Karma dla Twojego ukochanego kota
Która karma dla kota jest dobra?
Aby zapewnić optymalne odżywianie swojego pupila, warto wybrać wysokiej jakości karmę dla kotów. Do wyboru jest karma mokra, karma sucha oraz dieta BARF. Aby wybrać najlepszą karmę dla kota, należy uwzględnić wiele czynników. Są to: wiek, waga i ogólny stan zdrowia. Jeżeli kot cierpi na alergie albo nietolerancje pokarmowe, koniecznie należy wybrać karmę dostosowaną do jego specjalnych potrzeb – na przykład karmę bez zboża lub hipoalergiczną. Jako mięsożercy koty potrzebują dużych ilości białka i tłuszczów zwierzęcych, które przyjmują w formie mięsa, ryb, drobiu lub jaj. Ponadto potrzebują aminokwasów, jak tauryna i arginina, treściwych kwasów tłuszczowych, witaminy A i niacyny. Substancje te mogą być podawane w niewielkich ilościach, są jednak niezbędne do życia. W wysokiej jakości karmie dla kotów składniki te zawarte są w odpowiednich proporcjach oraz w najlepszej jakości.
Jaką ilość pokarmu dziennie powinien otrzymywać kot?
Ilość pokarmu pokrywająca dzienne zapotrzebowanie zwierzęcia wynika z takich czynników, jak wiek, waga, rasa i warunki życia. Koty wychodzące mają z reguły większe zapotrzebowanie na pożywienie niż koty niewychodzące. W przypadku karmy mokrej obowiązuje ogólna zasada: im lepsza jakość karmy, tym bardziej jest ona treściwa i tym mniej należy jej podawać. W przypadku karmy suchej jej skład także ma decydujące znaczenie. Przy podawaniu karmy suchej należy zadbać o to, aby kot zawsze miał do dyspozycji odpowiednią ilość wody w osobnej misce. Producenci karmy podają na opakowaniach zalecane porcje w celu lepszej orientacji.
Ile razy dziennie podawać kotu karmę?
Takie czynniki, jak stan zdrowia czy wiek zwierzęcia mają wpływ na częstotliwość karmienia kota. Podzielenie karmy na mniejsze porcje podawane kilka razy dziennie jest dla większości zwierząt zdrowszym rozwiązaniem, ponieważ koty z reguły pożywiają się etapami i same dozują sobie posiłki, gdyż ich układ pokarmowy nie jest przystosowany do dużych ilości pokarmu. Zasadniczo dla dorosłych kotów zaleca się trzy do czterech, a dla kociąt do pięciu posiłków dziennie.
Czego w żadnym wypadku nie wolno podawać kotom?
Koty nie mogą jeść produktów z przyprawami ani wędzonych, surowej wieprzowiny, surowej ryby, kości, roślin strączkowych i słodyczy. Z reguły koty odruchowo unikają niezdrowych dla siebie produktów. Są ostrożne i próbują, najpierw dokładnie wąchając, zanim zdecydują się coś zjeść. Jednak ryzyko istnieje, przede wszystkim w przypadku kociąt. Muszą one dopiero nauczyć się, jak postępować i może im się zdarzyć spontaniczne spróbowanie nieznanego pożywienia.
Jak należy przechowywać karmę dla kota?
Aby sucha karma pozostała chrupiąca i nie straciła aromatu, idealnym rozwiązaniem są hermetyczne pojemniki, jak specjalne pojemniki na karmę. Miejsce przechowywania karmy powinno być suche i chłodne. Szczególnie wilgoć może zaszkodzić karmie dla kotów: w wyniku nieprawidłowego przechowywania karma może utracić smak, witaminy i składniki mineralne. W najgorszym przypadku może pojawić się pleśń. Zamknięte puszki z karmą mokrą są natomiast trwałe, dlatego można je przechowywać w dowolnym pomieszczeniu. Po otwarciu puszki należy ją umieścić w lodówce i zużyć w ciągu dwóch dni. Uwaga: karmę należy wyjąć z lodówki na dwie godziny przed podaniem, aby ociepliła się do temperatury pokojowej. Zbyt zimna karma może zaszkodzić wrażliwemu kociemu żołądkowi.
Duży wybór karm dla kota w sklepie maxizoo.pl
Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą pokarmu dla kotów wiodących producentów, takich jak Royal Canin, Felix, Whiskas, Sanabelle, Sheba, Kittekat w różnych wariantach, na przykład kurczak, wołowina, drób lub ryby.