Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Kot syberyjski – energiczny i przepiękny futrzak

15.05.2023 - Czas czytania: 2 minuty

Kot syberyjski leży na kostce brukowej

Z dalekiej Syberii bezpośrednio do naszych serc – dla tej rasy to iście skokowy postęp! Kot syberyjski zachwyca miłośników kosmatych zwierzaków przyjaznym usposobieniem, wiernością, entuzjazmem i wyjątkowym futerkiem. Ale kot syberyjski ma coś więcej do zaoferowania niż przepiękną aparycję!

Loading...

Droga kota syberyjskiego do Europy

Nazwa nie wzięła się znikąd: w istocie kot syberyjski ma swoje korzenie w Rosji i na Ukrainie. Gęste futro chroniło go tam przed przejmującym chłodem, szybko też okazał się cenionym łowcą myszy. Do końca lat osiemdziesiątych był niemal nieznany poza granicami Związku Radzieckiego. Dopiero w ciągu lat dziewięćdziesiątych stawał się coraz bardziej cenionym kotem hodowlanym, początkowo na terenie byłej NRD, następnie na zachodzie. Od 1992 r. kot syberyjski zyskał status oficjalnej rasy World Cat Federation.

Wygląd: oto cechy kota syberyjskiego

Ze względu na konieczność dostosowania się do chłodnych warunków klimatycznych w pierwotnej ojczyźnie rasa ta wykształciła wyjątkowo gęsty i szybko osuszający się podszerstek. Pomocne okazywały się również tzw. śnieżne buty, czyli małe pęczki włosów między opuszkami, które ułatwiają stąpanie po śniegu wszystkim przedstawicielom ras leśnych kotów (przykładowo maine coonom lub norweskim kotom leśnym). Półdługie futerko jest dość obszerne zwłaszcza w zimie i może występować niemal we wszystkich wariantach kolorystycznych. Nie uznaje się jedynie koloru czekoladowego i cynamonowego ani cech burmskich i tonkijskich. Szczególną klasę stanowią koty syberyjskie o cechach syjamskich: są one określane mianem Neva Masquarade. Poza tym futrzaki syberyjskie dysponują dostojną kryzą oraz „portkami“, czyli wyjątkowo puszystym futerkiem na tylnych udach.

Ładne futerko samo o siebie nie zadba – czyżby?

Gęsta sierść kota syberyjskiego w pierwszej chwili odstrasza niejednego miłośnika kotów – ale te obawy są nieuzasadnione! W rzeczywistości kot syberyjski w dużej mierze utrzymuje swoje futerko w czystości samodzielnie, nie dopuszczając do kołtunienia. Jedynie w okresie linienia trzeba będzie raz w tygodniu sięgnąć po szczotkę. Jeżeli kot przywyknie do tego rytuału, będzie to dla niego namiastka pieszczot!

Kot syberyjski siedzi w śniegu

Kot syberyjski: charakter i zajęcia

Powszechnie wiadomo, że kot syberyjski jest zwierzakiem towarzyskim i chętnie przebywa wśród innych osobników i ludzi. Dlatego w miarę możliwości trzeba mu zapewnić kociego towarzysza. Także do innych zwierząt kot syberyjski ma generalnie przyjazne nastawienie. Może być trzymany w czterech ścianach, o ile zapewni się mu wystarczająco dużo możliwości wspinania i zabawy. Osobliwością kota syberyjskiego jest jego zamiłowanie do wody: koty chętnie bawią się w wilgotnych brodzikach i wannach, a kapiący kran może im zapewnić wielogodzinną frajdę. Również miska z wodą szybko staje się zabawką – dobrze będzie zastosować podkładkę lub coś podobnego.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?