Bezpłatna wysyłka  od 99 zł.  osiągnięto
45 dni na darmowy  zwrot
Ponad  9.000 produktów
Wysyłka jest teraz bezpłatna.

Wybór optymalnej mokrej karmy dla kota

Dlaczego warto podawać mokrą karmę dla kota?

Korzyści związane ze stosowaniem wysokiej jakości karmy mokrej dla kota wynikają przede wszystkim z jej konsystencji, bardzo zbliżonej do naturalnego pokarmu, a także znakomitego uzupełnienia płynów. Karma zawiera 80% płynów, co pozwala na pokrycie całego zapotrzebowania zwierzęcia na płyny.

Ile karmy dziennie potrzebuje kot?

Podobnie jak u człowieka, także u kotów ilość pokarmu zależy od wieku, wagi i aktywności. Podstawowa przemiana materii wynosi około 36 kcal na kilogram masy ciała kota pomnożona przez odpowiedni współczynnik – np. w przypadku bardzo aktywnych kociąt x 2,5, w przypadku kotów wykastrowanych x 1,2. Koty niewychodzące potrzebują mniej karmy mokrej niż koty wychodzące. Ilości podane na opakowaniach stanowią wartości referencyjne z tolerancją w górę i w dół. Ogólna zasada brzmi: im bardziej treściwa jest mokra karma dla kota, tym szybciej kot się nasyci i dlatego potrzebuje mniejszej ilości. Dzięki naturalnemu uczuciu sytości kocięta mogą jeść tyle, ile chcą. Z reguły przyjmują one do pięciu posiłków dziennie, podczas gdy koty dorosłe zjadają 2–3 posiłki dziennie. W przypadku kotów z nadwagą, które chcemy odchudzić, zaleca się przestrzeganie stałych pór karmienia i nieprzekraczanie ilości maksymalnych. Najprościej odchudzić kota, podając mu karmę o obniżonej kaloryczności.

Od jakiego wieku można podawać kotu karmę mokrą?

Jeżeli kocięta dorastają razem z matką, ich naturalna ciekawość sama zaprowadzi je do miski z karmą. W ten sposób przejście od ssania do karmy mokrej następuje płynnie już po kilku tygodniach. W przypadku małych kotków odstawionych od matki można zacząć podawanie karmy mokrej już od piątego tygodnia życia.

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze karmy?

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań zdrowotnych, można (i należy) zdać się na indywidualne preferencje kota przy wyborze karmy. Zasadniczo wybrana karma mokra dla kota powinna zawierać dużo wysokiej jakości białka zwierzęcego, bez dodatku zbóż i cukru, gdyż składniki te mogą obciążać nerki. Karmę High Premium można rozpoznać po wyraźnym opisie zawartości poszczególnych składników.

Jaka mokra karma dla kota nadaje się dla zwierząt chorujących, np. na cukrzycę?

Wiele kotów cierpi na choroby dziedziczne lub w ciągu swojego życia zapada na choroby przewlekłe. Nie musi to oznaczać obniżenia komfortu ich życia, a stosując odpowiednio dobraną karmę mokrą można zadbać o ich zdrowie. Szczególnie cukrzyca i choroby nerek nie są rzadkością wśród kotów. Specjalna karma mokra dla kota dostarcza im odpowiednich składników. Przykładowo w przypadku zaleconej diety nerkowej niski poziom lekkostrawnego białka oraz zredukowana ilość fosforu i sodu zapewniają zdrowe odżywianie. Karma dla diabetyków charakteryzuje się niewielką ilością węglowodanów.

 

Filtr
usuń wszystkie
Filtr
usuń wszystkie

Dla zapytania “” znaleźliśmy 387 odpowiedzi.