Kot bez problemów z trawieniem zazwyczaj korzysta z kuwety raz lub dwa razy dziennie na wypróżnienie i około pięć razy na oddawanie moczu. Oczywiście częstotliwość korzystania z toalety różni się w zależności od zawartości błonnika w diecie kota, jego wieku i nawyków. Tak długo, jak zwierzę nie odbiega znacząco od tej zalecanej normy, jest ona wskaźnikiem zwykłego „stopnia zanieczyszczenia” kuwety.
Częstotliwość wymiany żwirku zależy od warunków panujących w danym miejscu, stopnia zapotrzebowania i intensywności korzystania z kuwety przez zwierzę. Jeśli z kuwety korzysta tylko jeden tygrysek, wystarczy raz dziennie przy użyciu łopatki sprawdzić żwirek i przesiać materiał stały, tj. kał i grudki powstałe z moczu. Jeśli w domu jest kilka kotów i korzystają one z tej samej kuwety, należy sprawdzać ją dwa lub trzy razy dziennie. Również jeśli kot cierpi na dolegliwości żołądkowo-jelitowe i często się wypróżnia lub oddaje mocz, należy szybko oczyścić kuwetę dla zachowania higieny. W miejsce usuniętego wraz z odchodami żwirku należy wsypać nowy. Całkowita wymiana żwirku w kuwecie powinna mieć miejsce co najmniej dwa razy w miesiącu, również w zależności od liczby kotów.
W przypadku stosowania niezbrylającego żwirku należy codziennie usuwać kał, a żwirek należy wymieniać znacznie częściej – co najmniej raz w tygodniu. Przy okazji opróżniania kuwety należy dokładnie