Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Strajk głodowy czy choroba? Dlaczego Państwa kot przestaje jeść?

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Katze schaut in ihren Napf

Jeśli Państwa tygrysek jak zwykle wyczekuje przy misce, aż sięgną Państwo po karmę, ale nagle zostawia jedzenie nietknięte bez wyraźnego powodu, coś jest nie tak. Nagły brak zainteresowania jedzeniem może mieć nieszkodliwe przyczyny. Z pewnością i Państwu zdarzają się dni, w których po prostu nie mają Państwo apetytu. Kociak może przestać jeść z różnych powodów. Jeśli jednak kot o normalnie zdrowym apetycie zjada niewiele lub nie je przez kilka dni i przejawia ogólnie złe samopoczucie, należy natychmiast skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Loading...

Dlaczego kot odmawia jedzenia?

Jeśli kot nawet nie chce spojrzeć w stronę miski z karmą, przyczyny mogą być błahe. Na przykład w przypadku swobodnie poruszającego się kota może zdarzyć się, że zwierzę jest po prostu pełne. Być może właśnie złapał i zjadł mysz lub odkrył, że sąsiad też serwuje jedzenie. Jeśli Państwa tygrysek spróbuje jedzenia z miski innego czworonoga i stwierdzi, że tam lepiej mu smakuje, możliwe, że zbojkotuje karmę serwowaną przez Państwa.

Ostre problemy trawienne mogą być kolejną przyczyną braku apetytu. W przypadku rozstroju żołądka kot instynktownie wie, co nie jest dla niego odpowiednie w danej chwili i unika spożywania pokarmu, dopóki nie nastąpi poprawa. Jeśli kot wymiotuje krótko po zjedzeniu pewnego pokarmu, zapamiętuje to i od tej pory będzie go unikał. Podobny odruch występuje u ludzi, gdy na samą myśl o pewnym produkcie lub jego zapachu pojawiają się nudności.
Jeśli kot znajduje się w silnie stresującej sytuacji, ma zły nastrój lub przeżywa okres godowy, może to również wpłynąć na spadek jego apetytu. W końcu otoczenie może również mieć wpływ na przyjmowanie pokarmu, na przykład naruszony spokój w miejscu karmienia, złe położenie miski lub wysokie letnie temperatury.

Kot tabby je karmę z pomarańczowej miski

Jakie mogą być przyczyny organiczne?

Jeśli kot nie je i powyższe przyczyny są wykluczone, odmowa jedzenia może mieć poważne przyczyny organiczne. W tej sytuacji weterynarz powinien niezwłocznie wyjaśnić przyczynę. Brak apetytu jest częstym objawem różnych chorób.

Co może być nie tak z karmą?

Jeśli okoliczności zewnętrzne i przyczyny organiczne można wykluczyć, przyczyny nagłej utraty apetytu należy szukać bezpośrednio w karmie.

Jak pobudzić koci apetyt?

Zadbaj o spokój i ciszę w miejscu karmienia. Miska z karmą powinna być umieszczona w zacisznym miejscu, gdzie kot może w spokoju zjeść swój posiłek. Jeśli mają Państwo kilka kotów, każdy z nich powinien mieć swoją miskę, aby każde zwierzę mogło jeść w spokoju bez aktów zazdrości o karmę. Mokrą karmę można nieco podgrzać. Wzmocni to jej zapach i sprawi, że będzie bardziej atrakcyjna dla kota. Składniki karmy o silnym zapachu pomagają uczynić nielubiane przez kota jedzenie bardziej kuszącym. Do bezsmakowej żywności dietetycznej można dodać odrobinę sosu z tuńczyka. Warto pobudzić typowy dla kota instynkt łowiecki i sprawić, by jedzenie stało się elementem zabawy. Piłka z przekąską, zabawy w chowanego z ukrytym jedzeniem i nagrodami zachęcą zwierzę do polowania na jedzenie, a w efekcie do jego spożycia.

Przegląd możliwych chorób

gorączka

Przeziębienie

Zatrucie

Panleukopenia i kocia białaczka

Problemy z uzębieniem/stany zapalne w obszarze gardła

Pasożyty (na przykład tasiemiec)

Niewydolność nerek

Wiek

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?