Bezpłatna wysyłka  od 99 zł.  osiągnięto
45 dni na darmowy  zwrot
Ponad  9.000 produktów
Wysyłka jest teraz bezpłatna.

Produkty i akcesoria do wyposażenia stawów w sklepie online Maxi Zoo

Staw stanowi nie tylko idylliczny klejnot w ogrodzie, ale także dom dla ryb i innych jego mieszkańców. Znajdą Państwo u nas szeroki asortyment wysokiej jakości produktów i akcesoriów do oczek wodnych oraz stawów, które zapewniają dostosowaną do gatunku hodowlę oraz sprawiają że zwykły staw staje się przyciągającą wzrok atrakcją. Miłej zabawy podczas poszukiwań w naszym sklepie z akcesoriami do oczek wodnych i stawów!

Jakie urządzenia do stawów i oczek wodnych są ważne przy tworzeniu prawidłowo funkcjonującego ekosystemu?

Istnieje wiele różnych wariantów systemów stawowych. Od małego stawu ogrodowego ze strumieniem do spławnej powierzchni wody – dla miłośników stawów granice w ich projektowaniu nie istnieją. Ekosystem stawu w idealnym przypadku reguluje się sam: Szkodliwe substancje, np. odchody zwierzęce, spadające liście i inne pozostałości roślin i pokarmu, są rozkładane przez mikroorganizmy, tj. nicienie, orzęski i inne bakterie. Pomagają w tym również rośliny oraz glony. Jeśli jednak brakuje równowagi w stosunku ilości ryb do wielkości stawu, konieczne staje się użycie specjalnych akcesoriów do oczka wodnego, który umożliwią utrzymanie cyklu ekologicznego. Skutkiem braku równowagi jest na przykład przyspieszanie wzrostu glonów przez odchody ryb, co zmniejsza zawartość tlenu w wodzie i ogólnie pogarsza jej jakość. 

W naszym sklepie znajdą Państwo wydajne filtry i pompki do oczek wodnych oraz stawów, które przetłaczają wodę, stymulując naturalną przemianę materii stawu. Pompa działa przy tym jak napowietrzacz do stawu: ruch wody zaopatruje staw w nowy tlen i pompuje większe szkodliwe substancje do filtra. Oprócz czyszczenia mechanicznego, odpowiednie mikroorganizmy zapewniają biologiczne oczyszczanie systemu stawowego. Osiadają one na materiale filtracyjnym i przekształcają amoniak i azotyny w azotany, które mogą być wchłaniane przez rośliny wodne.

Mniejsze oczka ogrodowe wymagają co najmniej jednego filtra wewnętrznego składającego się z kombinowanej pompy i filtra. Ekosystem większych zbiorników wodnych i strumieni odpowiednio wspierają kompletne systemy filtrów do stawów. Pompka do oczka wodnego lub stawu funkcjonuje niezależnie od filtru. Jeśli staw jest zamieszkiwany przez karpie koi, niezbędne stają się filtry komorowe. Są one przystosowane do dużych karpi koi i ich potrzeb żywieniowych. Jeśli wydajność filtra nie jest wystarczająca, urządzenia do stawów i oczek wodnych można uzupełnić o oczyszczacz wody UV, w którym mikroorganizmy są zabijane. Resztki są następnie usuwane przez zamontowany filtr.

Jakie produkty do pielęgnacji stawu i oczka wodnego nadają się do regularnego czyszczenia?

Zainstalowane na stałe urządzenia do stawów i oczek wodnych gwarantują długotrwałą równowagę ekosystemu. Z naszymi produktami do pielęgnacji stawu i oczka wodnego mogą Państwo również usuwać pojedyncze zanieczyszczenia. Liście i inne ciała obce znajdujące się w wodzie i na wodzie można łatwo usunąć na przykład za pomocą podbieraka. Również skimmery uwalniają powierzchnię wody od liści i innych zanieczyszczeń. W zależności od konstrukcji są one zainstalowane w stawie lub swobodnie unoszą się na wodzie jako obiekty pływające.

Jeśli jednak dojdzie do nadmiernego tworzenia się glonów, wysokowydajne produkty pielęgnacyjne z naszego asortymentu wspomogą rozwój mikroorganizmów rozkładających szkodliwe substancje i pobudzą siłę samooczyszczania się stawu. Ponadto do intensywnego czyszczenia oferujemy Państwu odkurzacze do szlamu. Aby zapewnić dopływ tlenu do ryb i ekosystemu nawet podczas zimy, w naszej ofercie dostępne są pływaki zapobiegające zamarzaniu wody w określonych miejscach. Pozwala to na uwolnienie się gazów fermentacyjnych i pobieranie tlenu. 

Jakie akcesoria do oczka wodnego lub stawu pozwalają stworzyć stylowe dekoracje?

Dzięki odpowiednim akcesoriom można zapewnić hodowlę zwierząt w stawie, która będzie dostosowana do danego gatunku. Dopasowane akcesoria dekoracyjne tworzą również wysoką wartość rekreacyjną dla ich właściciela. Mogą Państwo wybierać spośród szerokiej oferty produktów i dekoracji, które poprawią wygląd stawu i stworzą relaksujące tło w Państwa ogrodzie. Pływające wyspy roślinne można wykorzystać do stworzenia atrakcyjnych akcentów na wodzie. Lustrzane piramidy dekoracyjne także przyciągają wzrok, a do tego odstraszają czaple. Pompy fontannowe wzbogacają staw o atrakcyjne obrazy wodne, a swoim dźwiękiem chlapania tworzą relaksujące tło muzyczne.  

Jak prawidłowo karmić ryby i innych mieszkańców stawu?

W przypadku odpowiednio zwymiarowanych stawów naturalny plankton i owady latające opadające na powierzchnię wody stanowią dobrą bazę żywieniową dla ryb. Aby zapewnić wystarczające i dostosowane do danego gatunku odżywianie, mogą Państwo dodatkowo zadbać o karmienie swoich karpi koi, karasi złocistych i innych. Może to stać się konieczne w szczególności w przypadku mniejszych stawach ogrodowych, gdzie naturalne zaopatrzenie w żywność może nie być wystarczające. W zależności od pory roku powinno się karmić ryby do dwóch razy dziennie. Odpowiedni pokarm i forma podawania zasadniczo zależą od wieku ryb i warstwy wody, w której żyją. Znajdą Państwo u nas duży wybór wysokiej jakości karmy dla ryb dostosowanej do danego gatunku, która jest bogata w witaminy i minerały oraz dostarcza mieszkańcom stawu niezbędnego błonnika pokarmowego. Oprócz karmy podstawowej oferujemy Państwu również wszelkiego rodzaju pokarm dodatkowy, a także akcesoria do podawania pokarmu.