Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
Darmowa dostawa od 99 zł
45 dni na darmowy zwrot
1-3 dni robocze
Ponad 12 000 artykułów
  • Sklepy
  • Moje zamówienia
  • Koszyk

Ustronne miejsce dla futrzaka – najlepsze miejsce na kuwetę

15.05.2023 - Czas czytania: 4 minuty

Jeden kotek siedzący w niebieskiej kuwecie z drewnianym żwirkiem

Koty są znane ze swojej czystości. Nie tylko z tego powodu futrzaki cieszą się popularnością jako współlokatorzy. Zwierzę uczy się korzystać z własnej toalety i przywiązuje dużą wagę do higieny. Jeśli kot przestaje dbać o higienę, z pewnością coś mu dolega pod względem fizycznym lub psychicznym. W domu należy również zapewnić mu odpowiednie warunki, aby kot mógł w należyty sposób załatwiać własne potrzeby.

Loading...

Po co kotu kuweta?

Wiele zwierząt nie dba o swoje nieczystości. Koty są zupełnie inne – szukają na zewnątrz miejsc z miękką glebą, gdzie mogą zakopywać swoje odchody. W ten sposób tuszują zapachy i ślady, które zdradzają ich obecność. Udomowiony kot potrzebuje substytutu tego naturalnego zachowania – miejsca, gdzie może się wypróżnić i zakopać swoje odchody. Jednocześnie koty w mieszkaniach stawiają wysokie wymagania co do swojego komfortu. Niektóre tygryski nalegają na oddzielne kuwety na swoje potrzeby, dla zachowania prywatności. Zasada: w domu powinna być zawsze dodatkowa kuweta tak, aby każde zwierzę miało swoją własną i nie dochodziło do sytuacji, gdy któraś jest w danym momencie „zajęta”.

Jak powinna wyglądać kuweta dla kota?

W sklepach z artykułami dla zwierząt domowych istnieje duży wybór różnych kuwet dla kotów. Najbardziej oczywistą różnicą w asortymencie jest wybór pomiędzy modelami zabudowanymi lub bez zabudowy. Zabudowane kuwety zapewniają kotom miejsce odosobnienia i dyskrecję. Jednak zapach kuwety, zarówno odchodów, jak i żwirku, może gromadzić się pod osłoną, co nie jest przyjemne dla kota. Większość tygrysków preferuje zatem toalety bez osłony, w których cyrkulacja powietrza jest lepsza, a zapach mniej intensywny.

Należy sprawdzić, czy kot woli prywatność czy przestrzeń. Kuweta musi być wystarczająco duża, aby mógł się rozciągnąć i obrócić. Duży tygrysek potrzebuje znacznie więcej miejsca niż kociak. Trzeba wybrać model z wysoką krawędzią, przez którą kot może spokojnie przejść; lekko wygięta krawędź gwarantuje, że kot nie będzie roznosił zbyt dużo żwirku podczas kopania i wychodzenia z kuwety. Sam żwirek musi mieć kilka centymetrów wysokości, aby spełniał swoje zadanie, a kot mógł dyskretnie zakopywać w nim swoje odchody. Ponadto żwirek niezbrylający jest bardziej odpowiedni dla kotów z długim futrem i kociąt niż zbrylający, ponieważ nie twardnieje w żołądku w razie przypadkowego połknięcia i nie zaplątuje się w sierść. W sklepach specjalistycznych dostępne są również kuwety podróżne lub modele oszczędzające miejsce w małych pomieszczeniach.

Jak często należy czyścić kuwetę?

Gdy kuweta śmierdzi, futrzak jest jeszcze bardziej podirytowany niż jego właściciel. Koty unikają brudnych miejsc tak samo jak my. Czystość kuwety jest zatem tak samo ważna jak czystość własnej toalety.

Wysokiej jakości żwirek dla kotów nie tylko wiąże nieprzyjemne zapachy, ale również w dużej mierze jest niepylący. Niemniej jednak warto, aby koło kuwety mieć pod ręką szczotkę zmiotkę. Niezbędnym dodatkiem jest również łopatka, która służy do codziennego przesiewania i usuwania odchodów i zbrylonego żwirku. Odpowiednią wysokość napełnienia kuwety można uzyskać przy użyciu świeżego żwirku. Raz w tygodniu należy w całości go wymienić i przy okazji umyć plastikową kuwetę. W tym celu trzeba użyć gorącej wody i, jeśli to konieczne, łagodnego, neutralnego środka czyszczącego – bez ostrych detergentów! Ich zapach osadza się w kuwecie i drażni nozdrza kota.
Nawet przy starannym czyszczeniu z czasem osadza się kamień moczowy i kuweta wykazuje oznaki zużycia. Jest więc produktem nietrwałym i należy co pół roku ją wymieniać.

Nawet przy starannym czyszczeniu z czasem odkłada się kamień moczowy, a plastikowa taca wykazuje oznaki zużycia. Kuweta dla kota jest więc akcesorium zużywającym się: mniej więcej co pół roku powinieneś sprawić swojemu kotu nową toaletę.

Gdzie najlepiej postawić kuwetę?

Ustronne miejsce

Kuwetę należy umieścić w spokojnym, rzadko uczęszczanych miejscu, w którym nikt nie będzie kotu przeszkadzać.

Przestrzeń mieszkalna

Należy podzielić pomieszczenie na strefy komfortu kota. Toaleta nie może znajdować się bezpośrednio obok miejsca karmienia lub spania.

Bezpieczeństwo

Najlepszym miejscem na kuwetę jest kącik pokoju lub nisza. Im więcej wokół niej ścian, tym bardziej zrelaksowany będzie kot, ponieważ żaden „wróg” nie zaatakuje go od tyłu.

Łatwy dostęp

Kuweta dla kotów musi być zawsze łatwo dostępna – należy sprawdzić, czy przypadkowo zamknięte drzwi uniemożliwiają zwierzęciu korzystanie z niej.

Stałe miejsce

Kuweta powinna znajdować się w stałym miejscu. Częste jej przestawianie dezorientuje kota.

Ograniczona widoczność

Jeśli to możliwe, nie należy stawiać kuwety w pobliżu okien lub drzwi balkonowych, z których widoczne byłyby obce koty – żaden kot nie lubi obserwatorów, gdy załatwia swoją potrzebę.

Loading...

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować

Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?