Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów
10% rabatu z Newsletterem5% rabatu z Friends
Darmowa dostawa od 99 zł
12% zniżki dla nowych klientów

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00-17:00

Nowe godziny pracy obsługi klienta: od poniedziałku do soboty 8:00-17:00

Angora turecka – charakterystyka i wymagania rasy, cena

15.07.2024 - Czas czytania: 6 minuty

Kot turecki angorski leży na stole

Angora turecka to kot o szlachetnym, eleganckim wyglądzie, pełen gracji i naturalnego wdzięku. Znakiem rozpoznawczym rasy jest jedwabista, puszysta, półdługa sierść, zwykle występująca w białym kolorze. Dostojna prezencja idzie w parze z wesołym oraz towarzyskim usposobieniem - angora turecka uwielbia zabawę, wspinaczki i mocno przywiązuje się do swojego opiekuna.

Najważniejsze informacje o angorze tureckiej

PodsumowanieAngora turecka

Rasa
angora turecka
Pochodzenie
Turcja
Rozmiar
średni, szczupły
Waga
Kocur: od 3 do 5 kg, kotka: od 2,5 do 4 kg
Oczy
wszystkie kolory
Sierść
półdługa, gładka, cienka
Kolor
biały, czarny, czerwony
Charakter
pewny siebie, towarzyski, chętny do zabawy, inteligentny
Hodowla
wymaga towarzystwa innych kotów, może być kotem wychodzącym lub trzymanym w domu
Kot angora turecka – pochodzenie i historia

Angora turecka (Turkish Angora) to jedna z najstarszych ras kotów na świecie. Jej nazwa została zaczerpnięta bezpośrednio od Ankary, stolicy Turcji, określanej w starożytnych czasach mianem Angory. To właśnie w obrębie tego miasta, w sposób naturalny, bez ingerencji człowieka, ukształtował się współcześnie obowiązujący fenotyp tej rasy.

Dokładne pochodzenie angory tureckiej nie jest do końca znane. Pewne jest natomiast to, że koty w typie tej rasy znano już w zamierzchłych czasach. Co ciekawe, według niektórych legend, angorę turecką miał posiadać nawet sam prorok Mahomet.

Jedna z bardziej prawdopodobnych teorii głosi z kolei, że początek rasie dał żbik afrykański (zwany inaczej afrykańskim dzikim kotem lub kotem nubijskim), który przywędrować miał do stolicy Turcji wraz z kupcami. Znany współcześnie fenotyp tureckiej angory, kształtowany na przestrzeni wieków, powstać miał bez ingerencji człowieka – w wyniku zachodzącego krzyżowania endogamicznego, samoistnych mutacji i naturalnej selekcji.

W 1982 roku angora turecka została uznana za odrębną rasę i oficjalnie zaakceptowana przez FIFe. Od roku 1993 standard rasy dopuszcza osobniki w innym umaszczeniu niż kolor biały.

Angora turecka po dziś dzień określana jest w języku tureckim mianem „Ankara kedisi“, co oznacza „kot z Ankary (Angory)“. Jest również narodowym zwierzęciem Turcji.

Jak wygląda angora turecka?

Angora turecka to średniej wielkości kot półdługowłosy o arystokratycznym wyglądzie. Proporcjonalna, harmonijna budowa ciała, smukła, umięśniona sylwetka, długie łapy, jedwabiste, puszyste futro, a do tego pełen gracji chód – wszystko to daje wrażenie elegancji i szlachetności.

Turecka angora pod wieloma względami różni się od powszechnie znanych ras półdługowłosych, takich jak maine coon czy kot syberyjski. Jest nie tylko wyraźnie od nich mniejsza. Angory tureckie całkowicie pozbawione są podszerstka – ich ciało otula wyłącznie gładka, jedwabista sierść. Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym umaszczeniem kotów tej rasy jest biel. Piękne futro może jednak wystąpić w każdym kolorze – spotykana jest nawet angora turecka czarna. Niepożądane są jedynie umaszczenia czekoladowe, liliowe, płowe oraz pointy.

Uszy angory tureckiej są duże i zakończone charakterystycznymi frędzlami. Lekko skośne oczy przybierają kształt migdałów. Oczy mogą występować w każdym kolorze, ale ważne jest natomiast to, aby ich barwa była wyrazista i dopasowana do maści. Nierzadko zdarza się, że jedno oko jest niebieskie, drugie zaś żółte. Ogon jest długi i puszysty i nie traci swojej obojętność nawet latem.

Angory tureckie – charakter i zachowanie

Angory tureckie to koty inteligentne, wesołe i energiczne. Choć prezentują się dostojnie, w żadnym wypadku nie są flegmatyczne. Wręcz przeciwnie – żywiołowe i aktywne, wymagają od opiekuna większego zaangażowania i zapewnienia zróżnicowanych zajęć w ciągu dnia. Nie powinno też zabraknąć w ich przypadku intensywnych pieszczot. Koty tej rasy są towarzyskie, czułe i bardzo przywiązane do członków rodziny – zwłaszcza do jednej, najbliższej osoby. Angory tureckie źle znoszą samotność, dlatego nie należy ich pozostawiać samych sobie w domu na wiele godzin.

Tureckie angory to koty łagodne, zwykle dobrze dogadujące się z innymi zwierzętami i dziećmi. Są ciekawskie, lubią eksplorację i wspinanie. Aby zapewnić w domu komfortowe warunki dla kota tej rasy, najlepiej stworzyć dla niego kociostradę. Przydadzą się do tego drapaki dla kotów i meble ścienne – półki, mostki czy wiszące legowiska.

Angory tureckie, jak wszystkie inne koty, posiadają instynktowną potrzebę polowania. Zaspokoić ją mogą myszy do zabawy i piłki dla kotów, wędki z piórkami, zabawki interaktywne. Dzień uatrakcyjnić mogą kotu maty węchowe i gry logiczne – zaleca się pozostawić je w zasięgu wzroku pupila zwłaszcza w momencie nieobecności w domu.

Trzeba pamiętać, że jeśli chodzi o same zabawki dla kotów, angory tureckie potrafią być wymagające, warto więc testować różne akcesoria, aby przekonać się, za czym najbardziej będzie szalał kot.

Eine Nahaufnahme einer Türkischen Angora.
Jaka karma dla angory tureckiej?

Angora turecka, podobnie jak pozostałe koty, to bezwzględny mięsożerca. Oznacza to, że podstawą jej diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego – przede wszystkim dobrej jakości mięso, w mniejszym stopniu podroby. Żywienie tureckiej angory oprzeć można na gotowych produktach lub samodzielnie komponowanych posiłkach. Wybierając gotowe karmy dla kotów, uwagę należy zwrócić nie tylko na sam skład, ale także rozkład poszczególnych makro- i mikroelementów. Szczególnie istotny jest w przypadku kotów stosunek wapnia i fosforu.

Dietę angory tureckiej zaleca się wzbogacić o suplementy dla kotów, które dostarczą cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6 – przykładowo, olej z łososia, sardeli czy kryla. Z racji półdługiego włosa, warto również podawać środki na odkłaczanie. W ramach profilaktyki polecamy sięgnąć po trawę dla kotów lub specjalne przysmaki dla kotów, takie jak półpłynne pasty słodowe czy chrupiące smaczki usprawniające perystaltykę jelit. Wspierają one także naturalne procesy wydalania kul włosowych i zapobiegają tworzeniu się pilobezoarów.

Pielęgnacja angory tureckiej

Półdługie, puszyste futro angory tureckiej może wydawać się wymagające w pielęgnacji. Jest jednak zgoła inaczej – brak podszerstka sprawia, że koty tej rasy nie mają problemów z kołtunami czy filcowaniem. Aby utrzymać okrywę w dobrym stanie, wystarczy regularnie ją wyczesywać. Angory tureckiej nie trzeba jednak codziennie szczotkować – wystarczy robić to raz, dwa razy w tygodniu. Warto natomiast zaopatrzyć się w sprawdzone produkty do pielęgnacji sierści kotów długowłosych – furminator, metalowy grzebień czy pudlówka będą dobrym wyborem.

Angory tureckie – zdrowie rasy

Angora turecka to naturalna rasa kotów, kształtowana na przestrzeni lat bez ingerencji człowieka. Cieszy się dobrym zdrowiem i dużą wytrzymałością nawet na trudne warunki środowiska. Ponadto, nie jest również obciążona dużą pulą chorób specyficznych dla rasy.

Do przypadłości, z którymi najczęściej borykają się angory tureckie, należą przede wszystkim zaburzenia słuchu, wrodzona głuchota i ataksja (zaburzenie koordynacji ruchowej). Często występującą wadą rozwojową u angory tureckiej jest również heterochromia (różnobarwność tęczówki). I choć wygląda ona nietuzinkowo, trzeba pamiętać, że często towarzyszy jej niedosłuch lub całkowita głuchota po stronie niebieskiego oka.

Angora turecka cena

Cena angory tureckiej z hodowli profesjonalnej zależy w dużej mierze od jej renomy oraz sukcesów wystawowych rodziców miotu – matki oraz kocura, jaki został dopuszczony do jej krycia. Zwykle za kocię tej rasy z rodowodem zapłacić trzeba w granicach 3000 – 4000 złotych. Aby zminimalizować ryzyko zakupu angory tureckiej z pseudohodowli, sprawdzić należy przede wszystkim to, czy hodowca jest zrzeszony w Fédération Internationale Féline (FIFe) lub innej, podległej jej federacji.

Angora turecka - najczęściej zadawane pytaniaIle kosztuje kot rasy angora turecka?

Kot angora turecka z rodowodem, pochodzący z profesjonalnej hodowli, kosztuje zwykle w granicach 3000 – 4000 złotych.

Ile waży angora turecka?

Zgodnie ze standardem rasy, dorosła angora turecka powinna ważyć w granicach 2,5 – 5 kg – z zaznaczeniem, że kocury są większe od kotek.

Czy koty rasy angora turecka są dzikie?

Turecka angora to kot z natury łagodny i pewny siebie. Wzięty z profesjonalnej hodowli, dbającej o prawidłowy rozwój kociąt i ich socjalizację, nie powinien przejawiać zachowań bojaźliwych lub agresywnych.

Ile żyje kot angora turecka?

Angory tureckie to koty długowieczne – wytrzymałe i cieszące się dobrym zdrowiem. Średnia długość ich życia mieści w granicy 12 – 15 lat, jednak odnotowywane są i osobniki, które przekraczają granicę 18 lat.

Wszystkie niezbędne rzeczy dla kota rasy angora turecka znajdziesz w sklepach MAXI ZOO!

Inne artykuły, które również mogą Cię zainteresować
Czy szukają Państwo więcej informacji dotyczących kotów?