Bezpłatna wysyłka  od 99 zł.  osiągnięto
45 dni na darmowy  zwrot
Ponad  9.000 produktów
Wysyłka jest teraz bezpłatna.

Piasek i ściółki dla ptaków w sklepie online Maxi Zoo

Nadal powszechnie przyjmuje się, że drobnoziarnisty piasek zmieszany z wapnem i żwirkiem jest artykułem czysto higienicznym. Jednak w przypadku ptasiego domu nie jest to takie proste.

Do czego potrzebne są piasek lub inne ściółki dla ptaków?

Bez względu na to, czy masz papużkę falistą, kanarka czy ptaka egzotycznego, w żadnej klatce nie może zabraknąć piasku dla ptaków. Jest to specjalnie przygotowany, okrągłoziarnisty i gratowany piasek kwarcowy. Jako piasku dla ptaków nie można w żadnym wypadku używać piasku z plaży ani przeznaczonego do piaskownic: ziarna takiego piasku są zbyt ostre i grube, a ponadto piasek ten zawiera domieszki, tj. sól lub mikroorganizmy.

 

  • Higiena w klatce: po pierwsze, piasek dla ptaków to chłonna ściółka pełniąca funkcje higieniczne. Wiąże ciecz z ptasich odchodów, dzięki czemu zabezpiecza dno klatki przed trudnymi do usunięcia zabrudzeniami.
  • Pielęgnacja piór: ptaki lubią od czasu do czasu kąpać się w piasku. Ziarna piasku w piórach pomagają pozbywać się pasożytów, jak wszoły czy roztocza. Piasek dla ptaków jest więc niezbędny dla ich higieny osobistej. W tym celu zaoferuj ptakom osobną miskę, którą najlepiej powiesić.
  • Wspomaganie metabolizmu: żwirek mineralny nie jest właściwie piaskiem dla ptaków, ale drobno pokruszonymi muszlami. Jest bardzo ważny dla zachowania równowagi mineralnej i właściwego metabolizmu u ptaków. Gdy dziobią żwirek, połykają „kamyki” o różnych rozmiarach, które działają w ptasim żołądku jak tarka i pomagają rozdrabniać jedzenie. Ponieważ ptaki nie potrafią przeżuwać, muszą wspomagać się tzw. gastrolitami, czyli znajdującymi się w żołądku kamykami i ziarnami piasku. Ważne jest, aby podawać ptakom żwirek w oddzielnej, czystej misce.

Olejek anyżowy dodawany do piasku dla ptaków ma właściwości dezynfekujące i przyjemny dla ludzkiego nosa, świeży zapach. Oferujemy piasek dla dużych i małych ptaków dostarczany przez znanych dostawców, tj. Vitakraft, Chipsi, Sanicat, Versele-Laga czy MultiFit.

Ile piasku dla ptaków potrzebuję?

Warstwa piasku w dolnej części klatki nie powinna być zbyt cienka. Najlepiej rozsypać na podłożu klatki warstwę o grubości 0,5 do 1 centymetra. Jeśli z jakiegoś powodu wolisz używać innej ściółki dla ptaków, np. granulatu bukowego, sproszkowanego korka lub konopi, nadal podawaj ptakom piasek w misce. 

Jak często należy wymieniać piasek dla ptaków?

W zależności od liczby ptaków w klatce lub w wolierze należy wymieniać piasek mniej więcej co trzeci dzień, nigdy nie rzadziej raz w tygodniu. W okresie przejściowym możesz usuwać odchody z klatki specjalną łopatką. Nawiasem mówiąc: jeśli to możliwe, nie wyrzucaj zużytego piasku dla ptaków do zwykłych śmieci domowych, ale do pojemnika na odpady biodegradowalne. W żadnym wypadku nie wysypuj go do toalety.

Filtr
usuń wszystkie

Dla zapytania “” znaleźliśmy 15 odpowiedzi.