Bezpłatna wysyłka  od 99 zł.  osiągnięto
45 dni na darmowy  zwrot
Ponad  9.000 produktów
Wysyłka jest teraz bezpłatna.

Ściółka dla gryzoni i małych zwierząt w sklepie online Maxi Zoo

Ściółka dla małych zwierząt: odpowiednio chłonne podłoże zapewniające możliwość kopania

Ściółka dla małych zwierząt jest nieodzownym elementem w hodowli gryzoni oraz królików. Ten wyjątkowo chłonny materiał służy jako podłoże oraz wypełnienie kuwety. Wchłania odchody i wilgoć oraz zapewnia odpowiednią higienę. Małe gryzonie takie jak chomiki i myszy wykorzystują grubą warstwę ściółki do kopania oraz jako miejsce kryjówki. Wybór materiałów jest niezwykle szeroki: różne warianty ściółki dla gryzoni proponują producenci tacy jak JR Farm, Naturhof Schröder, Bunny, MulitFit, Chipsi oraz wielu innych.

Jaka ściółka dla gryzoni będzie odpowiednia dla mojego pupila?

Trociny dla gryzoni produkowane są z różnych materiałów. Niezwykle istotne jest, aby był to materiał organiczny, który nie będzie stanowił zagrożenia dla naszego ulubieńca. Najlepiej przetestować różne warianty: szybko zorientują się Państwo, który produkt najbardziej spodobał się pupilowi.
 
  • Ściółka drewniana: Wióry z miękkiego drewna to najpopularniejszy materiał wykorzystywany do ściółki. W przypadku wiórów na bazie drzew iglastych należy pamiętać, że mogą one wydzielać olejki eteryczne, które mogą podrażniać drogi oddechowe mniejszych zwierząt, takich jak chomiki.
  • Ściółka słomiana: Dostępna jest w formie granulatu. Granulki słomy wykonane są z rozdrobnionych i prasowanych włókien słomianych. Ich dużą zaletą jest wysoka chłonność, ponieważ pojedyncze granulki mocno pęcznieją. Niemniej jednak materiał słomiany nadaje się jedynie jako podściółka, która powinna być uzupełniona grubą warstwą innego materiału (np. samej słomy). Nie nadaje się do kopania.
  • Ściółka konopna sprawia wprawdzie wrażenie nieco zdrewniałej, jednak doskonale wiąże wilgoć i nie pyli. Produkowana jest poprzez zeskrobywanie warstw z łodyg konopi.
  • Ściółka kukurydziana nadaje się doskonale do wyłożenia kuwety, jednak w przypadku małych gryzoni nie powinna być jedynym materiałem. Jest zbyt twarda dla delikatnych łapek tych zwierząt.
  • Płatki papierowe lub płatki z włókien celulozowych: Są szczególnie lubiane przez myszy oraz chomiki jako dodatek do ściółek w granulkach, ponieważ doskonale stabilizują podłoże. Są idealne do kopania tuneli.
  • Włókna lniane lub bawełniane: Ściółka lniana nie pyli i produkowana jest z rozdrobnionych łodyg lnu. Oba rodzaje dobrze wchłaniają wilgoć i są niezwykle miękkie.

Czy żwirek dla kota może spełniać rolę ściółki dla małych zwierząt?

Na rynku dostępny jest żwirek silikatowy, który nadaje się zarówno dla kotów, jak i dla małych zwierząt. Ze względów bezpieczeństwa należy jednak stosować go jedynie do wykładania kuwety gryzonia, a nie jako podłoże klatki.

Gdzie można wyrzucić zużytą ściółkę?

W przeciwieństwie do żwirku dla kota ściółki na bazie materiałów roślinnych takich jak drewno, słoma czy też papier są biodegradowalne. Do pojemnika z odpadami organicznymi można jednak wyrzucać jedynie ściółkę niezawierającą zanieczyszczeń. Resztki odchodów należy zaś usuwać, wyrzucając je do pojemnika z odpadami nieprzetwarzalnymi. Do wydobywania pozostałości odchodów z klatki doskonale sprawdza się łopatka do żwirku.

 
Filtr
usuń wszystkie
Filtr
usuń wszystkie

Dla zapytania “” znaleźliśmy 46 odpowiedzi.