Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Bezpłatna wysyłka od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Odrobaczanie kota - jak pomóc swojemu pupilowi

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Kot leżący na stole u weterynarza i głaskany przez lekarza

Bardziej nieapetycznie się nie da: zarobaczone zwierzę nosi w sobie żywe organizmy, które w jego ciele parują się, rozmnażają i składają jaja. Dla wielu gatunków pasożytów taki sposób życia gwarantuje sukces, co często odbywa się kosztem organizmu gospodarza. Kot cierpiący z powodu chorobowego zarobaczenia wykazuje wiele objawów przedmiotowych i podmiotowych. Zdarza się, że koty domowe są atakowane przez robaki: jaja robaków mogą zostać przeniesione do domniemanie bezpiecznego domu, przyczepiając się do butów. Na to pomoże tylko jedno – regularne odrobaczanie.

Loading...

W jaki sposób robaki pasożytują na kotach?

Robaki mogą przenosić się do ciała kota na różne sposoby. Zazwyczaj zarażone zwierzęta – nie muszą to być koty – wydalają jaja robaków wraz z kałem. Przeniesienie następuje wówczas poprzez bezpośredni kontakt z fekaliami lub larwami robaków, ale także poprzez pośredni kontakt, np. przez mleko matki lub surowe mięso, jeżeli otrzymują one dietę BARF lub splądrują lodówkę. Także muchy i robaki mogą przyczyniać się rozprzestrzeniania się infekcji pasożytniczych. Robaki, larwy i ich jaja mogą przedostać się drogą oralną lub przez krew i skórę.

Najczęstsze robaki u kotów to:

  • Glisty ludzkie: Ich larwy mogą być przenoszone oralnie z mlekiem matki i rozwijają się w jelitach do osiągnięcia postaci dorosłej.
  • Tęgoryjec, którego jaja są wydalane z kałem, rozwija się na zewnątrz do postaci larwalnej i przedostaje się do organizmu przez skórę, gdzie rozwija się do postaci znoszącej jaja.
  • Tasiemce, szczególnie tzw. tasiemiec psi, mogą być przenoszone nawet przez pchły. Ich larwy przenoszą się wraz z krwią z jednego zwierzęcia na drugie. Dalszymi drogami infekcji są zwierzęta będące ofiarami drapieżców, jak ptaki i gryzonie. W zależności od gatunku tasiemca, pasożyty te mogą osiągać długość do 80 cm.

Uwaga: Każdy z tych rodzajów robaków może przenieść się na człowieka. Szczególnie niebezpieczny jest tasiemiec lisi, który okazjonalnie rozprzestrzenia się, wykorzystując koty jako swoich gospodarzy pośrednich. O ile tasiemiec ten nie wywołuje u kotów prawie żadnych objawów, w przypadku ludzi może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby. Podczas odrobaczania kota trzeba koniecznie zwrócić szczególną uwagę na higienę i farmakologiczne środki zaradcze, a także porozmawiać w razie wątpliwości ze swoim własnym lekarzem rodzinnym na temat odpowiednich środków przeciwdziałających w przypadku podejrzenia infekcji.

Kot tabby z niebieską obrożą leżący w słońcu na łące

Jak robaki oddziałują na koty?

Zakażenie endopasożytami takimi, jak robaki, nie musi koniecznie przekształcić się w ostry stan chorobowy. Normalnie silne koty mogą czasami służyć robakom za gospodarzy pośrednich, nie zapadając na infekcję pasożytniczą. Inne koty cierpią z powodu chorób wywołanych obecnością robaków, w medycynie określanych mianem helmintozy (robaczycy). Decydujący dla zachorowania jest, obok ogólnego stanu zdrowia kota, rodzaj robaka.

Do ogólnych objawów zalicza się zmęczenie i znużenie zwierzęcia, utrata wagi, utrata sierści, w przypadku młodych kotów często wzdęty brzuch. Do tego może ponadto dojść ciężkie gojenie się ran oraz zapadalność na inne choroby.

Jak mogę odrobaczyć koty?

Nie istnieje szczepienie chroniące przed zarobaczeniem. Zamiast tego koty, szczególnie te wychodzące na zewnątrz, którym zdarza się upolować myszkę, zostały poddawane regularnemu odrobaczaniu. Zaleca się, aby dorosłym zwierzętom kwartalnie podawane były środki odrobaczające. W przypadku kotów mieszkających w domu, należy przynajmniej raz w roku sprawdzić kał pod kątem obecności robaków i w razie konieczności przeprowadzić odrobaczanie. Prosimy koniecznie omówić te środki z lekarzem weterynarii – poleci on także odpowiedni preparat. W przypadku odrobaczania nie muszą Państwo udawać się z kotem do gabinetu: dzięki nowoczesnym substancjom aktywnym o działaniu miejscowym mogą Państwo jako właściciele samodzielnie podawać środek odrobaczający. Oszukiwanie kota, aby podać mu tabletkę lub pastę, nie jest już dzisiaj konieczne.

Skutki obecności w organizmie najczęściej pasożytujących robaków to:

  • Glisty ludzkie: Kał kota ma papkowatą konsystencję, do tego dochodzi rozczochrane lub wypadające futro, wysychanie i utraty wagi. W przypadku młodych osobników możliwe są deformacje szkieletu, zapalenie otrzewnej i w najgorszym wypadku niedrożność jelit.
  • Tęgoryjec pasożytuje w jelicie cienkim. Tam wgryzają się w błonę śluzową i żywią się krwią. Możliwe następstwa to utrata masy ciała, niedokrwistość i biegunka.
  • Tasiemce żywią się bolusem pokarmowym obecnym w przewodzie pokarmowym i pozbawiają organizm kota składników odżywczych. Powoduje to utratę apetytu, zwierzęta chudną, a sierść staje się zwichrzona. Ponieważ części tasiemca są wydalane przez odbyt, dochodzi do silnego swędzenia, które zwierzę próbuje załagodzić poprzez tzw. saneczkowanie.

Na co muszę zwracać uwagę podczas odrobaczania kotów?

Zarobaczenie mogą Państwo czasami zobaczyć gołym okiem – wówczas, podczas czyszczenia kuwety dla kotów odkrywają Państwo obecność martwych lub jeszcze poruszających się robaków oraz fragmentów robaków. Również w wymiocinach tygryska można gołym okiem stwierdzić obecność robaków. Na podstawie badania kału lekarz weterynarii może potwierdzić, jaki rodzaj pasożyta obecny jest w organizmie kota, i zalecić odpowiednie leczenie. Polega ono na podaniu leków przeciwrobaczych, zwanych również lekami przeciwpasożytniczymi. Zawarta w tych lekach substancja aktywna uśmierca robaki w postaci dorosłej, jak również w postaci larwalnej. Aby wyeliminować wszystkie pokolenia populacji robaków, konieczne jest ponowne przeprowadzenie odrobaczenia.Także kocięta mogą zarazić się robakami poprzez łono matki lub poprzez mleko matki. Ważne jest zatem, aby podać ciężarnej kotce, a później także urodzonym kociętom, odpowiedni lek przeciwrobaczy. Silnie zarobaczone zwierzęta powinny zostać odrobaczone zanim poddane zostaną wymaganym szczepieniom – silne zarobaczenie może negatywnie oddziaływać na skuteczność szczepionki.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?