Bezpłatna wysyłka  od 99 zł.  osiągnięto
45 dni na darmowy  zwrot
Ponad  9.000 produktów
Wysyłka jest teraz bezpłatna.

Siano dla gryzoni, takich jak królik czy świnka morska w sklepie online Maxi Zoo

Siano dla małych zwierząt: pachnące, miękkie i absolutnie niezbędne

Właściciele królików i świnek morskich określają często siano jako „chleb gryzoni”. Aby pobudzić trawienie, te niewielkie stworzenia muszą bowiem stale „zagryzać” bogatą w surowe włókno karmę. Dlatego też poza dostarczaniem im świeżej trawy i karmy zielonej ważne jest również zapewnianie im stałego dostępu do siana. Konieczne jest to także w przypadku innych gryzoni, dla których siano stanowi warunek dobrego zdrowia i odpowiedniej formy. Warto dodawać je więc do karmy oraz wykładać nim klatki. Siano dla gryzoni to podstawa odpowiedniej opieki nad małymi zwierzętami. Należy zatem zadbać o jego odpowiednią jakość. 

Co to właściwie jest siano łąkowe?

Siano dla królika, świnki morskiej czy innego zwierzątka to materiał roślinny, który powstaje poprzez suszenie skoszonych traw łąkowych i dzięki temu jest niezwykle trwały. Słoma to zaś młócone kłosy zboża. W porównaniu z taką samą ilością świeżej trawy siano jest bogatszym źródłem energii, nieodzownym w procesie odżywiania małych zwierząt i gryzoni. Suszenie traw umożliwia dostarczanie substancji odżywczych pochodzących z łąk również w okresie zimowym. Za szczególnie cenne uznawane jest siano z górskich łąk. Optymalna mieszanka siana dla małych zwierząt powinna zawierać kilka rodzajów roślin wiechlinowatych oraz bobowatych (np. lucernę czy też różne typy koniczyny), a także różnorodne zioła oraz kwiaty. Dzięki temu możemy być pewni, że dana mieszanka będzie zawierała dopasowane do potrzeb żywieniowych włókna surowe, białko surowe, wapń oraz fosfor, których zawartość procentowa może wahać się w zależności od pochodzenia roślin.

Co oznacza „pierwszy” i „drugi pokos”?

Zazwyczaj pokosu traw dokonuje się dwa razy do roku: siano uzyskiwane z pierwszego, wczesnowiosennego pokosu ma bogatszą strukturę i grubsze źdźbło, podczas gdy materiał z drugiego pokosu jest drobniejszy i bogatszy w białko. Jest to także uzależnione od ilości traw i ziół, która zmienia się w przebiegu roku.

Na co należy uważać, wybierając siano dla królika, świnki morskiej czy innego małego zwierzęcia?

W przypadku siana dla gryzoni znakomicie sprawdza się zasada: ekologiczne pochodzenie gwarantuje jakość. Tego typu produkty sprawiają, że możemy być pewni, iż siano nie będzie zawierało śladów pestycydów, co jest istotne szczególnie wtedy, gdy siano ma być składnikiem karmy. Nie można za to wykluczyć zawartości roślin, które nie są najlepsze dla gryzoni. Zimowit jesienny czy też starzec jakubek mogą np. prowadzić do uszkodzenia wątroby! Ich zawartość w sianie nie będzie jednak zbyt duża. Podczas zakupu suszonych traw należy również uważać na zapach: świeże siano będzie miało wyrazisty kolor i przyjemną woń. Stęchły zapach oraz luźna konsystencja będą oznaką starego produktu. Siano dla królików, świnek morskich i innych gryzoni powinno ponadto zawierać ślady kwiatów, kłosów i ziół. Suszone trawy należy przechowywać w ciemnym, przewiewnym i suchym miejscu w celu zabezpieczenia ich przed pleśnią. Odpowiednią ochronę zapewnią ponadto worki jutowe oraz tekturowe kartony.

 

Filtr
usuń wszystkie
Filtr
usuń wszystkie

Dla zapytania “” znaleźliśmy 24 odpowiedzi.