psów tej rasy zamyka się przedziale od 1,5 do 3 kilograma.

Chihuahua charakter

Chihuahua to temperamentny, figlarny i łaknący kontaktu z człowiekiem pies o wielu obliczach. Ma ufną i wrażliwą naturę, przez co bardzo mocno przywiązuje się do swojej rodziny. Jednocześnie jest wyjątkowo odważny, nierzadko zaczepny, ciekawski i ruchliwy. Uwielbia być w centrum zainteresowania. Chihuahua doskonale wie, jak wysunąć się na pierwszy plan, gdy czuje, że poświęca mu się zbyt mało uwagi. Choć często mówi się, że psy tej rasy to małe „szczekacze”, przy odpowiednim wychowaniu można je z powodzeniem ułożyć.

Typowa dla charakteru pieska chihuahua nadmierna pewność siebie przejawia się również w zachowaniu wobec obcych. Towarzyski i kontaktowy, ma silnie rozwinięte zachowania stadne. Dobrze czuje się w obecności innych psów i nieznajomych sobie osób. Akceptuje starsze dzieci, lecz nie nadaje się dla maluchów – przede wszystkim z uwagi na swoje wyjątkowo niewielkie rozmiary.

Trzeba pamiętać, że choć chihuahua są niewielkie, uwielbiają być rozpieszczane i często godzą się na wiele, nie są jednak żywymi zabawkami i nie powinny być tak traktowane. To inteligentne psy, które wymagają ruchu i odpowiednich wyzwań umysłowych. Nie dla nich stereotypowe noszenie w torebce!

Chihuahua długowłosy a chihuahua krótkowłosy

Obecnie chihuahua występuje w odmianach długowłosych i krótkowłosych, przy czym pierwotną formą jest chihuahua krótkowłosy. W przeciwieństwie do odmian krótkowłosych, chihuahua długowłosy ma dłuższą sierść, szczególnie na klatce piersiowej, uszach, łapach, ogonie i grzbiecie. Sierść chihuahua długowłosego może być gładka lub lekko falista.

Co ciekawe, widoczne różnice w okrywie włosowej, często znajdują przełożenie na różnice w charakterze! Podczas gdy chihuahua długowłosy wydaje się być łagodny i układny, chihuahua krótkowłosy często zachowuje się energicznie i próbuje przejąć inicjatywę.

Różnice w sposobie bycia można wytłumaczyć faktem, że w przeszłości psy chihuahua były prawdopodobnie kojarzone z pomeranianami i papillonami, w celu uzyskania odmiany z dłuższą sierścią. Niemniej jednak, choć odmiana rasy może w pewien sposób predysponować czworonoga do określonych zachowań, to nie długość sierści decyduje o usposobieniu. Każdy osobnik ma swój indywidualny charakter, dlatego nawet krótkowłosy chihuahua może być łagodniejszy i bardziej zrównoważony niż ten długowłosy.

Brązowy długowłosy Chihuahua siedzący na pudełku

Wychowanie i szkolenie chihuahua

Dobre wychowanie chihuahua to gwarancja przyjemnego i spokojnego wspólnego życia. Dobrze, by rozpoczynało się, gdy jest on jeszcze szczeniakiem. Odpowiednio zsocjalizowany i wychowany pies, nie powinien bać się innych ludzi, zwierząt, głośnych dźwięków, nieznanych sytuacji itp. Ważne jest również, aby nie reagował agresywnie w codziennych sytuacjach i był w stanie, bez niszczenia wyposażenia domu, zostawać w nim sam na kilka godzin.

Chihuahua to inteligentny i bystry pies, który potrzebuje uwagi. Pomimo tego, że jest mały, jest normalnym czworonogiem o typowych, psich zachowaniach, potrzebach i upodobaniach, w których niczym nie odbiega od większych osobników. Oczywiście małe gabaryty nie są bez znaczenia – zwłaszcza przebywając w tłocznych miejscach należy na drobnego chihuahuę szczególnie uważać.  Istotny jest także wybór odpowiednich akcesoriów. Na spacerze o wiele lepiej sprawdzą się wygodne szelki dla psa niż obroża.

Ze względu na żywiołowy charakter chihuahuy, jego wrodzoną ciekawość i sporą ruchliwość, warunkiem koniecznym jest zapewnienie mu dużej dawki zróżnicowanej aktywności fizycznej i takiej, która będzie pobudzać go intelektualnie.  Jak każdy inny pies, chihuahua uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Frajdę sprawiają mu zarówno spacery, jak i nauka nowych sztuczek czy różne psie sporty – w tym mini agility czy obedience.

Ważne, aby podczas szkolenia postępować konsekwentnie i regularnie ćwiczyć z psem, aby mógł w optymalny sposób przyswoić to, czego się nauczył, a nawet w obliczu rozpraszaczy reagował w taki sam sposób, jaki został wyćwiczony w czasie treningów.

Jak każda inna rasa psów, chihuahua ma swoje cechy szczególne, które są istotne podczas szkolenia. W wychowaniu i szkoleniu psa warto mieć na uwadze jego wrażliwą naturę, a samą naukę oprzeć na łagodnym podejściu do psa, a także pozytywnym wzmocnieniu pożądanych zachowań.

Na jak długo chihuahua może zostać sam w domu?

Chihuahua to pies szczególnie wrażliwy i przywiązany do swojego właściciela. Nienauczony samotności, pozostawiony sam w domu, z pewnością doświadczy ogromnego stresu. Z tego względu, ważne jest, aby już od najmłodszych lat przyzwyczajać psa do tego typu sytuacji, ale wypracowanej tolerancji na rozłąkę nie nadużywać, a w czasie naszej nieobecności zapewnić mu różne zajęcia. Dobrym pomysłem może być pozostawienie ulubionego gryzaka dla psa czy też inteligentnych zabawek, które zajmą go przez dłuższą chwilę.

Aby sprawdzić, co porabia chihuahua lub jak sobie radzi sam w domu, można mieć go na oku za pośrednictwem zamontowanej kamery. Nawet jeśli pies jest przyzwyczajony do samotności, nie powinien zostawać on bez opieki zbyt długo. Regularne pozostawianie psa chihuahua samego w domu na co najmniej sześć godzin, będzie w dłuższej perspektywie druzgocące dla jego psychiki. W takiej sytuacji rozwiązaniem może być znalezienie dla psa opiekuna na czas rozłąki.

Żywienie chihuahuy

Chihuahua może jeść zarówno gotową karmę dla psów, jak również pokarm surowy. Decydując się na BARF należy zadbać o właściwe zbilansowanie diety, pamiętając przy tym o stosownej suplementacji. Sięgając po mokrą lub suchą karmę dla psa, zaleca się kupować pokarm wysokiej jakości – bogaty w białko, odpowiednią ilość tłuszczów oraz zdrowe źródła węglowodanów. Dobrym wyborem może być karma dedykowana małym rasom psów.

Ile powinien jeść chihuahua? Zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię muszą być dopasowane indywidualnie do wieku i rozmiaru psa oraz jego aktywności. Z uwagi na fakt, że pieski chihuahua mają małe żołądki, ważne jest także odpowiednie rozłożenie dziennej porcji pokarmu na 3 – 4 mniejsze posiłki. Z racji predyspozycji do odwadniania, istotne jest także zapewnienie psu stałego dostępu do miski ze świeżą wodą.

Jak pielęgnować psa rasy chihuahua?

Pielęgnacja i higiena psa nie sprawia większych problemów. Wbrew pozorom, piesek chihuahua nie wymaga skomplikowanych zabiegów, jednakże, jak każdy inny pies, potrzebuje kompleksowej opieki.

Z uwagi na predyspozycje rasy do problemów z kamieniem nazębnym oraz kanalikami łzowymi, duże znaczenie ma w szczególności odpowiednia pielęgnacja oczu i uszu oraz kontrola stanu uzębienia i dziąseł. Ważne jest także przycinanie pazurów oraz sprawdzanie stanu gruczołów okołoodbytowych.

O regularnym szczotkowaniu psa trzeba pamiętać w szczególności w czasie linienia. Poza okresem wymiany okrywy włosowej, chihuahuę długowłosą można czesać co 2 dni z kolei odmianę krótkowłosą, 1 – 2 razy na tydzień. Gumowa rękawica i miękka, gęsta szczotka z włosia dobrze sprawdzą się w przypadku odmian krótkowłosych. Chihuahuy długowłose powinno wyczesywać się przy pomocy rzadszej szczotki oraz grzebienia z szerzej rozstawionymi, obrotowymi zębami. Kąpiel psa należy przeprowadzać mniej więcej co miesiąc lub częściej w razie potrzeby.

Często zadawanym pytaniem przez początkujących opiekunów jest to, dlaczego chihuahua się trzęsie. Przyczyny takiego zachowania mogą być różne. Zwykle spowodowane jest to jednak tym, że psu jest po prostu zimno. Szybkie wychładzanie się ciała jest znamienne dla mniejszych ras, dlatego dobrze jest zaopatrzyć swoją chihuahuę w specjalną odzież dla psów – zwłaszcza na chłodniejsze miesiące.

Ile żyją Chihuahua?

Średnia długość życia chihuahua wynosi około 16 lat i zwykle jest tym dłuższa, im większe jest zwierzę. Oczywiście to, ile żyć będzie pies, zależne jest nie tylko od czynników genetycznych, ale i wielu innych kwestii – w tym żywienia, poziomu aktywności, zapewnianej opieki weterynaryjnej czy warunków środowiskowych. Pomimo tego, że pieski chihuahua prezentują się dość delikatnie, uchodzą za względnie zdrową i wytrzymałą rasę.

Chihuahua z hodowli – o czym pamiętać?

Przymierzając się do zakupu szczeniaka chihuahua, zalecamy, by upewnić się, że pochodzi on z legalnej, dobrze prowadzonej hodowli. W pierwszej kolejności zaleca się sprawdzenie, czy hodowca zrzeszony jest w Związku Kynologicznym w Polsce (ZKwP). Następnie, jeszcze przed wzięciem psa, warto przynajmniej raz odwiedzić hodowlę, co pozwoli upewnić się, że jej właściciel traktuje swoje psy odpowiedzialnie i służy pomocą w razie jakichkolwiek pytań dotyczących rasy.

Uwaga: Istnieje jeszcze mniejsza wersja już i tak małego chihuahua – tzw. minichihuahua lub teacup chihuahua. Trzeba wiedzieć, że sprzedażą takich psów trudnią się zwykle pseudohodowle. Nadmiernie zminiaturyzowane osobniki są bowiem niesłychanie podatne na różne choroby genetyczne i mocno obciążone zdrowotnie. W rezultacie psy te mogą wieść życie pełne cierpienia. Zwykle doświadczają też przedwczesnej śmierci, dożywając zaledwie 4 lat. Z tego też względu, chihuahua miniaturka nie jest uznawana przez kynologiczne organizacje, a jej hodowli nie podejmują się osoby, którym zależy na dobru zwierząt.

Przypominamy, że zakup szczeniaka chihuahuy z hodowli nie jest jedyną opcją, kiedy zależy nam akurat na psie tej rasy. Bardzo często zdarza się, że osoby prywatne zmuszone są z różnych powodów – osobistych lub zdrowotnych – znaleźć nowy dom dla swojego czworonoga. Nierzadko na psa chihuahua (lub kundelki do niego podobne) natrafić można w schroniskach lub organizacjach zajmujących się ochroną zwierząt.

Chihuahua cena

Ile kosztuje chihuahua? Cena za szczeniaka z rodowodem z legalnej hodowli waha się zwykle w granicach 5000 – 7000 zł. Wiele jednak zależy od renomy hodowli, jej lokalizacji, linii hodowlanej czy miotu, z jakiego pochodzi pies. Wzięcie pieska chihuahua ze schroniska lub innej organizacji zajmującej się ochroną zwierząt, wymaga natomiast zwykle wyłącznie wniesienia opłaty za adopcję.

Chihuahua to niesamowicie urocza mała rasa psów, ale warto również poznać inne małe rasy, takie jak:

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować