Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Założenie stawu: Wskazówki dotyczące planowania

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Ein Gartenteich.

Aby rośliny, ryby i ptaki czuły się komfortowo, jest kilka rzeczy, które należy wziąć pod uwagę podczas samodzielnego zakładania stawu ogrodowego. Mamy dla Państwa wskazówki dotyczące planowania stawu. Rozplanowanie małego biotopu musi być dobrze przemyślane, aby rośliny i ryby ozdobne mogły później czuć się komfortowo, a owady i ptaki śpiewające z przyjemnością Państwa odwiedzać.

Loading...

Właściwy rozmiar stawu: wielkość i głębokość

To, jak duży będzie Państwa staw, zależy oczywiście od tego, jaką przestrzenią dysponują Państwo w ogrodzie: im większy staw, tym bardziej stabilny jest jego ekosystem i tym mniej pielęgnacji wymaga później. Jeżeli chcą Państwo hodować ryby, staw musi mieć przynajmniej metr głębokości, aby zwierzęta mogły w nim przezimować.

Staw foliowy lub zbiornik prefabrykowany

Staw foliowy można indywidualnie zaprojektować, a jego kształt samodzielnie zaplanować. Nawet jeżeli folia jest kupowana na zamówienie, przygotowanie stawu jest bardziej złożone niż w przypadku zbiornika prefabrykowanego: tutaj kształt i rozmiar są z góry określone, ale prefabrykowane zbiorniki są bardziej stabilne i gwarantują wodoodporność.

Odpowiednie rośliny stawowe

Prosimy wybrać takie umiejscowienie dla swojego stawu, które oferuje zarówno nasłonecznione, jak i zacienione obszary. Jest to idealne rozwiązanie dla roślin. Rośliny podwodne, jak rogownica, osoka aloesowata i wywłócznik dobrze zaopatrują wodę w tlen. Rośliny o pływających liściach, jak grzybienie, eichornia lub salwinia, ładnie wyglądają i pomagają zapewnić, że woda latem pozostaje chłodna.

Eine Nahaufnahme eines Fisches und einer Wasserlilie.

Życie w stawie: ryby

Zanim w stawie będą mogły zamieszkać ryby, jego ekosystem musi być stabilny. W przypadku nowego stawu należy odczekać rok. Kupując ryby, należy pamiętać, że w sprzedaży zwykle oferowane są młode ryby, które wciąż znacznie urosną. Ogólna zasada mówi: ryby o długości od ośmiu do dziesięciu centymetrów wymagają 1000 litrów wody. Oznacza to, że staw o pojemności 10 000 litrów jest odpowiedni dla dziesięciu ryb o długości od ośmiu do dziesięciu centymetrów w postaci dorosłej. Dobrym wyborem w przypadku mniejszych stawów są nieskomplikowane ciernikowate lub różanka europejska. Te ryby stadne osiągają rozmiar około dziesięciu centymetrów. Złote rybki (długość ciała wynosząca 30 cm w postaci dorosłej) i złote liny (40 centymetrów) są również łatwe w pielęgnacji, a przy tym pięknie ubarwione.

Czy mój staw potrzebuje pompy?

System filtracyjny z pompą jest niezbędny szczególnie w przypadku stawów z rybami. Filtr to miejsce, w którym osadzają się bakterie filtrujące, które przekształcają grube cząstki i produkty przemiany materii ryb, tj. azot, w substancje nietoksyczne.

Wróg w natarciu

Koty i ptaki drapieżne uwielbiają łowić ryby w stawie ogrodowym. Rośliny podwodne zapewniają rybom kryjówkę, ale aby chronić je przed czaplami, konieczne są szersze środki ochronne. Na przykład odblaskowe przedmioty pływające w stawie działają odstraszająco. Jeżeli nie chcą Państwo grodzić krawędzi stawu, mogą Państwo rozciągnąć cienki drut lub żyłkę wędkarską nad stawem. Siatka jako osłona stawu kryje w sobie ryzyko złapania w nią ptaków. Skoro już o tym mowa: prosimy zapewnić ptakom śpiewającym możliwość bezpiecznego (bez towarzystwa kotów) napicia się, na przykład na małej wyspie lub na kamieniu umieszczonym w wodzie.

Uwaga, glony w stawie!

Glony są naturalnymi organizmami wodnymi, ale skutki tak zwanego zakwitu wody mogą doprowadzić do zakłócenia równowagi w stawie, a ryby i rośliny mogą umrzeć.

W ten sposób Państwa staw pozostanie zdrowy:

  • Zachęcamy Państwa do założenia głębokiego stawu, który latem przez długi czas będzie chłodny.
  • Należy unikać nadmiernego zarybiania i przekarmienia.
  •  Należy zadbać o cień.
  • Polecamy zainstalowanie fontanny, ponieważ ruch wody zakłóci wzrost glonów.
  •  Za pomocą podbieraka należy regularnie usuwać glony nitkowate.
  •  Należy obsadzić roślinami ok. jedną trzecią powierzchni stawu.
Loading...