Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Gdy kot pokazuje pazurki: pielęgnacja i koci pedicure

15.05.2023 - Czas czytania: 3 minuty

Eine Katze zerkratzt ein Möbel.

Bez pazurów tygryski domowe byłyby znacznie ograniczone: Wspinanie się na drapak i meble byłoby tak samo niemożliwe, jak obrabianie mebli tapicerowanych i tapet. Są one również wykorzystywane przez koty do łowienia przedmiotów, dopadania ofiar lub zabawek, a także do atakowania lub obrony przed innymi kotami. Jako właściciele kotów na pewno mieli Państwo szansę zapoznania się z z możliwościami pazurków swojego futrzaka. Czy to w czasie zabawy czy wyrażenia przez kota swojego zdania, każdy właściciel tygryska wie, jak ostre są jego pazury. Więc mogą sobie Państwo wyobrazić, co się dzieje, gdy są naprawdę długie

Loading...

Anatomia kocich pazurów

Pazury są symbolem sukcesu w królestwie zwierząt. Ptaki, jaszczurki i gady, a także najbardziej ciepłokrwiste zwierzęta mają utwardzone końce kończyn. Anatomicznie są one częścią przydatków skóry i zawierają element rogowy, gdzie keratyna i części kostne w postaci ostatniego członu określają strukturę kopyt, szponów, paznokci lub pazurów. Jedna z cech charakterystycznych dla pazurów kota jest unikalna w królestwie zwierząt: tylko koty i niektóre blisko spokrewnione z nimi wiwerowate są w stanie wycofać lub wydłużyć pazury w zależności od potrzeb. Umożliwiają im to ścięgna, które mogą złożyć i rozłożyć pazur w kieszeniach skórnych na łapie poprzez napinanie lub rozluźnienie. Kiedy pazur nie jest używany, więzadła biernie go chowają. Podczas chodzenia pazury są schowane. Koty nie ścierają pazurów, chodząc po podłodze jak inne zwierzęta. Dlatego też tak ważne jest umożliwianie im ostrzenia pazurów na odpowiednich akcesoriach.

Kiedy należy obciąć kotu pazury?

Koty, które ostrzą swoje pazury, mają zadbane łapy. Drapanie chropowatych powierzchni należy do ich podstawowego rytuału. Koty wychodzące ostrzą pazury podczas wspinaczki lub na korze drzew, koty domowe wykorzystują w tym celu swój drapak. Podczas drapania usuwane są zewnętrzne warstwy rogowe pazurów. Niektóre koty jednak ostrzą pazury zbyt rzadko lub ich pazury zbyt szybko rosną i po pewnym czasie zaczynają zwierzęciu przeszkadzać. Ponadto koty z chorobami układu mięśniowo-szkieletowego często unikają ostrzenia, ponieważ ruch powoduje ból. U starszych kotów nadmierny wzrost pazurów może również wskazywać na nadczynność tarczycy.
Pazury kota należy obcinać, gdy kot nie może się już swobodnie poruszać. Na przykład, jeśli kot utknie w runie dywanu podczas chodzenia, jeśli istnieje ryzyko obrażeń lub jeśli kot zrani się podczas czyszczenia i drapania, należy podjąć odpowiednie działania. Zbyt długi pazur kota może również nieszczęśliwie pęknąć lub rozszczepić się i odrosnąć w uszkodzonym stanie. Nie należy do tego dopuścić.

Ein Kitten spielt am Kratzbaum.

 

W Internecie możesz znaleźć odpowiedni artykuł do drapania dla swojego kotka

Do sklepu internetowego

Czym obciąć kotu pazury?

Podobnie jak w przypadku manicure lub pedicure do pielęgnacji pazurów potrzebne są odpowiednie przybory, które można znaleźć w specjalistycznych sklepach.

Ponadto jeśli nie czują się Państwo na tyle komfortowo, aby obciąć pazury lub nie chcą tego robić samodzielnie, można udać się do weterynarza.

Na jaką długość należy obciąć pazury kota?

Obcinanie kocich pazurów wymaga praktyki. Większość kotów nie lubi, jak dotyka się ich łap. Dlatego powinno się już od najmłodszych lat przyzwyczaić tygryska poprzez zabawę do dotykania łap. W tym celu można „przekupić” zwierzę przysmakiem, aby miało pozytywne skojarzenia. Z obcinaniem pazurów należy poczekać do momentu, aż kot będzie zrelaksowany. Dobrą chwilą na przeprowadzenie zabiegu jest więc czas po jedzeniu lub gdy zwierzę jest już śpiące. Nie można go jednak do niczego zmuszać ani trzymać przy użyciu siły. Będzie to miało efekt odwrotny do zamierzonego lub przestraszy zwierzę. Aby dotrzeć do pazura, należy wywierać delikatny nacisk palcami na opuszki i górę łapy. To powinno trochę wypchnąć pazury. U kotów z jasnymi pazurami można wyraźnie rozróżnić część rogową od rdzenia, który wyraźnie biegnie w kierunku łapy. Rdzeń jest „żywą“ częścią pazura i zawiera nerwy oraz naczynia krwionośne.

Rada: Warto oświetlić pazur latarką. Dzięki temu naczynia krwionośne staną się bardziej widoczne. Następnie należy rozpocząć obcinanie, zachowując odpowiednią odległość od rdzenia pazura. Jeśli Państwa kot ma tak ciemne pazury, że rdzeń jest trudny do dostrzeżenia, trzeba zacząć od najjaśniejszego pazura: rdzeń jest równomiernie rozłożony we wszystkich pazurach.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?